Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-32DK20F - przepalanie zwarcia w kineskopie

rafk 31 Sty 2009 19:49 1346 2
  • #1 31 Sty 2009 19:49
    rafk
    Poziom 12  

Mam taki telewizor i występuje w nim zwarcie KB do siatki G1. Po włączeniu przez moment jest niebieski ekran ale po kilku sekundach zwarcie odpuszcza i jest ok. Niestety podczas pracy od czasu do czasu delikatnie przywiera, co daje ślady linii powrotów lub bardziej niebieski obraz. W przypadku mocniejszego przywarcia układy zabezpieczeń wyłączają tv (próba ponownego startu).

Próbuję przepalić zwarcie. Zacząłem od małego napięcia. Kondensator 1000uF naładowany do ok 20V. Rozładowanie go wyzwala błysk w okolicach wyrzutni, niestety zwarcie pozostaje. Mam w planach próby z wyższym napięciem ale niepokoi mnie jeszcze jedna sprawa czyli zwarcie G1 do GND.

Czy bardzo prawdopodobne jest, że coś się poważnie obluzowało w G1 lub doprowadzeniach, że zwiera jednocześnie do katody i do masy?

Proszę uzupełnić model TV w tytule tematu. [@mirex]

0 2
  • #3 31 Sty 2009 20:49
    rafk
    Poziom 12  

Na PK nie jest opisana ta nóżka podstawki i ma połączenie z masą. Natomiast G1 jest na potencjale 10V (przez dzielnik rezystorowy ze 150V z diodą zenera).

Chyba udało mi się przepalić zwarcie. Pozostałem przy napięciu 20V, podłączyłem między KB a G1 na stałe kondensator 4700uF z ciągłym doładowywaniem.
    Po tym zacząłem ostukiwanie wyrzutni. Błyskały iskry rozładowywanego kondensatora, ale coraz słabiej, aż w końcu dopiero przy dużo silniejszym stuknięciu jeszcze coś zwierało. Wygląda na to, że na razie jest dobrze.

...
    Nie jest aż tak pięknie. Jeszcze trochę zwiera KB do G1. Wprawdzie telewizor sobie działa i jeszcze się nie wyłączył ale jest widoczny delikatny niebieski odcień czarnego. Chyba jednak trzeba będzie porządniej strzelić.

0