Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić czy głośnik działa?

30 Sty 2009 16:13 26797 4
 • Poziom 9  
  Witam
  Tak jak w temacie. Znalazłem jakieś fajne głośniczki ale nie wiem czy działają i nie wiem jak to sprawdzić. Znając życie trzeba wziąć do ręki miernik.. i tu się rodzi problem, bo nie wiem nawet jak sie posługiwać miernikiem. Z tyłu głosniki mają + i - oraz dwa super krótkie przewody. Jedynie co mi się udaje przeczytać z głośników to:
  Tonsil
  GD IO(?) 16/4/3
  15Ohm
  Ouibeer Licence

  Zaznaczę tylko, że to nie są takie kwadratowe głośniki tylko jakby to powiedzieć... ich wnętrze. Czyli ta "jajowata" część z kółkiem w środku. Po prostu głośnik bez obudowy :D
  Prosze o pomoc w diagnozie oraz przy obsłudze miernika.
  Pozdrawiam!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 2  
  Głośniki najprościej sprawdzić podłączając je do jakiegoś wzmacniacza, miernik Ci tu nie pomoże.
 • Moderator Akustyka
  Przełącz miernik na pomiar oporu - Ω, na najniższy zakres.
  wynik powinien być w okolicy 3-9Ω uwzględnij opór kabli, czyli najpierw zewrzyj 2 kable, zczytaj pomiar (może być kolo 2Ω) i zmierz głośnik ± bez znaczenia. (wynik 7Ω czyli 7Ω - 2Ω za kable wyjdzie 5Ω)

  To jeden test. Drugi to bateryjka 9V, zwieraj na ułamek sekundy styki baterii z stykami głośnika. Powinien "stukać" podczas tego procesu. Nie przytrzymuj baterii na stykach.

  Te 2 powyższe testy nie dadzą jednoznacznego wyniku, są pierwszym testem jaki warto przeprowadzić na głośniku. Odzwierciedla on tylko stan cewki (nie spalona) i że głośnik nie jest zatarty (rusza się membrana).

  Na koniec warto przeprowadzić test odsłuchowy, czyli podłączyć go do wzmacniacza i posłuchać czy chodzi i jak chodzi, czy np nie harczy.
 • Poziom 17  
  Miernik na najniższy zakres rezystancji i sprawdź czy na mierniku jest 15 Ω (plus minus błąd pomiaru ok 1Ω , zależy też od klasy miernika)

  Sposób z bateryjką też może byc , lecz lepiej do tego użyc jednej baterii "paluszka" 1.5 V

  Najlepszy sposób to sprawdzic na wzmacniaczu lub na wieży.
 • Poziom 28  
  Damian R. napisał:
  Miernik na najniższy zakres rezystancji i sprawdź czy na mierniku jest 15 Ω (plus minus błąd pomiaru ok 1Ω , zależy też od klasy miernika)


  Nie musi być 15Ω. Może być mniej lub trochę więcej.