Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Adapter IDE, SATA na USB, bootowanie z USB, Windows, Linux.

gnatho 30 Jan 2009 12:14 3367 2
    gnatho
    Level 10  
    Witam,

Czy po wlaczeniu funkcji w BIOSie bootowania z USB, da sie uruchomic Windowsa z dysku 2.5" podlaczonego do adaptera ?
    Czy taki adapter w Linuksie potrzebuje jakichs dodatkowych sterownikow ? Czy moze identyfikowany jest jako pamiec zewnetrzna na USB i dziala jak zwyczajny pendrive ?

Pozdrawiam

gnatho

Nie mam mozliwosci uzywania polskich fontow
  • Helpful post
    SaraniS
    Level 26  
    Witam
    Nie wiem, jak to wygląda w BIOSie (boot), ale w Windows i w Linuksie jest on widoczny jak każde inne urządzenie klasy USB Mass Storage - w Linuksie widoczny jest jako kolejny dysk SCSI (/dev/sdX np. /dev/sdc). W Win - jako dysk wyjmowalny (tak się to nazywa?). W Linuksie i Windows nowszym lub równym XP nie trzeba specjalnych sterowników, w Linuksie trzeba mieć tylko jądro skonfigurowane do obsługi Mass Storage (np. pendrive). W Windows działa na standardowych sterownikach bez dodatkowej konfiguracji.
    Jednak nie próbowałem z takiego dysku bootować (sprzęt w którym wykorzystuję dysk podłączony w taki sposób, jest za stary, i nie ma w nim opcji boot from USB - laptop na P133), używam go jako magazynu danych.
    Natomiast, logicznie rzecz biorąc, nie powinno być większej różnicy w bootowaniu z takiego dysku a bootowaniu z pendrive - adapter przedstawia się właśnie jako Mass Storage.
    Pozdrawiam
    gnatho
    Level 10  
    Dzieki za pomoc !