Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

''Bez imenny'' 4 kanałowy wzmacniacz samochodowy !

vol 31 Jan 2009 20:54 4292 26
    vol
    Level 12  
    Witam wszystkich na forum

Opowiem historię mojego nieszczęścia..
    Już od kilku miesięcy mam w głowie jeden pomysł. Subwoofer. Wszystkie elementy jakoś same wpadały w ręce, (głośnik w prezencie od spalonego suba, płyta do obicia zakupiona okazyjnie jeszcze nie pocięta, zwrotnica w drodze, zasilacz komputerowy odratowany po spaleniu). Aż pięknego pewnego dnia spotkałem tego złomka:

http://www..html

Myślę 600W haha no cóż zobaczmy... RMS 4x 30, w aukcji jest napisane po zmostkowaniu 120W. Po chwili ;D patrze na swój głośniczek Alphard(można spotkać jako Dax) i w myśli mowie sobie będzie akurat. W końcu za nie duże pieniądze będzie coś ''jak ulał''. W myśli powtarzając sobie ''dobrze wydane ostatnie pieniądze'' Po niedługim czasie przyszedł mój ''wzmacniacz'' xD. Pomyślałem mam jakiś spalony zasilacz od kompa to zrobię mu cooler ;), będzie wieczny haha. Gotowe. Otwieram, oglądam, podłączam 1 kanał do mojego Alpharda a tu ledwo słychać piosenkę.....
    W projekcie miałem JESZCZE MAM sub stacjonarny(do korzystania w domu) oraz przenośny w samochodzie. Zasilacz komputerowy, wzmacniacz + chłodzonko, zwrotka oraz głośniczek. To wszystko- komora głośnika ok. 50l + komora na elektronikę. Obudowa zamknięta. Poniżej podaje dane sprzętów:

Głośnik Alphard 10" 200Watts, model: SW 100 2A, 4 OMHS
    Wzmak ?MC Fun? 600W ^^ , 4 kanałowy

Nie wiem czy już teraz dać wzmakowi "ostatnią piosenkę" ;D czy można by go było podrasować. Proszę o porady..

P.S Przeglądając forum natknąłem się na mostkowanie, uprzedzam pytania- dorzucam fotki.
    Venom007
    Level 27  
    Witam,
    Poczytaj przyklejony temat "jak wrzucać zdjęcia" nikt nie będzie płacił za oglądanie fotek.
    Pozdrawiam
    vol
    Level 12  
    No tak, sory... To mój pierwszy post z załącznikami. Trzeba się kiedyś nauczyć. Proszę o wyrozumiałość. Pozdr
    Venom007
    Level 27  
    Popraw tak jak ma być i nie będzie problemu, jak wszystko będzie ok to z miłą chęcią pomoge w temacie.
    Troszke nie rozumiem Twojego problemu...
    Wzmacniacz gra zaciho? Tak? o to chodzi?
    Popraw załączniki może wyjaśnią co trzeba.
    Pozdrawiam
    vol
    Level 12  

Jego moc RMS miała wynosić 4x 30W oraz z możliwością mostkowania. Czyli w sumie 120W po zmostkowaniu. Co sie potem okazało wzmacniacz po zmostkowaniu :
    1. Grzeje się.
    2. Gra ciszej po zmostkowaniu innego kanału.
    Stąd pytanie czy da sie zmostkowac w taki sposób, aby nie było strat ?
    Venom007
    Level 27  
    Nie możesz mostkować go 2x!

Mistrzu Możesz zmostkować tylko 2 kanały razem!
    Więc jak masz 4x 30 to w mostku możesz mieć 2x 60 nic więcej.
    (Jeśli się myle to niech mnie ktoś poprawi ale wydaje mi się że mam racje)

Zmostkuj tylko 2 kanały i nic więcej, sprawdź czy wzmacniacz wogóle działa? podłącz głośnik tylko pod jeden kanał, jak będzie działać to masz dużo szczęscia i zmostkuj sobie drugi kanał.
    vol
    Level 12  
    Zmostkowałem tak jak mówisz. Po podłączeniu 1 i 3 kanału gra tak samo. Czy tylko na 1 , czy z 3 kanałem jest bez zmian...
    sebof1
    Level 15  
    Według mnie tego wzmacniacza nie da sie zmostkowac
    tu podaje przykład zmostkowania:
    Masz napis bridge(mostek)nad dwoma wyjsciami i pisze z którego wzioąsc + a z którego -
    vol
    Level 12  
    No ja takowego nie mam ;). Jaką moc ma Twój wzmacniacz? Widzę bezpiecznik 20 A, ja mam 10 A. To pewnie połowa mocy...
    gosztekseba
    Level 31  
    Twój wzmacniacz nawet przetwornicy nie ma... Więc nawet nie porównuj go do Magnata... Zapewne jest za 2 scalakach typu TDA1554Q w sumie dających 4 kanały. Każdy z kanałów jest już zmostkowany więc więcej z niego nie wydusisz... Szara rzeczywistość, a co za tym idzie mała kasa, wzmacniacz zabawka. Już lepiej gra zwykłe radio 4x45W. Pozdrawiam
    vol
    Level 12  
    Kupiłem go w sumie za 100 zł. Wiec spisać go na straty czy próbować uratować? :cry:
    sebof1
    Level 15  
    To nie jest mój wzmacniacz znalazłrm zdjecie w sieci co rozumiesz przez stwierdzenie "uratowac go"
    vol
    Level 12  
    Jakoś go jeszcze jakoś wykorzystać. Jest w tym sens? Czy zwykłe radio go przekrzyczy?
    piter1984
    Level 15  
    ehhhh... za 200 zł możesz kupić np używanego hpb-602 który rozniósłby twój głośnik
    sebof1
    Level 15  
    Z tego wzmacniacz to jedyne co możesz wykorzystac to obudowa na jakis inny wzmak.
    Quote:
    Czy zwykłe radio go przekrzyczy?

To zależy jaki głosnik do niego podłączysz
    bambino_81
    Level 23  
    Witam.Szczerze to za te 100zł mogłeś kupić coś lepszego.Widziałem np na allegro wzmacniacz renegat 4 kanałowy urzywany za 110zł naprawdę w dobrym stanie-kupiłem go.Miał 4x80rms lub 2x220rms.I grał naprawdę bardzo przyzwoicie.A ten twój mc fun jest niestety tandetą typu first 1800W lub innym badziewiem pochodzącym z chin.Trzeba było zerknąć na bezpiecznik.Jeżeli ma 10A to mozna było się domyślić że jest to kupa złomu ponieważ nawet radii ma bezpiecznik 15A.Moim zdaniem sprzedaj go i kup coś mocniejszego ponieważ tak jak wczesniej było napisane jeżeli mozna wzmacniacz zmostkować to ma najwyżej 2x60rms a jezeli nie no to klops.Widziałem np na allegro wzmacniacz 2 kanałowy-do ciebie był by dobry,chyba magnat model schumacher na kup teraz za 50zł-moc na mostku to około 120rms także powinno wystarczyć
    vol
    Level 12  
    bambino_81 wyślij mi link na priv, jak możesz. Myślisz ze ktoś się skusi na wzmaka 10 A ;) ? No cóż, wystawie na allegro. Zobaczymy. Pozdr
    gosztekseba
    Level 31  
    Lepiej wykorzystaj obudowę i wstaw tam przetwornicę i np. mostek TDA7294. Jeśli ktoś to kupi to tak samo w to "wdepnie" jak Ty... Ale wybór należy do Ciebie. Na Twoim miejscu kupiłbym za te 100zł jakiegoś uszkodzonego Magnata czy Blaupunkta i kosztem kilkudziesięciu zł naprawił. Tylko nie potrzebnie kupowałeś tego nie zaglądając uprzednio na forum i nie poczytałeś o takich wzmacniaczach typu np. First o czym już ktoś wcześniej pisał. Masz parę opcji: albo sprzedać i kupić "urzywkę", albo wykorzystać obudowę. Zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam
    Venom007
    Level 27  
    Weź to Kolego jeszcze rozbierz i żuć nam fotki wnętrza.
    Dzięki.
    vol
    Level 12  
    Kolego Gosztekseba w którym miejscu przetwornice? Czy wyprowadzenie przewodów na zewnątrz i tym samym przetwornicy mogło by załatwić sprawę? Jeszcze dziś podrzucę dobre fotki. Pozdr

[size=9][color=#999999]Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:[/color][/size]

Oto fotki wnętrza, dość dużej rozdzielczości.

https://obrazki.elektroda.pl/69_1233515863.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/38_1233516019.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/43_1233516101.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/59_1233516179.jpg
    sysiu17
    Level 18  
    100 zł za niego dałeś??...No to nie wiem gdzie są tacy ludzie bez serca i sprzedają takie "cudeńka" za taką kasę... Wnętrze jest Prawie identyczne jak First 1800w.. jednym słowem , Pomyłka. Ja bym sobie dał z tym spokój i kupił jakiś wzmak na mosfetach..Ale wtedy nie zasilisz tego atx'em;) ( a czy liczyłeś tą obudowę?:) Bo śmiem twierdzić , że nie. Pozdrawiam:)
    gosztekseba
    Level 31  
    Witam!!!
    Kolego wszystkie "bebechy" musisz wyrzucić. Wrzucić tam przetwornicę i nową końcówkę mocy... Ale nie wiem czy posiadasz takie umiejętności, aby skonstruować przetwornicę i wszystko "upchać" w środek... Apropo przetwornicy to zobacz np. tutaj http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2732.pdf Pozdrawiam
    vol
    Level 12  
    sysiu17 obudowa jak najbardziej wyliczona, sporo poświciłem czasu na lekturę ;]. (Trochę tego było- google i Glosnik DAX SW1002A, tyle ze pod innym "imieniem")

Dlaczego atx mu nie styknie ?

Przetwornice jeszcze zniosę ($)... Koncówka mocy jest do demontażu z mc funa ;D?
    Pozdr
    sysiu17
    Level 18  
    No 50l closed to całkiem sporo...
    vol
    Level 12  
    50l.. Na pierwsze wykonane przeze mnie pudło, to wole zrobić większe niż za małe. Jak elekt będzie denny to zawsze można zmniejszyć objętość, robiąc jedno w drugim, myślę ze tak by było najłatwiej. No albo ''zmniejszyć'' . Wszyscy się zgadzają z moim stwierdzeniem ? Troche nad tym myślałem, na pewno dłużej niż nad wzmakiem ;p
    vol
    Level 12  
    Z przykrością stwierdzam że mój problem zniknął razem ze wzmacniaczem ;D. Widać 30 min gry dla niego to za dużo. Pozdr i dzięki za porady