Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator obrotów silnika na U2008

waldi55555 31 Sty 2009 20:02 5637 10
  • #1 31 Sty 2009 20:02
    waldi55555
    Poziom 8  

Witam Szanowych Kolegów

Proszę o informację i pomoc , wykonałem układ do regulacji obrotów silnika zbudowany na układzie scalonym U2008 (układ z EP po korekcie) i po zmontowniu układ działa - regulując potecjometrem uzyskuję zmianę obrotów. Ja chcę go wykorzystać do zmniejszenia obrotów w pilarce ręcznej (1500W) , lecz przy zmniejszaniu obrotów moc piły bardzo spada . mam pytanie czy taki objaw jest normalny czy to da się zmienić np. poprzez dobrania innych elementów lub istnieje jakieś inne rozwiązanie tego problemu.
    Proszę o pomoc i z góry dziękuję

• #2 31 Sty 2009 21:33
    ZEMELKA
    Poziom 13  

Jak się domyślam chodzi o piłę do ścinania drzew. Jeżeli tak, to nie widzę sensu w zmniejszaniu obrotów jej silnika. W pilarce spalinowej korzysta sie w zasadzie tylko z dwóch pozycji ustawiania gazu. Wolnych obrotów i obrotów nominalnych przy których pilarka osiąga moc maksymalną.
    Regulacja na U2008 polega na regulacji fazowej prądu, a więc w konsekwencji na regulacji mocy pobieranej przez silnik.
    Pozdrawiam

• #3 01 Lut 2009 09:57
    waldi55555
    Poziom 8  

Nie chodzi o piłę spalinową do ścinania drzew lecz o ręczną elektryczną obrotową pilarkę tarczową.
    Z twojego ostatniego zdania wynika, że to normlny objaw że w związku ze zmniejszniem obrotów zmniejsza się moc piły . Czy jest na to jakieś inne rozwązanie tak aby regulować obroty i nie tracić zbytnio na mocy - inna aplikacja dla tego układu lub inny układ. Musze obroty piły zredukować obroty o ok 50 %
    Może ktoś pomóc ?

• #4 01 Lut 2009 10:38
    Tomasz.W
    Poziom 35  

waldi55555 napisał:
    ....Czy jest na to jakieś inne rozwązanie tak aby regulować obroty i nie tracić zbytnio na mocy....
    Oczywiście że jest inne rozwiązanie. Rozwiązaniem tym jest falownik. Ale obawiam się że koszt przekroczy (i to znacznie) wartość samej piły.

• #5 01 Lut 2009 11:20
    ZEMELKA
    Poziom 13  

Należałoby sprawdzić jaki jest to silnik. Jeżeli komutatorowy, to można wyprostowac napięcie z sieci i zastosować regulację PWM. Przy tej regulacji moment na silniku powinien mieć większą wartość.
    Jeśli chodzi o układ U2008, to niech kolega sprawdzi co jest podpięte pod nóżkę 1. Jeżeli kondensator, to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Lepiej zrezygnować z softstartu i podłączyć tę nóżkę do rezystora połączonego szeregowo z obciążeniem. Popatrz w DataSheet.

• #6 01 Lut 2009 11:42
    zbujzbuj
    Poziom 10  

czym wieksza predkosc liniowa lancucha tym mniejsze prawdopodobienstwo ze pila pociagnie.szczegolnie jest to wazne przy tzw.podrzynaniu.wiec jak nie chcesz miec czaszki w dwoch czesciach to zarzuc ten temat.

• #7 01 Lut 2009 13:04
    waldi55555
    Poziom 8  

Silnik jest komutatorowy i w wykonanym układzie do nóżki 1 mam podłączony kondesator. Czyli mam wyciąć kondestor i szereg dać rezystor do triaka ?
    Mozesz coś więcej napisać o regulacji PWM jak to zrobic jakiś schemacik ?

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Do kolegi Zbujzbuj - mała prośba przed napisaniem odpowiedzi przeczytaj najpierw o co chodzi nie pytałem się o żadna piłę łańcuchowa jeśli możesz pomóc to proszę o konstruktywne informację

• #8 01 Lut 2009 14:54
    ZEMELKA
    Poziom 13  

waldi55555 napisał:
    Silnik jest komutatorowy i w wykonanym układzie do nóżki 1 mam podłączony kondesator. Czyli mam wyciąć kondestor i szereg dać rezystor do triaka ?
    Mozesz coś więcej napisać o regulacji PWM jak to zrobic jakiś schemacik ?

regulator obrotów silnika na U2008

Zrób tak jak na tym schemacie. Rezystor R6 dobierz taki, aby spadek na nim nie przekroczył 300mV. Dobierając odpowiednią wartość rezystora R10 można uzyskać w miarę stabilne obroty bez względu na obciążenie.
    Jeśli chodzi o zasadę działania PWM, to temat był już wielokrotnie wałkowany na forum. Jednak przy tak dużych napięciach i prądach, nie jest to już takie proste. Pozdrawiam

• #9 01 Lut 2009 15:18
    waldi55555
    Poziom 8  

Dzięki za radę spróbuję tak zrobić , zobaczę co z tego wyjdzie.
    Jakby ktoś miał jeszcze jakiś pomysł jak rozwiązać temat regulacji obrotów w silniku komutatorowym bez zbytniej straty mocy to będę wdzięczny

• #10 04 Kwi 2009 20:22
    dobry_człowiek
    Poziom 9  

Koledzy proszę o pomoc kupiłem regulator na U2008 KIT AVT układ prawie identyczny jak ten wyżej ale po zmontowaniu nie działa żarówka świeci jednqakowo brak jakiejkolwiek regulacji czy ktoś wie co może nie działać i jak to sprawdzić może ktoś budował podobny układ AVT z góry dziękuje za pomoc

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME