Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ruski prostownik do ładowania akumulatorów prblem z napięcia

*Impala*2 30 Jan 2009 21:08 7834 9
 • #1
  *Impala*2
  Level 9  
  Witam , mam taki biały ruski prostownik z regulacją prądu,napięć 6-12 i mam z nim następujący problem : jak podłącze voltomierz i mierzę prad stały to na pierwszej pozycji regulacji prądu napięcie wynosi około 9v i wraz ze zmianą na większy prąd napięcie rośnie, na końcu jest około 15,5 , czy tak ma być ? bo wydaje mi się że cały czas powinno być około 14,4 v , drugi niepokojący objaw to to że jak mierze napiecie zmienne to pokazuje od 13 v na pierwszym ustawieniu a na ostatnim 30 v napięcia zmiennego , mierząc prąd stały zmiana biegunów jest zauważalna na mierniku . Co to może być diody ? dodam że prostownik jest zrobiony na jakiś dużych 4 diodach i mierząc miernikiem wszystkie mają taki sam opór 450 .

  pozdro
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  *Impala*2
  Level 9  
  nie chodzi o to , napięcie stałe jak i zmienne :?:(niewiem czemu zmienne też), rośnie wraz ze zmianą prądu i zaczyna się od 9 v. A powinno chyba być takie same napięcie czyli coś około 14,4 v a prąd powinien tylko rosnąć. Jeżeli jestem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi bo naprawdę teraz taki prostownik to trudno znaleźć :) jeżeli niejasno coś napisałem to pytajcie

  Pozdrawiam
 • #4
  kleki
  Level 28  
  Dokładnie - podłącz akumulator i wtedy dokonuj jakichkolwiek pomiarów. Twój prostownik nie ma filtrowania oraz żadnej stabilizacji, regulacja pewnikiem na odczepach trafa. Napięcie wyjściowe i prąd sa w takim przypadku wypadkową czynników takich jak stopień naładowania akumulatora, jego rezystancja wewnętrzna, temperatura elektrolitu i jeszcze inne.
 • #5
  *Impala*2
  Level 9  
  Mierzyłem , pod akumulatorem no i napięcia rosną , regulacja prądu jest zrobiona tak , że odczepy do regulacji są zrobione po stronie uzwojeń 220v a uzwojenie po stronie do ładowania aku są bez odczepów (sory za nazwe ale nie pamiętam jak i które sie nazywa :) )

  Nie wiem czy tak powinno być ale miernik wskazuje mi napięcie AC i DC ;> i lekko kopie (ponad 30v AC a DC 15,5) czy po wyprostowaniu napięcia miernik nie powinien nic pokazywać po przełączeniu na AC ?
 • #6
  jaga134
  Level 26  
  Prostownik zachowuje się najzupełniej prawidłowo.Regulator napięcia wyjściowego znajduje się po stronie pierwotnej/mniejsze prądy,tańszy przełącznik/
  Zmieniając przekładnię trafa,zwiększasz lub zmniejszasz napięcie po stronie wtórnej.Z prawa Ohma wynika,że im większe napięcie ,to przy założeniu,że opór odbioru jest stały,wzrasta prąd.Zależność ta działa również w drugą stronę,dlatego przy nastawieniu nap.ładowania na 14V.prąd przy naładowanym akumulatorze zmaleje,chociaż nie zmieniłeś położenia przełącznika regulatora.Diody,to prawdopodobnie D245 o prądzie przewodzenia 10A.Niestety nie pamiętam na jakie napięcie
 • #7
  *Impala*2
  Level 9  
  a czy to normalne że z prostownika wychodzi prąd zmienny ? czy to nie zabije akumulatora ? no i czy bezpieczne w końcu 30v już czuć .
 • #8
  kleki
  Level 28  
  Spokojnie. Miernik wskazuje na zakresie AC, bo napięcie na wyjściu prostownika silnie tętni. Jak podłączysz akumulator i zmierzysz napięcie wyjściowe miernikiem ustawionym na AC, to wskazanie penie będzie mniejsze, niz bez obciążenia.
  Tętnienia nic złego nie zrobią akumulatorowi.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  *Impala*2
  Level 9  
  Pod obciążeniem żarówki 50 w i wpiętym kondensatorze napiecie AC wynosiło 44 v , a na podpiętym akumulatorze 29 v AC . Sprawdziłem jeszcze z ciekawości inne zasilacze nawet te stabilizowane i też pokazują AC :) .