Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe kino domowe

moonson1981 31 Sty 2009 16:08 9098 11
 • Witam wszystkich,

  Chce zaprezentować mój pierwszy projekt audio - kino domowe. Początkowo miały to być kolumienki stereo, lecz poszło dalej. Niektórzy znają temat jeszcze z działu "niedokończone", mimo iż wciąż muszę zmienić zwrotnice w kolumnach przednich, zrobić kosmetykę tylnych ścianek kolumn oraz kolumnę centralną, postanowiłem zamieścić nowy temat bo nie wiem jak długo to potrwa. Z założenia zestaw miał grać przede wszystkim czysto, bez przebarwień, każdy przetwornik miał odtwarzać tylko część pasma akustycznego w której najlepiej się czuje. Całość miała być relatywnie energooszczędna, w miarę wydajna oraz prezentować się inaczej niż tradycyjne zestawy. Nie małe wyzwanie i mnóstwo pracy w mieszkaniu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Zestaw nie mógł zajmować wiele miejsca w pokoju.

  Jeśli chodzi o odsłuch - zależało mi na szybkich i wyraźnych tonach średnich i wysokich - jednak nie skrzeczących, nie lubię również "wysokiego basu" za to zejście musiało być efektywne i szybkie. Zestaw służy głównie do muzyki, czasem jakiś film w pokoju o powierzchni ok. 35 mkw.

  Postaram się opisać konstrukcje i koszty skrótowo, najlepiej jak pamiętam,
  Niektóre ceny zawierają koszty przesyłek do Dublina.

  Kolumny przednie

  Ścianki przednie i górne z deski, reszta z MDF-u. Fornir: orzech + 3 warstwy lakieru satynowego(jak w pozostałych). Podstawa z czarnego granitu polerowana na wysoki połysk. Koszt przetworników:
  - NISKIE- Monacor o strukturze plastra miodu,membrany płaskie-kwadratowe. Strojenie na ok 55Hz. Koszt ~150 zł
  - ŚREDNIE- Monacor SPH-30X/4. Membrany kewlarowe. ~250 zł (maskowniczki będą wypełnione po bokach czarną gąbką)
  - WYSOKIE- Visaton HK9 - Miękkie kopułki. ~60 zł
  - SUPERWYSOKIE- McFarlow - wstęgowe. ~350 zł
  (sposób ich podpięcia poprzez dodatkowy kondensatorek bipolarny na odnodze głośnika wysoko-tonowego wzorowałem na oryginalnej zwrotnicy McFarlow oraz kilku innych)
  Dodatkowo:
  - zwrotnice + kondensatory do super-wysokich ~70zł
  - wytłumienie(wata to wytłumiania audio) + stolarka + forniry + klej + wkręty + złącza + podstawy + tunele BR. ~300 zł

  ŁĄCZNIE ~1180 zł

  Efektorki tylne

  Zrobione głównie z resztek materiałów, wciąż czekają na parę głośników wstęgowych, zwrotnice oraz parę nisko-średniotonowych z prawdziwego zdarzenia.
  Jak dotąd koszt ŁĄCZNIE ~110 zł

  Subwoofer

  Przetworniki 2 x Conrad DS-120i. Membrany aluminiowe ~150 zł
  2 x moduł TDA7294 + filtr aktywny SUB4 + soft-start + radiator + panel + złacza/wyłącznik + trafo(2x30V 300VA zalany w chyba żywicy) + mostek + kondensatory(2x10.000uF) + maskownica + podstawy + tunele BR itd. ~550 zł
  ŁĄCZNIE ~700 zł

  Do kosztorysu dochodzą również dwa moduły wzmacniaczy klasy T, razem 4 x 15 W RMS z impulsowym zasilaczem 12V / 5A ~350zł oraz karta dźwiękowa USB/SB Audigy 2NX ~200zł. Zależało mi na dekodowaniu Dolby Surround z DVD, equalizerze programowym oraz możliwości ingerencji w scenę. Lubie efekt "uprzestrzenniania" dźwięku - CMSS 3D - dzięki niemu tylne głośniki grają tylko efekty oraz przyjemnie rozciągają scenę. Jakość z tej SB jest o niebo lepsza od standardowej karty w moim laptopie - w zupełności wystarczająca. Wzmacniacze nie są jeszcze zabudowane, będą zasilane transformatorem toroidalnym.
  ŁĄCZNIE ~550 zł

  KOSZT CAŁKOWITY: ponad 2.540 zł


  Podsumowując nie mało - ale było warto. Powstał nietuzinkowy zestaw, wyglądem nie przypominający żadnego kina domowego :) dźwięk mimo złych zwrotnic jest bardzo przyjemny - zgodny z założeniami, słucham po kilka godzin dziennie nie odczuwając jakiegokolwiek zmęczenia. Zawiedziony jestem trochę liniowością pasma na super-wysokich, i tu pytanie do doświadczonych projektantów - czy wystarczy zaprojektowanie odpowiednich zwrotnic czy lepiej podpiąć głośniki wstęgowe na osobnej końcówce mocy z odpowiednim - może nawet regulowanym filtrem. Widziałem podobne rozwiązania w monitorach studyjnych. O ile na odtwarzaniu oryginalnych CD lub DVD super-wysokie są słyszalne (wciąż trochę za cicho) to już na mp3 z niskim "bps" jest katastrofa(obcięte pasmo). Kwadratowe monacor-y mają niższe SPL :) średnie tony wyraźne, wysokie niezbyt ostre :) Tylne głośniczki do do poprawnego odtwarzania efektów muszą otrzymać głośniki wysoko-tonowe. Subwoofer gra miękko, dość szybko, odcięty jest na 60Hz i zwykle potencjometr głośności nie jest wyżej niż na 1/3 :) a niskie tony słyszalne są od najniższych poziomów głośności. Zapas mocy jest dość duży. Przy "normalnym" odsłuchu muzyki zestaw pobiera łącznie z sieci od 30 do 90 W. Maksymalny poziom głośności przy którym niesłyszalne są zniekształcenia to około 150-180 W. Oczywiście plus laptop i karta dźwiękowa. W sumie nieźle ale i tak kusi mnie wzmacniacz klasy D do subwoofera.

  Na jednym ze zdjęć jest zrzut ekranu WinISD z 3-ech sposobów na wykorzystanie dwóch przetworników które miałem do dyspozycji(wszystkie charakterystyki odcięte na 200 Hz - filtr SUB4, w rzeczywistości mam odcięty przy max 60 Hz) :
  1. biały wykres to oba głośniki na jednej ściance/70 l / strojenie 40 Hz - prawie całkowity brak zejścia - odpada.
  2. fioletowy wykres to układ izobaryczny w 6th bandpass /24 i 62 Hz - fajne zejście lecz prawie 160 l - za duże pudło.
  3. zielony wykres to charakterystyka układu izobarycznego który zrobiłem / 70 l / strojenie 30 Hz - eksperymentuje jeszcze z zejściem niżej przedłużając BR-y. Pudło nie jest przesadnie duże - ale i tak jego pojemność wymusiła budowę w pionie, później przykręcenie do ciężkich podstaw granitowych ze względu na drgania i wygląd.
  A propos jasnych obwódek wkoło BR - zostały usunięte.

  Proszę o wszelkie opinie i porady co jeszcze można udoskonalić i jak ?
  Bardzo dziękuje, pozdrawiam
  Michał W
  Nietypowe kino domowe

  Nietypowe kino domowe Nietypowe kino domowe Nietypowe kino domowe Nietypowe kino domowe Nietypowe kino domowe Nietypowe kino domowe


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 31 Sty 2009 16:38
  piotrdx626
  Poziom 28  

  Bardzo nietypowe i dziwne wg mnie. Widać, że się nieźle napracowałeś. Jednak tyły kolumn nie są już za ciekawe. Jaki głośnik jest w tej pojedynczej kolumience?

  Ważne, ze Ty jesteś pełen zachwytu.

 • #3 31 Sty 2009 19:52
  moonson1981
  Poziom 9  

  piotrdx626 napisał:
  Bardzo nietypowe i dziwne wg mnie. Widać, że się nieźle napracowałeś. Jednak tyły kolumn nie są już za ciekawe. Jaki głośnik jest w tej pojedynczej kolumience?

  Ważne, ze Ty jesteś pełen zachwytu.  Owszem pracy było dużo, tyły do poprawy. W tylnych kolumienkach są jakieś 4-calowe szerokopasmowe Tornado - nie znam marki hehe :) I tak je zmienię.
  Dla sprostowania - w sumie jest 4 kolumny i subwoofer.
  Pełen zachwytu to może nie ale nie jestem zawiedziony.

 • #4 01 Lut 2009 02:37
  Rocky Horror
  Poziom 31  

  Jak widać zapału nie brakowało i pod względem jakości wykonania projekt jest na całkiem niezłym poziomie, choć dobrze by było zrobić porządek z tylnymi ścianami. Kolumny główne sprawiają całkiem pozytywne wrażenie.
  Sub natomiast budzi mieszane uczucia funkcjonalno-estetyczne. Wybitnie przesadzona, niepraktyczna 'szafa', bardzo amerykańskie rozwiązanie. Chybionym pomysłem jest też umieszczenie głośnika basowego tak wysoko - całość może mieć tendencje do kołysania się w takt ruchu membrany. Lepszym wyjściem były by dwa mniejsze suby...

 • #5 01 Lut 2009 14:34
  moonson1981
  Poziom 9  

  Rocky Horror napisał:
  Jak widać zapału nie brakowało i pod względem jakości wykonania projekt jest na całkiem niezłym poziomie, choć dobrze by było zrobić porządek z tylnymi ścianami. Kolumny główne sprawiają całkiem pozytywne wrażenie.
  Sub natomiast budzi mieszane uczucia funkcjonalno-estetyczne. Wybitnie przesadzona, niepraktyczna 'szafa', bardzo amerykańskie rozwiązanie. Chybionym pomysłem jest też umieszczenie głośnika basowego tak wysoko - całość może mieć tendencje do kołysania się w takt ruchu membrany. Lepszym wyjściem były by dwa mniejsze suby...
  Hmm , Owszem sub jest potężny w porównaniu z resztą. W moim pokoju stoi jednak centralnie - osobno, poodsuwany od wszelkich ścian - nie dało się słuchać. Nikomu nie wadzi ale faktycznie stanowi mebel. Umieszczenie głośnika i drgania zostały zniwelowane poprzez przykręcenie do ciężkich płyt granitowych - teraz jest do zaakceptowania nawet przy pełnej mocy. Rozważałem różne konstrukcje lecz izobaryczna z BR wzięła górę - proszę rzucić okiem na parametry głośników i powiedzieć czy dało by się zrobić z nich coś sensowniejszego grającego poniżej 60 Hz:

  nom,120 watt,
  max,250 watt,
  sensitivity,92db w/m,
  imperdance,4 ohm,
  Revc (DC VC Res)=3,500 ohm
  Fo (Res Freq)=27,7795 Hz
  Zo (Zmax at Fo)=43,8821 Ohm
  Sd (Piston Area)=0,0491 sqM
  Bl (Flux*Length)=13,9788 TM
  no (Ref Effency)=1,0061 %
  SPLo (Spl at 1W)=92,0445 dB

  Qms (Mech Q)=3,1034
  Qes (Elec Q)=0,2690
  Qts (Total Q)=0,2475
  Vas (Acous Wol)=130,5409 Litr
  Cms (Compilance)=381,5136 uM/N
  Mms (Total Mass)=86,0362 Gram
  MMd (DiaphmMass)=79,7827 Gram

  Jak dla mnie kuszące jest jeszcze TL z izobarą na tych przetwornikach - ciekawe o ile lepiej by to zagrało. Tyle ze TL to już większa inwestycja i wydaje mi się że lepiej byłoby kupić porządne przetwornik(i) - np. HCM12T - na których konstrukcje te są już sprawdzone ( i ogromne - ale na 20 Hz zawsze znajdzie się miejsce:) ).

  Pozdrawiam i dzięki za pomysły,
  MW

 • #6 01 Lut 2009 15:31
  marian133
  Poziom 38  

  Powiedz mi dlaczego wybrales takie glosniki i dlaczego 2 wysokotonowe.

  moonson1981 napisał:
  Zestaw służy głównie do muzyki


  Jesli zestaw mial sluzyc glownie do muzyki to nie rozumiem dlaczego wybrales takie glosniki,za ta cene mial bys np. ushery.

 • #7 01 Lut 2009 17:00
  moonson1981
  Poziom 9  

  marian133 napisał:
  Powiedz mi dlaczego wybrales takie glosniki i dlaczego 2 wysokotonowe.

  moonson1981 napisał:
  Zestaw służy głównie do muzyki


  Jesli zestaw mial sluzyc glownie do muzyki to nie rozumiem dlaczego wybrales takie glosniki,za ta cene mial bys np. ushery.  To moja dziewicza konstrukcja - chciałem się jak najwięcej nauczyć i przede wszystkim usłyszeć całe pasmo - od najniższych do 20kHz i więcej aby mieć porównanie dla kolejnych projektów. Do tego miękka kopułka nie wystarczy, u mnie z generatora słyszalna jest do ok 15-16kHz (pominę tu wpływ zwrotnic - które nie są obliczone jeszcze do to tej konfiguracji, oraz kiepską liniowość), powyżej słychać wstęgi (do ok 19.6 kHz)- czysto i przyjemnie lecz wciąż za cicho. Chcę z tych wstęg wycisnąć więcej - w końcu ich max. to 104dB , jak osiągnę 90-95dB powyżej powiedzmy 13kHz bez zniekształceń będę zadowolony-inwestycja w nie się zwróci :)

  Przejrzałem całe mnóstwo różnych przetworników i ich charakterystyk - efektywność przy małej mocy i rozmiarach była jednym z priorytetów. Poza tym chciałem żeby wyglądały nieregularnie, ciekaw byłem jak gra wstęga, kewlar, płaska membrana czy aluminiowa, jaka jest różnica pomiędzy jednym przetwornikiem a izobarą itd. Poza tym dostępność przetworników w Irlandii jest ograniczona - pozostało głównie allegro. Brałem pod uwagę niskotonowe Ushera 20cm do suba - lecz zejścia to by z tego nie było. W tej marce stosunek ceny/osiągów/jakości jest bardzo dobry lecz to raczej wyższy kaliber jeśli chodzi o rozmiary.

 • #8 03 Lut 2009 16:13
  Mihas66
  Poziom 22  

  jak dla minę to konstrukcja prawie futurystyczna-cena rażąca a jako minus to niestety tda w subie bo ten wzmak do tej klasy sprzętu pasuje jak świni siodło daj holtona dla przyzwoitości...

  PS. widze że kolega chce usłyszeć całe pasmo do magicznych 20khz lecz jak dla mnie to nie wykonalne przy słuchaniu muzyki z kompa no chyba że oryginalnych cd ale i tam jest cięcie przy 18khz jak w mp3...

 • #9 03 Lut 2009 16:50
  Dziub-Dziub
  Poziom 28  

  Jeszcze, żeby kolega miał super słuch. A jak dojedzie do 18khz to będzie super. :D

 • #10 03 Lut 2009 17:54
  joy_pl
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Choć jest to mało związane z DIY(więc proszę zakończyć ten wątek), ale przy takich konstrukcjach (do 20-40 KHz) warto jest zrobić sobie badanie słuchu. Ponieważ teoretycznie górna granica to 20kHz jednak znaczna część dorosłych ludzi nie słyszy już nic powyżej 16kHz.
  Ewentualnie pomiar zestawu dobrze skalibrowanym mikrofonem może wyeliminować lub potwierdzić wadę słuchu...

 • #11 04 Lut 2009 22:07
  moonson1981
  Poziom 9  

  Mihas66 napisał:
  jak dla minę to konstrukcja prawie futurystyczna-cena rażąca a jako minus to niestety tda w subie bo ten wzmak do tej klasy sprzętu pasuje jak świni siodło daj holtona dla przyzwoitości...

  PS. widze że kolega chce usłyszeć całe pasmo do magicznych 20khz lecz jak dla mnie to nie wykonalne przy słuchaniu muzyki z kompa no chyba że oryginalnych cd ale i tam jest cięcie przy 18khz jak w mp3...  futurystyczna - ok, miała być inna :) , cena rażąca ? niby dlaczego ? odliczając koszty karty dźwiękowej i wzmacniaczy które to normalnie znajdują się w jakimś o wiele droższym amplitunerze wychodzi całkiem przyzwoicie. Jeśli chcesz podzielić pasmo na w sumie 5 "części" i każdą odtworzyć na osobnych przetwornikach przy zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów oraz przyzwoitej efektywności to się sprawa komplikuje znacznie - również finansowo. Mnie również podobają się konstrukcje 2,5 drożne + sub , wydajne, spójne itd. Jednak do tego projektu , jak już wcześniej pisałem, eksperymentalnie chciałem sprawdzić jak wygląda rozbicie pasma na części pierwsze.
  Jednak, nawet na przyszłość, chcę mieć średnie na osobnym przetworniku, być może dobrym pomysłem byłoby zlikwidowanie wysokotonowych oraz skierowanie całych tonów wysokich na wstęgi(oczywiście przy odpowiednio wyższym cięciu).
  A propos suba - owszem tda to wstyd, zależało mi na czasie. Mimo to ten mostek zasilany napięciem na granicy wytrzymałości układów miło mnie zaskoczył - potrafi "rozhuśtać" oba głośniki bez problemu do Xmax (oczywiście tracąc na jakości). Istnieje opcja mocniejszego wzmacniacza dla kolumn przednich oraz dla suba. Powiedzmy że do tej klasy głośników w subwooferze tda jest dla mnie wystarczający(ciężko byłoby z nich wycisnąć więcej bez zniekształceń).

  Słyszalność wysokich już wcześniej opisywałem - bez problemu słyszę 19kHz i nawet więcej, więc cel został osiągnięty (wymaga jeszcze regulacji, nie spekulacji).

  Pozdrawiam, MW

  Dodano po 44 [minuty]:

  Chcę jeszcze w skrócie opisać dobór przetworników, liniowość oraz kontrowersyjny ponoć sposób podłączenia przetworników wstęgowych.

  - niskotonowe - Płaskie Monacor-y , nie zależało mi na wysokim basie, górę wzięły względy estetyczne. Ciężko mi określić ich efektywność ale głośniczki nadążają za resztą jest więc OK.

  - średniotonowe - kevlarowe Monacor SPH-30X(szerokopasmowe) , uwielbiam wokale - te małe lekkie membrany + magnesy neodymowe naprawdę potrafią przyprawić o gęsią skórkę !! Niski rezonans, duże Xmax (duża elastyczność dla zwrotnic) no i 87dB+ z takiego maleństwa - głośniki wyczynowe!

  - wysokotonowe - Visaton HK9, miękka kopułka - ciepłe brzmienie i również 87dB, widziałem projekty gdzie były stosowane z głośnikami 91dB!

  - superwysokie - eksperymentalnie McFarlow jako konstrukcja już sprawdzona, efektywność 104dB - jednak w obecnej konfiguracji na pewno tego nie wykorzystuje.

  - subwoofer - Conrad DS-120i - 92dB, nie chciałem aby brakło basu do reszty, poza tym przy obecnym strojeniu 28Hz - dostajemy max 90dB (a chcę układ zestroić jeszcze niżej).


  Wrażenia odsłuchowe są całkiem pozytywne - nie słychać żadnych dołków ani górek, wszystkie tony wyraźne nawet przy minimalnej głośności. Gdy dopracuje zwrotnice i wzmacniacze będzie pełnia szczęścia i będę mógł śmiało napisać "87dB +/- 2".

  Dołączam poniżej charakterystykę SPH-30X oraz projekt z którego ściągnąłem podpięcie wstęg.

  Pozdrawiam, MW

  Nietypowe kino domowe Nietypowe kino domowe

 • #12 05 Lut 2009 17:06
  przemo-lukas
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Przykro mi, ale na Twoim dziele można by było pokazywać czego należy unikać, robiąc własne konstrukcje elektroakustyczne. Proponuję też wykonać audiometrię, wtedy kolego dokładnie będziesz znał możliwości swojego słuchu. Podpowiem tylko, że większość urządzeń bada słuch do 16kHz. :idea:
  Może te linki w czymś pomogą:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352099.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic536393.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455502.html
  http://audiomania.info/articles.php?PHPSESSID=1f49d43a40e418b31785bf9d3198353b
  http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=6062
  http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=9667
  http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=9886
  http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=6875
  http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=3535
  http://audioefm.w.interia.pl/budowa_zw.htm
  http://www.kolumny.prv.pl/
  http://shell.sinuspl.net/~igod/sw_pliki/
  http://audioton.republika.pl/mapa.htm
  http://www.cartonaudio.com/_teoria.html
  http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

  Kopalnia wiedzy na temat jig, preamp + SPEAKER WORKSHOP.
  http://diyaudio.tk/
  http://audiomania.info/articles.php?id=28
  http://audiomania.info/articles.php?id=41
  skąd pobrać program:
  http://www.speakerworkshop.com/SW/Download.htm
  Plik kalibracyjny do mikrofonu WM61A:
  http://www.madaboutsound.com/downloads/WM61A.zip
  Skąd ściągać winISD
  http://www.linearteam.dk/
  Opis programu:
  http://diyaudio.pl/portal.php?show=21
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html
  baffle step (a raczej symulator):
  http://www.tolvan.com/edge/


  Tu robimy zakupy:
  http://www.polink.com.pl./
  http://akkus.com.pl/index.php?grupa=glosniki&lang=pl&dh=dt
  http://arton.info/catalog/index.php/cPath/34?osCsid=8acce07c96627cc0cb343dcc705387fb
  http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167
  http://www.audiosklep.com.pl/
  http://www.vap.com.pl/vap-akcesoria.html
  http://www.qba.com.pl/index1.htm
  http://www.naglosnienia.com/cgibin/shop
  http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=katalog&k_id=2
  http://www.stx.pl/
  http://trimaudio.pl/index.php?a=lista&k=3&kt=3&v=1&2dc5_=e264a2d343097169807296655f9d4480
  http://www.akustyk.com.pl/cenniki.html
  http://empire.com.pl/glosnik.htm
  http://www.megaaudio.de/pdf/pdffiles/fostexspeaker.pdf
  http://www.elmuz.com.pl/strony/start.htm
  http://www.zagloba.com.pl/
  http://www.prototypy.com.pl/nowy_kalk/kalk.html
  http://arton.info/catalog/index.php

  projekty:
  http://www.audiomania.info/forum/index.php?board=7.0
  http://diyaudio.pl/viewforum.php?f=5&sid=28613d6a87c807535d4ee46da47790f1
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum99.html
  http://www.zaphaudio.com/
  http://www.fostexspeaker.de/gehaeuse.htm
  http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
  http://www.speakerbuilder.net/web_files/
  http://www.geocities.com/woove99/Spkrbldg/
  http://www.kolumny.prv.pl/ostinato2000.php
  http://pszyszka.googlepages.com/

  Troszkę informacji na temat ustawień sprzętu:
  http://www.audio.com.pl/pdf/akademia/1998_07_p12.pdf
  http://www.hifi.pl/porady/ogolne/ustawap.php
  http://www.waldek.sewera.pl/audio2.htm
  http://www.audioton.republika.pl/akustyka.html

  Temat zamykam.