Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobranie opornika do diody Zenera

31 Sty 2009 15:58 3230 4
 • Poziom 12  
  Witam
  Mam problem jak dobrać opornik do do diody zenera będącego częścią układu zasilającego scalaka. Układ zasilany jest z 220V, które to napięcie jest prostowane przez diodę prostowniczą, następnie stabilizowane diodą Zenera i filtrowane kondensatorem. Dioda Zenera ma 8V jest 3mm długa i 1,5mm szeroka.
 • Poziom 22  
  Przede wszystkim diody zenera, nie mogą byc zasilane takim napięcem.Po druge co chcesz zasilac? sprawdz sobie specytfikacje układu.-sprecyzuj co ma dzialac , i na jakie napęce.Bo 220/230V to jakas bzdura jesli chodzi o diode zenera przy tych wymiarach!.;)
 • Poziom 12  
  Witam
  Mam następujący problem. Spalił się opornik układu zasilania układu scalonego. Nie wiem jaki dobrać nowy. Układ zasilania jest następujący. 220V, dioda prostownicza, szukany opornik, dioda zenera i kondensator i układ scalony.
  Dioda Zenera jest 3mm długa i 1,5mm szeroka ma 8V,
  układ zasilania jest podobny do tego na obrazku:
  Nie wiem jaki prąd powinen płynąć przez diodę Zenera, jaki prąd pobiera mniej więcej układ scalony oraz jakie napięce przyjmuje się do obliczeń gdy jest ono z sieci i wyprostowane jednopołówkowo, bardzo bym się cieszył gdyby mi kotś pomógł w tym temacie i odpowiedział na w/w pytania.
  PoZdrawiam
  Dobranie opornika do diody Zenera
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Jeżeli się "spalił opornik" , to najpierw znajdz przyczynę.Być może że układ jest walnięty choć to prosty timer.Aha i druga sprawa masz na obrazku (poniekąt) diode zabezpieczającą ją też bym sprawdził.I kolejna rzecz, zawsze taki układzik jak NE555 możesz zasilić 5V przez stabilizator np. lm7805.=5V.Prąd wyjściowy nie jest istotny układ pobierze tyle,ile potrzebuje.