Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rezystor przed baza tranzystora

lukeuk 29 Jan 2009 21:18 7486 4
    lukeuk
    Level 10  
    Witam serdecznie,

Mam pytanie, które jest tak banalne, że aż strach pytać ale z racji na brak doświadczenia nie wiem od której strony zacząć. Chodzi o znalezienie rezystencji rezystora R1 w poniższym układzie:
    rezystor przed baza tranzystora

Moja czytanka dla adepta elektroniki mówi, że napięcie na bazie tranzystora powinno wynosić 0.6V. O ile sie nie myle rezystor powinien mieć więc napięcie 4,4V w tym układzie. Czy korzystając z samego prawa ohma można rozwiązać tą łamigłówkę? Brakuje mi prądu a prąd jest przecież zależny od rezystencji i kręcie się w kółko.
  • Helpful post
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli tranzystor ma pracować w w układzie klucza, dwustanowo: nie przewodzi albo jest nasycony to musisz znać jeszcze rezystancję w obwodzie kolektora i zasilanie do jakiej jest podłączona ta rezystancja oraz wzmocnienie prądowe tranzystora.

Jeżeli tranzystor jest nasycony to na jego kolektorze panuje napięcie Uce nasycenia (Uce sat) wynoszące ok. 0.1 do 0.2 V zależnie od typu tranzystora i prądu kolektora. Będzie spełnione równanie:

$$Ucc-Ic*Rc = Ucesat$$

Z powyższego znając Ucc i Rc wyznaczasz sobie prąd kolektora jaki musi płynąć przez tranzystor by był on nasycony.

Jak masz Ic to sobie go dzielisz przez wzmocnienie tranzystora dla danego prądu Ic (to trzeba odczytać z karty katalogowej danego typu tranzystora - są tam zwykle wykresy hFE w funkcji Ic)

hFE (duże FE) lub dawniej β to oznaczenie wzmocnienia stałoprądowego tranzystora.

W tym dzieleniu uzyskujesz minimalny prąd bazy jaki musi płynąć by tranzystor był nasycony.

$$Ibmin=\frac{Ic}{\beta}$$

Potem mnożysz sobie ten prąd przez tak zwany współczynnik przesterowania dający zabezpieczenie, na rozrzut parametrów elementów, że prąd bazy nie będzie mniejszy niż ten wymagany minimalny.

czyli $$Ib1=Ib*k$$

k - przyjmuje się do 2 do 5.

Jak masz potrzebny prąd bazy to sobie liczysz Rb z równania:

$$Ubb-Ube=Ib1*Rb$$

Ubb - napięcie zasilające rezystor bazowy (wejściowe u ciebie 5V)
    Ube - napięcie na złączu baza -emiter tranzystora zwykle 0.6-0.7V

Ib1 - poprzednio wyliczony prąd

Czyli łącząc wszystko razem:

$$Rb\ \leq\ Rc\ *\ \frac{\beta}{k}\ *\ \frac{Ubb-Ube}{Ucc-Uce_{sat}}$$

Ubb - napięcie sterujące tranzystorem
    Ube - napięcie złącza baza-emiter (0.6-0.7V)
    β - wzmocnienie stałoprądowe tranzystora (dla małych prądów kolektora tak do 100 mA można przyjąć np. 100-200 A/A)
    Rc - rezystancja w kolektorze
    Uce_sat - napięcie nasycenia tranzystora (<0.2V)
    Ucc - napięcie zasilania rezystora kolektorowego
    k - współczynnik przesterowania (2 do 5)

Im większy jest wsp. przesterowania tym tranzystor dłużej się wyłącza (to jest czasami ważne).

Ważne jest też by nie przekroczyć mocy maksymalnej tranzystora czyli:

Ib*Ube+Ic*Uce< Ptot

Ptot - moc dopuszczalna tranzystora, najlepiej pracować jak najdalej w dół od tej wartości, to tranzystor się nie będzie zbytnio nagrzewał w czasie pracy.
    lukeuk
    Level 10  
    Przede wszystkim serdecznie dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Sprawdziłem dokumentację i dla mojego rodzaju tranzystora podali:
    hFE1: 250 ~ 630
    hFE2: 170-

co jest moim wzmocnieniem w tym przypadku? Wyglada mi to na przedzial jaki co ma sens bo przeciez wzmocnienie nie jest stale ale co wybrac liczbe miedzy 250 a 630? i czym jest FE2
    dwpl
    Level 23  
    Zasadniczo przy projektowaniu uwzględnia się tą dolną granicę (w przypadku BC337-40 hFE=250).
    A stosowniej byłoby dodatkowo uwzględnić owy współczynnik przesterowania - k, gdyż projektowany układ nie powinien być znacząco podatny na wzmocnienie prądowe tranzystorów, z racji dużego rozrzutu technologicznego tego parametru.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A jaki to tranzystor, by można było zaglądnąć mu w kartę katalogową ?

Co do współczynnika przesterowania to jest we wzorze na Rb.