Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe+Komputer via KABEL OPTYCZNY = brak 5.1

logic123a 31 Sty 2009 11:25 18346 29
  • #1 31 Sty 2009 11:25
    logic123a
    Poziom 9  

Witam jestem tu nowy, bo potrzebuje Waszej pomocy.

mam taki problem, szukałem sam informacji, ale sie nie udalo.

Posiadam kino domowe LG HT762 (ktore posiada optical in) podłaczyłem komputer poprzez kabel optyczny (moja karta: REALTEK HD AUDIO, posiada optical out)

rezultat:
    dzwiek 5.1 jest ale tylko poprzez PowerDVD z filmem 5.1

ale
    jesli biore menadzer audio relatek, testuje dzwiek 5.1 (kazdy glosnik osobno powinien wydawac dzwiek), jest tylko w dwoch glosnikach+sub

w winampie tez idzie przez 2+1
    tak samo w windows media player itd.

co zrobic zeby karta "podawala" zakodowany dzwiek DD5.1 na optical out? bo gdziesz wyczytalem ze amplituner sam dekoduje, takze niby musi byc zakodowany na optc out.
    lub "oszukany" zeby graly wszystkie glosniki?

a najwazniejsze, co zrobic zeby w menadzerze audio podczas testu 5.1 kazdy glosnik zagrał?

prosze o pomoc.
    szymon
    przedstawiciel handlowy w hurtowni wędlin :)

0 29
  • #2 31 Sty 2009 11:51
    Damnian
    Poziom 34  

Niestety nie ma takiej opcji by przesłac dźwiek cyfrowo ze źródła 2.0 w postaci 5.1 do amplitunera, w takim wypadku musisz w amplitunerze włączyc opcje by sam porozdzielał sygnały. Natomiat jeśli masz film nagrany w 5.1 to owszem będą działac wszystkie kanały bez ingerencji amplitunera- do tego używaj odtwarzacza KM player i ściagnij program AC3 (odpowiednio skonfiguruj).

Co do sprawdzania w sterownikach poszczególnych kanałow to jest to normalne ze tylko jest lewy i prawy.

0
  • #3 31 Sty 2009 12:05
    logic123a
    Poziom 9  

rozumiem, niestety moje kino nie ma takiej opcji, czyli tak jak idzie sygnał tak go "gra".

z tym testem, skoro to normalne to ok.

czyli odtwarzajac mp3 (normalne) w np. winampie nie ma mozliwosci slyszec wszystkich glosnikow w kinie (przez optical)?

0
  • #4 31 Sty 2009 12:07
    Makro1993
    Poziom 26  

Jeżeli w konie nie ma opcji rozdzielania sygnału na wszystkie głośniki to nie ma.

0
  • #5 31 Sty 2009 12:10
    logic123a
    Poziom 9  

aha,
    w porządku, myślałem ze problem leży w moich ustawieniach karty dzwiekowej.

skoro to normalne
    to dzieki za pomoc.

0
  • #6 31 Sty 2009 12:12
    Damnian
    Poziom 34  

Jeśli częściej korzystasz z gier bądz właśnie w słuchaniu muzyki to zepnij amplituner anologowo z komputerem 3 sztukami RCA

0
  • #7 31 Sty 2009 12:14
    Platon
    Spec od komputerów

Karta nie ma kodera DD, wiec wszystkie sygnaly stereo, oraz inne generowane "na bieząco" beda przeslane tylko jako stereo. Jak chcesz, zeby rgaly glosniki z tylu, to wlacz w amplitunerze jakies dolby surround czy inny procesor audio.

Filmy maja sciezki 5.1 zakodowane juz w DD, wiec je przeslac mozna do amplitunera i tam zdekodowac do 5.1

0
  • #8 31 Sty 2009 12:14
    logic123a
    Poziom 9  

jesli tak zrobie, nadal bedzie dzwiek 5.1 w razie potrzeby (np. PowerDVD+film5.1) ? 3xRCA to inaczej "cos jak chinch" ?

0
  • #9 31 Sty 2009 12:20
    Damnian
    Poziom 34  

Jak podłączysz analogowo to karta dźwiękowa będzie już wstępnie rozdzielac sygały a amplituner je wzmocni więc w kazdym programie i grach będą grały wszystkie głośniki

0
  • #10 31 Sty 2009 12:26
    logic123a
    Poziom 9  

do Platon:
    moja karta nie dek.DD? a jaka by miała ewentualnie taka opcje? moje kino raczej nie ma takiej opcji, ale jeszcze to sprawdze.

Dodano po 4 [minuty]:

jesli podlacze analogowo,

w filmach 5.1 nadal bedzie zachowane brzmienie? (chodzi mi o to czy np. strzal z pistoletu bede slyszal w prawym tylnym glosniku(tam gdzie padł;), czy we wszystkich troszke ciszej.

0
  • #11 31 Sty 2009 12:30
    Damnian
    Poziom 34  

oczywiście, ale uprzednio zainstaluj AC3

0
  • #12 31 Sty 2009 12:57
    logic123a
    Poziom 9  

dzieki za pomoc. wszystko jasne.

Dodano po 1 [minuty]:

jednak zostane przy optical, nie wiem czy to dobrze czy zle, gra na 2+1 idealnie, 5.1 jak jest to jest :) , znakomita jakosc, + kupilem kabel opt 5m :) pozdrawiam

1
  • #13 31 Sty 2009 13:44
    Damnian
    Poziom 34  

ile za niego zapłaciłeś ? :>

0
  • #14 31 Sty 2009 14:09
    logic123a
    Poziom 9  

27,50 dokladnie ;)
    znalazlem w necie

0
  • #15 31 Sty 2009 14:21
    Damnian
    Poziom 34  

o to trza kupic bo jak narazie mam połączone 15 cm optykiem wzięty z wierzy, ktoś wie jaką długośc może miec kabelek RCA tyle że podłczony z SPDiF ?

0
  • #16 31 Sty 2009 14:29
    logic123a
    Poziom 9  

jak bedziesz kupowal to dobrze poszukaj, bo najczesciej za 5m cena waha sie od 40 - 70 zł, ja zanalazlem na allegro, za 27,50. sa tez 10-cio metrowe.

0
  • #18 31 Sty 2009 18:04
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co znalazłeś? Kabel vivanco za 27.50? Podłączyłem Playstation 2 do Z-5500 takim optykiem z media markt za 14.50 2m i dostawałem furii. Po raz nie działał dźwięk w DD.
    Mimo ustawienia konsoli na DD, grania w grę z dolby 5.1 głośniki i tak z kabelka odbierały 2.1. Musiałem korzystać ze sprzętowego dekodera w głośnikach i samemu robić sobie DD. Do takich zabaw to mogłem sobie podłączyć przez jack-2xRCA. Kupiłem Prolinka za 50zł 1.5m i na pstryk po optycznym mam pełne 5.1 w Dolby Digital bez wykorzystania dekodera w głośnikach.
    Nie ma sensu kupować kabelka vivanco czy hama bo to najpopularniejsze typy tych tanich. To samo tyczy się Coaxial SPDIF na jednej karcie kabel vivanco w ogóle nie grał, a z Audigy tylko w 2.1 mimo konfiguracji na milion sposobów głośników i kompa. Pomagało zawsze sprzętowe dekodowanie w głośnikach.

0
  • #19 31 Sty 2009 19:48
    logic123a
    Poziom 9  

z media markt moze tak. mozna dostać furii.

ja znalazłem za 27,50 kabel, od "gościa" który sieka kable w domu i sie przykłada, używam 5m od 1 tygodnia i naprawde rewelacja mimo 2.+1.

szukaj pojedynczych producentów, nie masówki.

pozdro.

0
  • #20 01 Lut 2009 09:22
    logic123a
    Poziom 9  

5.1 oczywiscie tez jest ;)

0
  • #21 01 Lut 2009 12:39
    Damnian
    Poziom 34  

Zastanawiam sie co ma kabel do 5.1 czy 2.0 :P przecież to tylko światłowód bez żadnych przetworników więc jeśli gra w stereo to i w 5.1 nie możliwością jest żeby byly jakieś problemy

0
  • #22 01 Lut 2009 16:28
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Damnian napisał:
    Zastanawiam sie co ma kabel do 5.1 czy 2.0 :P przecież to tylko światłowód bez żadnych przetworników więc jeśli gra w stereo to i w 5.1 nie możliwością jest żeby byly jakieś problemy

Nie potrafię tego wyjaśnić ale niestety na kabelku vivanco God of War na PS2 z dźwiękiem DD grał w stereo i musiałem wykorzystać sprzętowy dekoder w głośnikach i zrobić sobie samemu 5.1. Zmiana na wspominany Prolink i po aferze.
    Ta sama historia dotyczy segmentu DVD pioneera z wyjściem optycznym. Film na DVD z dźwiękiem DD 5.1 i po ustawieniu dvd w tryb direct (ścieżka dźwiękowa w postaci prosto z nośnika przesyłana do głośników) miałem stereo. Po przełączeniu DVD w DTS 96/24 głośniki stwierdzały no optical data.
    Zmiana kabelka na Prolink i zarówno w Direct głośniki przełączały się w tryb Optical Dolby Surround, a przełączenie w DTS i na wyświetlaczu panelu głośników napis DTS 96/24 DolbyDigital 5.1.
    Dlaczego tak nie wiem. Swoją drogą zastanawiam się jak ktoś w warunkach domowych produkuje światłowody.

0
  • #23 02 Lut 2009 12:32
    logic123a
    Poziom 9  

co za roznica jakie miejsce, ważne chyba ze jest sprzęt i umiejętności.

ja kupiłem juz 3 czy 4 kabel z tej "firmy" i jakos wsdzystko smiga idealnie,
    więc można! ;)

0
  • #24 02 Lut 2009 14:09
    Jaco18
    Poziom 26  

Światłowód da się zarobić w warunkach domowych, trzeba tylko mieć specjalną gilotynkę do idealnie równego przycięcia włókna optycznego pod kątem prostym i zaciskarkę (czy tam zagrzewarkę) do wtyczek optycznych.

Widocznie gość zainwestował i kupił całą szpulę światłowodu (dość droga - kilka tyś zł) tnie to na mniejsze kawałki i zarabia porządnie skoro ludziom działa.

Słaba jakość najtańszych chińskich światłowodów wynika z bardzo dużego tłumienia i niestarannego wykonania - na dłuższych odcinkach tor optyczny może wprowadzać błędy albo w ogóle nie może zsynchronizować nadajnika z odbiornikiem. Ja osobiście używałem takiej taniochy kilka razy ale na małych dystansach - max 1,5 m i było ok leciało nim DD 5.1 i wszystko prawidłowo działało.

Ze światłowodami trzeba uważać żeby ich nie załamywać i za mocno nie zaginać ponieważ w tym miejscu może nastąpić przerwa.

PS. Z tego co mi wiadomo - a trochę siedzę w audio - to karty Audigy i Audigy 2 nie potrafią zakodować sygnału 5.1 do pojedynczego Spidif-a albo Optyka. Jest to standard Dolby Digital Live. Karty Audigy mają potrójny spidif elektryczny w jednym ze złącz, można nim wysłać sygnał cyfrowo do głośników które mają takie potrójne wejście. Spięcie tego z amplitunerem tylko przez 6 pojedynczych kabli o ile amplituner ma wejście 5.1 Analogowe (praktycznie wszystkie nie zabawkowe mają).

Co innego w przypadku ścieżki audio wcześniej już zakodowanej w jakimś filmie z DVD lub DVIX - wtedy karta tylko przekazuje strumień danych z płyty na swoje wyjście Cyfrowe. Wtedy będzie 5.1 przez pojedynczy spidif albo Coax.

Pozdro

0
  • #25 06 Maj 2010 15:30
    sequencer
    Poziom 1  

Witam.

Odświeżam temat, bo problem mam podobny, lecz nie taki sam, przez co nie został tutaj rozwiązany.

Chciałem, tak jak w temacie, podłączyć PC-ta do kina domowego kablem optycznym.

Mój sprzęt:

Karta dźwiękowa - VIA, zintegrowana na płycie AsRocka A785GMH:
    http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=A785GMH/128M

Kino domowe - Samsung HT-DM150
    http://www1.shopping.com/xPO-Samsung-HTDM150#keyFeaturesArea

Po podłączeniu ich kablem SPDIF, niestety, dźwięk jest w formacie 2.1, zamiast 5.1. Nieważne jakim programem odtwarzam materiał (VLC, Splash, PowerDVD).

Wyrenderowałem na potrzeby testu filmik, gdzie dźwięk "biegał" po wszystkich głośnikach i po puszczeniu go na kino, w momencie gdy dźwięk "był z tyłu", nic nie było słychać.

Po włączeniu Pro Logic II dźwięk jest na wszystkich głośnikach, ale nadal tylko stereo, tzn. gdy grają głośniki przednie, to cicho grają również i tylne. Natomiast w momencie, gdy grać powinny tylko tylne, znowu jest cisza.

Karta dźwiękowa jest niby ustawiona na odtwarzanie dźwięku 5.1 (chyba, że coś pominąłem).

Czy to możliwe, żeby kino nie potrafiło odtworzyć dźwięku 5.1 przez cyfrowe wejście optyczne?

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę, która naprowadzi mnie na dobry trop :)

0
  • #26 11 Maj 2010 18:25
    Soker
    Poziom 11  

Nie poddawaj sie:) To musi działać, kwestia poustawiania. Też trochę walczyłem z tym u siebie ale już to opanowałem. Opiszę na swoim przykładzie, może coś akurat się nasunie. Karta dźwiękowa to SB Audigy. Jako ciekawostkę podam, że z powodu braku gniazda optycznego w karcie, połączenie optyczne uzyskałem przez podłączenie 3mm czerwonej diody świecącej (bez rezystora!) do wyjścia cyfrowego(żółte gniazdo jack) i zamocowanie diody do wtyczki optycznej kabla kawałkiem koszulki termokurczliwej:). Po podłączeniu należy skonfigurować kartę dźwiękową, żeby pracowała z wyjściem cyfrowym w 5.1. U mnie trzeba było zaznaczyć jak na obrazku "Speaker Settings". Karta wówczas wyłącza gniazda analogowe a dźwięk idzie tylko cyfrowym. To jeszcze nie wszystko. W zestawie kina domowego (mam LG HT503SH) nie pojawi się żadna informacja o 5.1 dopóki nie zostanie puszczony na PC dźwięk 5.1. Do oglądania filmów używam BestPlayera z zainstalowanym kodekiem Satsuki Decoder Pack. Najważniejsze, że instaluje on ffdshow'a. Teraz uruchamiamy film i klikamy w ikonkę konfiguracji ffdshow'a AUDIO. Tu w zakładce "mixer" ustawiamy "same as input", a w zakładce "Output" zaznaczamy AC3 (lub dodatkowo DTS gdy dźwięk jest nagrany w tym standardzie. I tyle, u mnie działa. Może dodam, że filmy muszą posiadać dźwięk AC3 żeby zestaw kina domowego rozpoznał standard. Przy puszczaniu np piosenek mp3 lub przy źle skonfigurowanym kompie, będzie jedynie stereo. Do sprawdzania typu dźwięku można użyć popularnego programu GSpot. Powodzenia.

Kino domowe+Komputer via KABEL OPTYCZNY = brak 5.1 Kino domowe+Komputer via KABEL OPTYCZNY = brak 5.1 Kino domowe+Komputer via KABEL OPTYCZNY = brak 5.1

0
  • #27 29 Gru 2010 12:41
    coin
    Poziom 11  

widzę ze wypowiadały się tu mocno zorientowane w temacie osoby dlatego postanowiłem zadać swoje pytania:

1. czy wyjście cyfrowe coaxialne/optyczne będzie jest w stanie sterować dźwiękiem - w sensie przełączać automatycznie rodzaj dźwięku (np. DD, DTS etc) w amplitunerze (denon avr-1611) w zależności od włączanego materiału video?

2. które ze złącz jest lepsze w sensie sprawia mniej problemów z podłączeniem działaniem etc...

z góry dziękuję za odpowiedź!

0
  • #28 24 Sty 2011 20:42
    deka87
    Poziom 20  

Co do tego dźwięku 2.1 i 5.1: u mnie jak włączę Dolby Digital Live to mam dźwięk 2.1, jak wyłączę DDL mam 5.1 (mówię oczywiście o odtwarzaniu dźwięku w stereo) - potrafi ktoś to wytłumaczyć ?
    Przecież DDL powinien zamieniać sygnał stereo na 5.1.
    Wcześniej na XP mogłem oprócz DDL włączyć też DPLII i wtedy miałem 5.1, niestety w sterownikach do 7 można tylko włączyć DDL.

Dlaczego o tym pisze skoro mam 5.1 bez włączania DDL - po prostu dźwięk z DDL jest według mnie lepszy, no ale bez możliwości włączenia DPLII (która miałem w XP) jest tylko 2.1.

Mój konfig to: Realtek ALC889A>kabel optyczny (2,5m długości, 6 mm grubości)>kino Samsung HT-X250

Napisałem do Samsunga ciekawe czy odpowiedzą.

0
  • #29 19 Sty 2015 17:27
    DonDomello
    Poziom 1  

Mam podobny problem jak wszyscy przede mną, niestety jestem całkowitym laikiem w tym temacie i nie mogę sobie poradzić pomimo porad zawartych w waszych postach.

komputer połączony kablem optycznym z amplitunerem (5.1), przy wejściu komputera gniazdo podpisane jest SPDIF OUT.

Moja karta dźwiękowa to realtek ALC888.

Windows Vista 32 bit.

Nie mogę znaleźć nawet miejsca gdzie ustawić można konfigurację 5.1 zamiast stereo. Po podłączeniu amplitunera do komputera zwykłym jackiem w wejście słuchawkowe pojawia się okno dialogowe gdzie istnieje możliwość zmiany konfiguracji głośników, wygląda to tak:

https://obrazki.elektroda.pl/8403982600_1421684129.jpg

Niestety żeby uzyskać jakikolwiek dźwięk z amplitunera z opcją opti in, muszę odłączyć jacka i jeszcze raz podłaczyć kabel optyczny a wtedy znika opcja głośniki i dźwięk odtwarzany jest ze wszsytkich 5 głośników jednocześnie.

https://obrazki.elektroda.pl/7653793500_1421684526.jpg

Jedyna opcja konfiguracji jaką znalazłem w windowsie w panelu sterowania/sprzęt i dźwięk wygląda tak:

https://obrazki.elektroda.pl/4668655200_1421684722.jpg

tutaj po kliknięciu opcji testuj odzywają się wszystkie głośniki i subwoofer, ale część z nich odzywa się jednocześnie, np. przedni z tylnym. A we wszystkich testach 5.1 jakie ściągnąłem głośniki grają jednocześnie. Bardzo proszę o pomoc.

0