Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator do neonów (problem)

dąber 31 Jan 2009 20:34 2188 5
 • #1
  dąber
  Level 11  
  Witam. Buduje Transformator Tesli i zdobyłem transformator do neonów, Tecnolux (4.5KV E 4.5KV).
  Po podłączeniu do gniazdka, chodzi przez 2 sekundy i się wyłącza (bez obciążenia). Przy podłączeniu świetlówki (test) :) do dwóch wyprowadzeń wysokiego napięcia chodzi tak jak ma być tj. praca ciągła.
  Problem polega na tym, że chce użyć tylko "jednego 4,5KV".
  Kiedy podłączam jeden kabel i uziemienie (to z transformatora) sytuacja jest taka sama jak na biegu jałowym. Chodzi przez 2 sekundy i się wyłącza.
  Czy ten transformator pracuje prawidłowo? Jak podłączyć całość, żeby uzyskać tylko 4,5KV?
  Pozdrawiam.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  dąber
  Level 11  
  Tak właśnie podejrzewałem, że to zabezpieczenia. :P
  Swoją drogą dobre porównanie... :D
  Tak, masz rację co do bezsensowności "zmniejszania napięcia", jednak według obliczeń dla 4500V znacznie zmniejszą mi się rozmiary pierwotnego, więc chciałbym spróbować (chodzi o dostępność materiałów, drutów nawojowych itp.), ale wychodzi na to, że będę musiał przeliczyć wszystko od nowa i podstawić 9KV :)
 • #4
  chru
  Level 17  
  witam,Tesli nie buduję się tak po prostu[sporo info jest w ep i edw] pamiętaj że chulają tam naprawdę niezłe napięcia i wykonanie trafa,cewki i konda z iskrownikiem wbrew pozorom nie jest proste[zgranie częstotliwości to jazda bez trzymanki jesli chcesz naprawde przekazac pełną moc i cieszyć się ferią wyładowań.Pamiętaj że na cewce poziomej w zależności od projektu występuje wysokie napięcie o niezłym natężeniu[uśmiercona papuga w moim wykonaniu] rurę na cewkę pionową rób z papieru a nie jak proponują z pcv[przetestowane i działało przy mocach 2-4kw]
 • #5
  dąber
  Level 11  
  Doświadczenie z WN już jakieś mam, min. kilka generatorów wysokiego napięcia, lampy plazmowe... Kompletnym laikiem zatem nie jestem :)
  A trafa do neonów nigdy w ręku nie miałem, więc nie bardzo znam jego "budowę".
  O TTesli czytałem baaardzo dużo, nie skłamię, jeśli powiem, że miesiące przesiedziane w necie :P (EdW również) Oczywiście nie jest to za wielka cewka, bo 180 watów, ale zawsze.
  Nie rozumiem tylko tego:
  chru wrote:
  Tesli nie buduję się tak po prostu

  Wspominałem już, obliczenia itd... Poza tym, kiedyś trzeba zacząć :P
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  Level 1