Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z obrazem, IBM 2647, złe wyświetlanie

30 Sty 2009 21:37 3529 7
  • Użytkownik obserwowany
    Problem pojawił się znikąd, na jednym obrazu jest pokazane jak wygląda ekran w laptopie, tzn jest tak jakby powiększony lewy górny róg, a reszty w ogóle nie widać, po podłączeniu zewnetrznego monitora problem dalej jest tylko że obraz jest wyświetlany w calości ale ma czarną "obrożę" dookoła, wczesniej problem "obroży" był także bezpośrednio w laptopie, zdaje sie ze wtedy wyciągnąłem baterie, włozyłem i było ok, ale problem powrocił, system zainstalowany jest XP, ale jest takze win 98, ktory rowniez nie wyswietla sie poprawnie, dodam że praktycznie nie ma zainstalowanych zadnych sterowników do grafiki dzwięków itp... czy to moze byc od tego problem??? gdzies czytałem ze to jest zła rotacja obrazu i że sie ją przestawia kombinacjami klawiaturowymi, ale na ten laptop nic nie dziala... czekam na pomoc
    z gory dzięki ;)

PS, to nie moj laptop wiec nie wiem co moglo byc z nim robione wczesniej...

problem z obrazem, IBM 2647, złe wyświetlanie problem z obrazem, IBM 2647, złe wyświetlanie

aha, i screeny sa zrobione na innym sprzecie w celu zaprezentowania problemu
    Moderowany przez Mery84:

Zdjęcia poprawiłem. Proszę korzystać z:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

• Użytkownik obserwowany
    dodam ze BIOS rowniez wyświetlany jest nie w całości, tzn tak jakby powiększony został lewy gorny róg, poza tm laptop normalnie działa, zmiana rozdzielczosci nic nie pomaga

WAŻNE::

podpiety monitor CRT mozna ustawic, tzn rozciagnac obraz i wtedy jest wszystko ok, a jak to zrobic z laptopem??

instalacja sterownikow do karty nic nie pomogła, a w samych sterownikach nie ma mozliwosci zmiany rozmiary obrazu
  • Poziom 14  
    Po pierwsze, to lepiej podawaj, że to T20, bo nie każdy jest biegły z numerków typu 2647.

Mam T20 (2647-84G z ostatnim BIOS-em) i miewam z nim podobny problem. Czasem pomaga wyjęcie akumulatora na kilka minut. Generalnie, to dzieje mi się tak, jak się nieprawidłowo wyłączy czy zresetuje. Ma to związek z funkcją rozciągania obrazu do wielkości matrycy. - Matryca w moim egzemplarzu ma 1024x768, a np. ekrany BIOS-owe są wyświetlana (chyba) w 640x480.
    Obraz może być wtedy albo rozciągnięty na cały ekran (wtedy piksele wyglądają okropnie), albo wyświetlany w okienku na środku ekranu. Da się to przełączyć, ale czasem coś mu się rypnie i wtedy (podczas pracy w rozdzielczości 1024x768) albo:
    - w okienku na środku ekranu pojawia się jedynie lewa górna ćwiartka albo...
    - na całym ekranie pojawia się rozciągnięta lewa górna ćwiartka
    Obraz ze startu systemu pozornie wygląda poprawnie, ale jest przesunięty (nie jest na środku ekranu).

W BIOSie masz gdzieś opcję typu "HV EXPANSION" - spróbuj ją poprzełączać. Opcję tą można też zmieniać poprzez oprogramowanie do zarządzania laptopem (do pobrania od producenta). Efekt zmian widać dopiero po restarcie. Od razu mówię, że początkowo może nie być skutku, ale zmieniaj tą opcję i restartuj kompa aż do skutku (dodatkowo np. wyjmuj akumulator na jakiś czas i odłączaj go od prądu).
    Komputery te mają też funkcję zmiany tej opcji "na żywo" z klawiatury, za pomocą kombinacji "Fn+F8". Fakt, że F8 nie jest opisany na niebiesko żadnym znaczkiem, ale funkcja ta istnieje (jest nawet w instrukcji). Niestety, ale funkcja ta nie działa w systemach z rodziny Windows NT, czyli na żywo można zmieniać tylko podczas ekranów BIOS-owych, w DOS-ie oraz w Łindołsach 9x.
    U mnie dosyć często się psuło, jak usiłowałem wciskać Fn+F8 np. w Win 2000.
  • Użytkownik obserwowany
    Ten laptop to akurat model T23, z tego co jest na obudowie. Co do klawisza Fn+ F8 to fakt, probowalem to w XP ale nic sie nie działo, teraz sprobowalem w 98 no i zmienia sie, tylko ze wlasnie obraz nie jest na calym ekranie a tylko w dolnym lewym jakby pomniejszony, a co do zmiany ustawien HV EXPANSION nic nie pomaga... A co myslisz o przywroceniu pierwotnych ustawien BIOS u??? czy to cos moglo by pomoc??
  • Poziom 14  
    T23? Czyli T23 i T20 są podobniejsze niż myślałem :) .

Szczerze mówiąc, to nie ma na to typowego rozwiązania. Może reset pomoże (nie ma tam za dużo ustawiania w razie czego), może Fn+F8, może zmiana "HV EXPANSION"... Jak u mnie to wystąpiło, to raczej resetu nie robiłem. Jak chcesz, to spróbuj różnych nietypowych kroków - np. wejdź do BIOS-a, wejdź do menu z "HV EXPANSION" - zmień tą opcję i nie uruchamiając ponownie komputera (czyli jeszcze nie zapisując ustawień) wciśnij Fn+F8 i dopiero wyjdź z BIOS-u, zapisując ustawienia. Po prostu coś się tam podwiesza w BIOS-owych ustawieniach... komputera nie spaliłeś ;) .
  • Użytkownik obserwowany
    :/ no ok będę próbował, no w końcu musi być jakieś rozwiązanie na to... no bo pracy raczej w takim stanie nie będzie można na nim wykonywać...
    może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły??

wyjęcie bateryjki od BIOS u nic nie pomogło, żadnej zmiany jak na razie nie widać, chyba nie obejdzie się bez wizyty w serwisie... reinstal systemu pewnie też nic by nie pomógł (?)
  • Poziom 14  
    Ja tam wolę sam byś sobie serwisem - przynajmniej wiem na ile jestem niedouczony, a "fachowców" nie przewidzisz...
    Popróbuj z tym klikaniem Fn+F8 i równoczesnym zmienianiem opcji "HV EXPANSION" w BIOSie.
    Ja kończę, może ktoś jeszcze coś napisze...
  • Użytkownik obserwowany
    OK, dzięki za udzielone wskazówki, będę jeszcze próbował, jak mi się uda to się pochwalę :)