Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary Laptop połączyć z komputerem przez LPT1 ?

Maksibord 30 Sty 2009 20:05 1675 12
  • #1 30 Sty 2009 20:05
    Maksibord
    Poziom 8  

Witam, mam pewien problem otóż znalazłem w piwnicy starego notebooka firmy Toshiba T213OCS. Mam parę pytań bo kompletnie się na tym nie znam. Ma wgranego Windowsa 95 - niemiecką wersje. Posiada procesor 486DX4 75MHz, 32 MB RAM-u i dysk 1 GB ma wejścia: 1x serial, 1xParallel: (ECP) Output / Bi-Directional, 2xPCMCI, SVGA Monitor: SVGA 15 pin, Fdd 1,44, PS/2 Keyboard. Laptop jest bez CD-Romu.

Po pierwsze chciałbym zainstalować jakieś gry np. dooma 1 i 2 na dyskietce się nie zmieści, jak go zainstalować doom ma ponad 20 mb.

Pytałem się ludzi o to czy można połączyć komputer z laptopem i powiedzieli mi że najprostrzym sposobem jest połączenie przez kabel LPT1 (do drukari) i do tego jeszcze program Norton Commander. Więc ściągnołem NC, ale co dalej. Powiedzmy, że podłączyłem lapka z kompem wbijam w NC, tylko na jakim kompie mam go odpalić i na czym to polega.

Zwracam się z prośbą o pomoc ludzi, którzy znają mniej więcej ten program, jak i tych którzy mają jakieś inne pomysły. Pozdrawiam

0 12
  • #2 30 Sty 2009 20:22
    granacik
    Poziom 22  

dawno już nie łączyłem komputerów ta metoda ale z tego co pamiętam musisz je połączyć krosowanym kablem com lub lpt. Kabel com nosi tez nazwę null-modem i będzie co go łatwiej kupić. Na obu komputerach włączasz NC tylko że stacjonarny ustawiasz jako serwer i udostepniasz pliki a laptop jako klient. Nie pamiętam już dokładnie jak nazywała się ta opcja linkująca ale na pewno była gdzieś w górnym pasku tak więc nie musisz nic wpisywać. choć jeśli masz zainstalowanego Windowsa łatwiej ci będzie połączyć sie poprzez ppp (popatrz na moją wypowiedź) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic43025.html

0
  • #3 30 Sty 2009 20:28
    Yansen
    Poziom 22  

Wszystkie systemy Windows obsługują połaczenia przez LPT, nie potrzebny Ci Norton Commander.

Na drugim komputerze utwórz nowe połączenie przychodzące, tak aby komputer nasłuchiwał na porcie LPT i już można przesyłać w obie strony. Prędkość nie powala, około 3Mb/s. Wiem, że nie opisuję dokładnie, ale nie ma to sensu - wszystko jest w pomocy do systemu Windows.

Największy problem stanowi kabel - trzeba go będzie zrobić, jest to kabel krosowany wykorzystujący chyba wszystkie przewody - nie pamiętam już robiłem go z 10 lat temu. Co do długości - ja mam przewód 15 metrowy, robiłem też krótsze - nie było żadnego wpływu na prędkość, ale dłuższego niż 15 metrów w tamtych czasach po prostu nie dało się kupić. Przerobiłem przewód Centronisc (drukarkowy).

Najważniejsza rzecz: skąd schemat ? Napisałeś, że ściągnąłeś Norton Commandera - przejrzyj pliki tekstowe - tam jest schemat.

Połączenia przez COM nie polecam z racji żenującej prędkości, ale robi się tak samo jak łączenie przez LPT, schemat też jet w plikach tekstowych w Norton Commanderze.

0
  • #5 30 Sty 2009 20:31
    Yansen
    Poziom 22  

W podanym linku jest schemat kabla równoległego ale w wersji wolniejszej. Ta z NC jest dwukierunkowa.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Sty 2009 21:14
    Yansen
    Poziom 22  

To co podałeś w linkach to standardowy kabel Centronics, trzeba go przerobić, aby miał dwie wtyczki LPT, a połączenie wg schematów o których pisałem.

0
  • #9 31 Sty 2009 00:13
    Maksibord
    Poziom 8  

###

Czyli to coś takiego?

Dodano po 19 [minuty]:
    ###
    Czy coś takiego? to jest tańsze

Moderowany przez Mery84:

Linki do allegro usunąłem. Regulamin forum pkt. 10.11.

0
  • Pomocny post
    #10 31 Sty 2009 00:18
    Bartek_Arabski
    Poziom 19  

Ten droższy - to kabel równoległy (LPT). Te tańsze to szeregowe, czyli COM.

Tzn. połączyć się można przy pomocy jednego i drugiego - tyle że LPT szybszy.

p.s. Wywal te linki do Allegro.

0
  • #11 31 Sty 2009 00:27
    Maksibord
    Poziom 8  

Ok, będzie potrzebnt Norton Commander do tego?

0
  • #12 31 Sty 2009 01:03
    Bartek_Arabski
    Poziom 19  

Można albo Nortonem, albo Bezpośrednim Połączeniem Kablowym w Windows.

0
  • #13 31 Sty 2009 10:23
    Yansen
    Poziom 22  

Zdecydowanie Windows, przy NC może występować problem z nazwami plików.

0