Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silny nadajnik bluetooth

30 Sty 2009 13:27 6727 12
  • Poziom 12  
    zależy mi na zbudowaniu silnego nadajnika bluetooth (zasięg ok.20km) aby można było podłączyć się do czyjejś słuchawki na bluetooth i coś do niej nadać. Wiem,słuchawka nie ma takiej mocy aby odpowiedzieć ale można przecież emulować "odpowiedzi" słuchawki.
    Więc moje pytanie brzmi: jak zbudować wzmacniacz do technologi bluetooth żeby zasięg wynosił kilkadziesiąt kilometrów.

z góry dziękuje elektronik11
  • Poziom 18  
    ten trochę zwariowany pomysł już jest w sprzedaży jako AIRcable Host XR™

http://www.aircable.net/host-xr.html

Adapter może być używany do zwiększenia zasięgu takich urządzeń jak telefony komórkowe czy zestawy słuchawkowe o setki metrów. Podłączane przez USB urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows, Mac i Linux.

Standardowa antena, która jest dołączona do zestawu daje zasięg jednego kilometra, co jest dużym postępem w stosunku do standardowego huba USB Bluetooth. Aluminiowa obudowa urządzenia redukuje zakłócenia i zwiększa jego czułość.

Cena AIRcable Host XR to $129.
  • Poziom 12  
    a jakiś schemacik wzmacniacza prosiłbym. bo to urządzenie dość ciężko było by mi kupić.
  • Poziom 30  
    A sprawdziłeś, czy takie coś ma prawo działać? Jak wyglądają sloty czasowe, jaki jest round-trip i tak dalej?
    OK, to urządzenie (AIRcable) twierdzi, że potrafi się połączyć, czyli, że się da. Niepokoi mnie jedynie ten fragment z opisu: "highly-sensitive Bluetooth transmitter". Przy 129 dolarach ceny, to nie licz na to, że będziesz w stanie zrobić urządzenie o porównywalnych parametrach za taką cenę i bez sztabu inżynierów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    elektronik11 napisał:
    ... zależy mi na zbudowaniu silnego nadajnika bluetooth (zasięg ok.20km) aby można było podłączyć się do czyjejś słuchawki na bluetooth i coś do niej nadać...

Pomysł nawet "zwariowany" ale cóż. :D

Na dzień dzisiejszy wykonanie "silnego nadajnika bluetooth (zasięg ok.20km)" jest wręcz NIE realny pomysłem.

Nie chce mi się nawet wyliczać , jaka moc nadajnika teoretycznie jest potrzebna ale to nie jedyny problem.
    Podstawowym problemem jest tzw. "przełączanie" tego nadajnika. Jak opisał Klima to i cena jaką musiałbyś wyłożyć jest rzędu tys. $$.

Pozdrawiam.
    Możesz spróbowac włożyć dongla w ognisko czaszy anteny satelitarnej. Daje ciekawe efekty.
    Michał
  • Poziom 30  
    Czyli co? Nagle widać 100 urządzeń w zasięgu? I da się z nimi nawiązać połączenie? Pytam, bo nie mam nic z blutusem oprócz telefonu, który udało mi się właśnie zdisejblować przy próbie flashowania.
  • Poziom 12  
    ale bardzo prosiłbym o schemat wzmacniacza sygnału bluetooth. jak musicie to naużcie na schemat prowizje (ale nie za wielką)
    pozdrawiam elektronik11
  • Poziom 30  
    Stary, bluetooth działa na takiej częstotliwości, że sam schemat nic ci nie da, bo część elementów jest wykonywana na płytce drukowanej jako odpowiednie zagięcia ścieżek. Daj spokój, wyrzucisz tylko pieniądze. Kup coś gotowego, albo zmień założenia. Co ten twój system ze słuchawką ma robić? Zdajesz sobie sprawę, że 20 km to DUŻY zasięg dla transmisji radiowej? Szczególnie dla częstotliwości bluetooth?
    elektronik11 napisał:
    ale bardzo prosiłbym o schemat wzmacniacza sygnału bluetooth. ...

Po takim wpisie muszę napisać, tak :

elektronik11 bluetooth to nazwa jakby systemu a co za tym idzie szerokopasmowości łącza co można zrealizować na pasmach ISM o szerokim widmie pasma.
    Z reguły jest to pasmo ISM 2,4GHz.

Nie jesteś w stanie wykonać wzmacniacza (pomijam tu fakt "przełączania") na częstotliwość 2,4GHz. To Bardzo Wysoka częstotliwość i potrzebna jest do tego wiedza a nawet Ogromna Wiedza.
    Nadmienię , że nieliczni userzy na tym forum , byliby w stanie podołać lub podjąć sie zrobienia takiego wzmacniacza o mocy (łącze na 15km) około +/- 10Watów.

Wykorzystywane na tych częstotliwościach elementy są nazywane jako specjalistyczne. Tak dla porównania ¼λ antena typu GP na pasmo CB ma około 2,65m (265cm) długości promiennika a identyczna antena na pasmo 2,4GHz miałaby 0,03m (3cm) a żaden tranzystor w pasmie CB , nie działałby na 2,4GHz.

Pozdrawiam.
    PS. Może troszeczkę wyjaśniłem ale uważam , że cały temat powinien pójść do KOSZA jako "zakładający temat jest NIE reformowalny".
  • Poziom 12  
    te 20km to na przykład że nie ma to być wzmacniacz na zasieg w bloku. odległość może być mniejsza, ale czy sądzisz że naprawde takk trudne są wzmacniacze na tych częstotliwościach?
  • Poziom 30  
    elektronik11 napisał:
    te 20km to na przykład że nie ma to być wzmacniacz na zasieg w bloku. odległość może być mniejsza,

To się zdecyduj. Może faktycznie wystarczy lepsza antena (kierunkowa)?
    elektronik11 napisał:
    ale czy sądzisz że naprawde takk trudne są wzmacniacze na tych częstotliwościach?

Stary, igrasz z ogniem. Zaraz kogoś rozzłościsz. On (i inni) nie SĄDZI. On to WIE. Jak nie jesteś inżynierem z kilkuletnim doświadczeniem albo osobnikiem wybitnie uzdolnionym, to lepiej baw się na częstotliwościach poniżej 30 MHz. Wyżej możesz nie dać rady. Nawet na UKF trzeba już mieć jakieś doświadczenie.
  • Poziom 19  
    Jeśli chesz się sam bawić , to poza podzespołami od AnalogDevices nic innego raczej w pojedyńczych sztukach nie kupisz

myślę że być może AD5570 zadziała na 2,4 - 2,5GHz (ewentualnie AD5571)
    można z niego wydusić według noty aplikacyjnej do 1W
    no i wzmocnienie też jest dość wysokie - 29dB

ale niestety moduły bluetoutch do ktorego można by spróbować go podczepić , tak samo jak i Wi-FI mają wspólne wejście ,przełączane pomiędzy torem odbiornika i nadajnika za pomocą przełączników elektronicznych ,
    oba te tory niestety nie zawsze daje się rozdzielić
    gdyby się to udało... będziesz raczej zmuszony zastosować osobną antene do RX i osobną do TX
    http://www.analog.com/en/rfif-components/rfif-amplifiers/ADL5570/products/product.html