Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega16][c]Sygnalizacja przeciecia obwodu-schemat nie kod

PO. 31 Sty 2009 21:15 924 6
  • #1 31 Sty 2009 21:15
    PO.
    Poziom 20  

Na wstępie zaznaczę że chodzi o schemat a nie o kod programu. Mianowicie jest do przecięcia kilka obwodów - i to do przecięcia fizycznie a nie wyłącznikiem, mogą być potem zwarte przypadkowo do masy (dowolna z końcówek) i nie może to wpłynąć na działanie (ani uszkodzić proca).
    Otóż chciałbym aby obwody miały automatyczną sygnalizację nieciągłości - w stylu dioda zielona/czerwona w zależności od stanu (mile widziana dwukolorowa w jednej obudowie). Dlaczego automatyczną? Otóż brakuje nóżek...
    Od strony kodu to proste, myślałem żeby po wykryciu przecięcia zmieniał stan pinu - jedna dioda by sama zgasła a druga by się zapaliła.
    Prosiłbym o sugestie jak to dopracować i czym zabezpieczyć :) .

0 6
  • #2 31 Sty 2009 22:47
    markosik20
    Poziom 33  

PO. napisał:
    Mianowicie jest do przecięcia kilka obwodów - i to do przecięcia fizycznie a nie wyłącznikiem.

A te obwody to co jest? Jakie V na nich panuje, jakie prądy płyną?

0
  • #3 31 Sty 2009 23:00
    PO.
    Poziom 20  

markosik20 napisał:
    PO. napisał:
    Mianowicie jest do przecięcia kilka obwodów - i to do przecięcia fizycznie a nie wyłącznikiem.

A te obwody to co jest? Jakie V na nich panuje, jakie prądy płyną?

Może płynąć na nich to co chcę, to znaczy główną ich funkcja jest być przecięte i procesor ma się o tym dowiedzieć (zmiana stanu) - więc nie określam napięcia z góry. Dostępne to zakres vcc(+5)-0 i wszystko pomiędzy, co procesor da radę zinterpretować 0/1.

Pisząc o zabezpieczeniu chodziło mi o procesor i zasilanie, człowiekowi to nic nie zrobi...

0
  • #4 31 Sty 2009 23:13
    markosik20
    Poziom 33  

Czyli przecinany obwód będzie "przenosił" stany TTL i będzie podłączony do uC? czy raczej będzie to galwanicznie odseparowany obwód?
    Za dużo pytań żeby Ci udzielić pomocy. Musisz opisać dokładnie co obwody zasilają/sterują .

0
  • #5 31 Sty 2009 23:22
    PO.
    Poziom 20  

Tak, w zamiarze miał być podłączony bezpośrednio do procesora bez żadnej separacji galwanicznej.

Zadanie ich jest proste, to jakby dodatkowe zabezpieczenie, po przecięciu jest wykonywane kilka funkcji i koniec programu, co się dzieje dalej to już nieważne, żeby uruchomić znowu trzeba "załatać" obwód i restart.
    Diody to ma być dodatkowa sygnalizacja pomocniczo-wizualna. Jak się przypadkiem coś zewrze potem i zapali się / zgaśnie na chwilę nie ta dioda co trzeba to trudno, dla programu to już nie będzie miało znaczenia, ale żeby to było odwracalne (po rozwarciu zwarcia pali się to co potrzeba) i nie skończyło się uszkodzeniem hardwaru.
    Te zwarcia to taki wirtualny problem z mojej strony, mogą być i chcę się zabezpieczyć ale może ich wcale nie być i nie służą czemukolwiek. Ważne jest tylko pierwsze ciachnięcie obwodu.

0
  • #6 31 Sty 2009 23:58
    markosik20
    Poziom 33  

Ale co do tego obwodu/KABLA jest podłączone? Z jednej strony akumulator a z drugiej żarówka? Czy z jednej strony centrala telefoniczna a z drugiej telefon? Rozumiesz że żeby dobrać "zabezpieczenia" trzeba wiedzieć co zabezpieczać i od czego?

0
  • #7 01 Lut 2009 00:30
    PO.
    Poziom 20  

NIC.

Tak jak napisałem wyżej. To jest pętla kontrolna po prostu. Tyle że nie będzie rozłączana przełącznikiem tylko przez fizyczne cięcie kabla (wielkie słowo, drucik ze skrętki utp się wypruje...) - stąd dodatkowa opcja w postaci możliwych do zwarcia końcówek do masy - z jednej strony nóżka proca a z drugiej może być +5V z jakiegoś LM, albo mniej jeśli sobie zażyczycie i powiecie co podłączyć, byleby procesor rozpoznał 0/1. Dodatkowa atrakcja to sygnalizacja stanu przez ledy na tej samej nóżce procesora i pytanie jak to zrobić (bez powrotu, tylko sygnalizacja przecięcia, spowrotem będzie po resecie i procesor znajdzie sobie ciągłość naprawionego obwodu, ustawi co trzeba itp).

Podsumowując nie ma tam NIC poza nieszczęsnymi ledami i tym co mi każecie wsadzić. Stany przed i po dowolne do Waszego uznania tylko mi powiedzcie z czego się zmieni na co, żebym wiedział jak program do tego dopisać... Potraktujcie to jak pętlę z centralki alarmowej albo coś w tym stylu...

0
  Szukaj w 5mln produktów