Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV 7" Technika PTV7-106 - zasilanie

Arti32 31 Sty 2009 18:41 2535 4
  • #1 31 Sty 2009 18:41
    Arti32
    Poziom 11  

Witam
    Posiadam telewizorek TV 7" Technika PTV7-106. Ten telewizorek na obudowie ma napisane zasilanie stałe 9V i zasilacz też daje 9V.
    Istnieje konieczność zasialnia go z alukmulatora max 14V.
    Ten telewizorek ma własny akumulator który ładuje się podczas zasilania dołaczonym w zestawie zasilaczem. Lecz wustarcza na około 2h pracy.
    Nie posiadam do niego instrukcji i zwracam się z pytaniem do szanownych kolegów czy można go zasilić bezpośrednio z akumulatora popwiedzmy namięciem max 14V, czy wymagnana jest redukcja napięcia do 9V?
    Czy takie zasilanie nie zpowoduje uszkodzenia wbudowanego akumulatora ?

Jak by ktoś dysponował skanem tej instrukcji w j. polskim to proszę o informację.

0 4
  • #2 31 Sty 2009 21:17
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Redukcja napięcia nie jest dużym problemem.

Zastosuj LM7809, lub ewentualnie LM317 z odpowiednio dobranymi elementami.

Koszt groszowy, a na pewno będzie działać, szczególnie, jeżeli napięcie wejściowe (te 14V) jest niestabilne (obniża się w miarę rozładowywania się akumulatora).

A jak koniecznie chcesz sprawdzić, czy da się zasilać z 14V, to prześledź zasilanie w telewizorze. Być może w nim jest coś co obniża napięcie, a akumulatorki są na niższe napięcie niż 9V.

0
  • #3 31 Sty 2009 22:29
    Arti32
    Poziom 11  

Dzięki za podpowiedź.
    Zastosuje redukcję jak kolego radzisz, chyba bezpieczniejsze rozwiązanie.
    Nie posiadam do niego schematu a jest jeszcze na gwarancji to nie będe go rozbierał.
    Będę musiał poszukać schematów zastosowań tych układów co podałeś.
    Dzięki, pozdrawiam.

Czy post poprzednika jest niewidoczny, że trzeba go w całości cytować? [@mirex]

0
  • #4 31 Sty 2009 23:51
    mirex
    Poziom 43  

Arti32 napisał:

Będę musiał poszukać schematów zastosowań tych układów co podałeś.

A po co? I tak wygląda na to, że to poważny problem techniczny dla Ciebie.
    Popatrz tylko
    http://www.centrumelektroniki.pl/Zasilacz_samochodowy_MW_292_1,5V-12V_2A,p18675.html
    A jak się postarasz to znajdziesz jeszcze prostsze i tańsze. Ten jest wygodny bo ma długie kable i wystarczającą moc.

0
  • #5 01 Lut 2009 19:07
    Arti32
    Poziom 11  

[quote="mirex"]

Arti32 napisał:

A po co? I tak wygląda na to, że to poważny problem techniczny dla Ciebie.

Dziękuje za dobre rady i link kolego mirex.
    Po czym wnosisz że to poważny problem, dla mnie ?
    Nie siedzę w elektronice dużo, lecz myślę że dam sobie z tym rade.
    Kolego mirex nie musisz ze mnie tu szydzić, bo to że jesteś moderatorem nie daje ci takiego prawa. Zerknij na opisy i zobacz jak by nie było to jetsem na elektrodzie dłużej nisz ty. Elektroda to nie jest moje życie, i nie traktuje jej ja k swój prywatny folwark w przeciwieństwie do ciebie. Zastanów się kolego nad samą ideą istnienia forum.
    A jeśli elektroda jest wyłacznie dla zaawansowanych elektroników i takie pytania są lamerskie to powinno być z ograniczonym dostępem, żeby tacy jak ja nie mieli dostępu.

Zadałem pytanie bo może ktoś już przerabiał ten temat i można go podłączyć do 14V, odpowie mi że tak ja podłącze i po temacie.

Po to jest forum. Często korzystam z elektrody w większości przypadków nie muszę zadawać pytania bo czytam już istniejące posty i mam rozwiązanie, tego nie było.

Pozdrawiam

0