Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ruski prostownik do ładowania akumulatorów prblem z napięcia

*Impala*2 30 Sty 2009 21:08 7444 9
  • #1 30 Sty 2009 21:08
    *Impala*2
    Poziom 8  

Witam , mam taki biały ruski prostownik z regulacją prądu,napięć 6-12 i mam z nim następujący problem : jak podłącze voltomierz i mierzę prad stały to na pierwszej pozycji regulacji prądu napięcie wynosi około 9v i wraz ze zmianą na większy prąd napięcie rośnie, na końcu jest około 15,5 , czy tak ma być ? bo wydaje mi się że cały czas powinno być około 14,4 v , drugi niepokojący objaw to to że jak mierze napiecie zmienne to pokazuje od 13 v na pierwszym ustawieniu a na ostatnim 30 v napięcia zmiennego , mierząc prąd stały zmiana biegunów jest zauważalna na mierniku . Co to może być diody ? dodam że prostownik jest zrobiony na jakiś dużych 4 diodach i mierząc miernikiem wszystkie mają taki sam opór 450 .

pozdro

0 9
  • #2 30 Sty 2009 21:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 30 Sty 2009 22:06
    *Impala*2
    Poziom 8  

nie chodzi o to , napięcie stałe jak i zmienne :?:(niewiem czemu zmienne też), rośnie wraz ze zmianą prądu i zaczyna się od 9 v. A powinno chyba być takie same napięcie czyli coś około 14,4 v a prąd powinien tylko rosnąć. Jeżeli jestem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi bo naprawdę teraz taki prostownik to trudno znaleźć :) jeżeli niejasno coś napisałem to pytajcie

Pozdrawiam

0
  • #4 30 Sty 2009 22:10
    kleki
    Poziom 28  

Dokładnie - podłącz akumulator i wtedy dokonuj jakichkolwiek pomiarów. Twój prostownik nie ma filtrowania oraz żadnej stabilizacji, regulacja pewnikiem na odczepach trafa. Napięcie wyjściowe i prąd sa w takim przypadku wypadkową czynników takich jak stopień naładowania akumulatora, jego rezystancja wewnętrzna, temperatura elektrolitu i jeszcze inne.

0
  • #5 30 Sty 2009 22:51
    *Impala*2
    Poziom 8  

Mierzyłem , pod akumulatorem no i napięcia rosną , regulacja prądu jest zrobiona tak , że odczepy do regulacji są zrobione po stronie uzwojeń 220v a uzwojenie po stronie do ładowania aku są bez odczepów (sory za nazwe ale nie pamiętam jak i które sie nazywa :) )

Nie wiem czy tak powinno być ale miernik wskazuje mi napięcie AC i DC ;> i lekko kopie (ponad 30v AC a DC 15,5) czy po wyprostowaniu napięcia miernik nie powinien nic pokazywać po przełączeniu na AC ?

0
  • #6 30 Sty 2009 22:55
    jaga134
    Poziom 25  

Prostownik zachowuje się najzupełniej prawidłowo.Regulator napięcia wyjściowego znajduje się po stronie pierwotnej/mniejsze prądy,tańszy przełącznik/
    Zmieniając przekładnię trafa,zwiększasz lub zmniejszasz napięcie po stronie wtórnej.Z prawa Ohma wynika,że im większe napięcie ,to przy założeniu,że opór odbioru jest stały,wzrasta prąd.Zależność ta działa również w drugą stronę,dlatego przy nastawieniu nap.ładowania na 14V.prąd przy naładowanym akumulatorze zmaleje,chociaż nie zmieniłeś położenia przełącznika regulatora.Diody,to prawdopodobnie D245 o prądzie przewodzenia 10A.Niestety nie pamiętam na jakie napięcie

0
  • #7 31 Sty 2009 00:17
    *Impala*2
    Poziom 8  

a czy to normalne że z prostownika wychodzi prąd zmienny ? czy to nie zabije akumulatora ? no i czy bezpieczne w końcu 30v już czuć .

0
  • #8 31 Sty 2009 00:53
    kleki
    Poziom 28  

Spokojnie. Miernik wskazuje na zakresie AC, bo napięcie na wyjściu prostownika silnie tętni. Jak podłączysz akumulator i zmierzysz napięcie wyjściowe miernikiem ustawionym na AC, to wskazanie penie będzie mniejsze, niz bez obciążenia.
    Tętnienia nic złego nie zrobią akumulatorowi.

0
  • #9 31 Sty 2009 11:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 31 Sty 2009 13:09
    *Impala*2
    Poziom 8  

Pod obciążeniem żarówki 50 w i wpiętym kondensatorze napiecie AC wynosiło 44 v , a na podpiętym akumulatorze 29 v AC . Sprawdziłem jeszcze z ciekawości inne zasilacze nawet te stabilizowane i też pokazują AC :) .

0