Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie czujniki do wykrywania miedzi, aluminium i plastiku ?

jakub_grzeszczak 31 Jan 2009 23:10 13410 19
 • #1
  jakub_grzeszczak
  Level 12  
  Witam. Czy istnieje metoda wykrywania i rozróżniania aluminium, miedzi, plastiku przez czujniki. Wykrycie metalu to nie problem, lub innego elementu ale rozróżnienie (np na taśmociągu) jaki to element, czy jest to możliwe w miarę prosty sposób?

  Moderated By bestler:

  Poprawiłem tytuł.

 • #2
  mrrudzin
  Level 39  
  Metal od "niemetalu" możnaby wykryć stosując dwa czujniki. Jeden określający obecność przedmiotu (czujnik optyczny czy pojemnościowy), drugi określający czy przedmiot jest metalowy (indukcyjny).

  Ewentualnie można by zastanowić się nad czujnikiem koloru.
 • #3
  dam$
  Level 12  
  Witam, dużo zależy od twojego portfela ,czujnik koloru (przemysłowy) trochę drogi ale ja ostatnio robiłem aplikację która miała sortować takie same elementy ale z różnego materiału (plastik,drewno,aluminium) zastosowałem analogowy czujnik pojemnościowy firmy Balluff działa elegancko cena ok 1000 zł.Podaj więcej szczegółów to postaram się pomóc.
  Pozdrawiam
 • #4
  jakub_grzeszczak
  Level 12  
  Ma to byc taśmociąg który sortuje rozdrobnione elementy, stal, aluminiu, miedź, plastik, do poszczególnych zbiorników w celu segregacji. Elementy te moga byc o nie regularnych kształtach, kolorach i orzmiarach. Chciałbym narazie zrobic model takeigo urzadzenia.
 • #5
  gigipawel
  Level 15  
  Może jakieś elektromagnesy ?
 • #6
  dam$
  Level 12  
  Urządzenie które ja robiłem segregowało elementy to pojemników ,użyty był tani sterownik Mitsubishi Alpha a elementami wykonawczymi były siłowniki które spychały odpowiednie elementy.ile rodzajów materiału tyle siłowników i pojemników.Tak to mniej więcej działało.
  Czujnik ten niestety ma tylko 20mm strefy działania i może to stanowić problem w przypadku różnych gabarytów wykrywanych elementów.
 • #8
  jakub_grzeszczak
  Level 12  
  ale istnieja czyjiki rozróznijące te własnie metale.
  ja to widze tak:
  - tasmociag z wymieszanymi kawałkami odpadów (stal, miedz, aluminium, plastik, szkło itp) elektromagnes wyłapuje stal ale pozostaje aluminium plastik miedz itp.. i najwazniejsze zeby teraz przesorowac aluminium i miedz a plastik i pozostałości spadaja do ostatniego pojemnika. wiem ze sa czujniki które reaguja na stal także aluminium ale zeby reagowy tylko na aluminium i nic wiecej, czujniki pojemnoścowie ktore reguja na wszytko. Widizałem rozwiazanie segregacji przez wyrzucanie elementow przez dysze ze sprezonym powietrzem. Ale wciąz pozostaje problem rozpoznawania.

  Proszę stosować się do zasad ortografii i interpunkcji.
  mod. bestler
 • #9
  dam$
  Level 12  
  czujnik pojemnościowy z wyjściem analogowym rozpozna wszystkie te elementy czujnik zaczyna sie od symbolu SK1-A...niestety jednak zasięg to tylko 8 mm najlepiej zadzwonić do Balluff-a i zapytać co i jak. Do rozwiązania pozostaje kwestia segregowania tych elementów.
 • #10
  marek_ka
  Level 26  
  Od strony technicznej temat jest dość prosty ale realizacja kosztowna. Obawiam się że kilkadziesiąt tys. PLN może być za mało.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  e-czujniki.pl
  Level 12  
  Witam wszystkich,

  Podałeś trochę mało danych - brakuje mi rozmiarów wykrywanych detali, czy posiadają one jednakowe lub zbliżone kształty i różnią się tylko materiałem, czy może są to zupełnie różne przedmioty?

  Bez tych informacji podać mogę Ci uproszczoną metodę detekcji materiałów które wymieniłeś - robiąc małe modyfikacje dopasujesz to rozwiązanie do swoich potrzeb.


  Na początku odsiejemy aluminium, stal, miedź. Standardowe czujniki indukcyjne posiadają pewien parametr, który w niektórych sytuacjach jest uciążliwy, mądre jednak jego zastosowanie pozwoli nam na rozwiązanie Twojego problemu- chodzi o współczynnik korekcji. W uproszczeniu określa on jak zmienia się nominalny zasięg czujnika przy detekcji elementów wykonanych z różnych rodzajów metali.

  W przybliżeniu podaje współczynniki dla kilku metali (więcej i dokładniej znajdziecie w google):

  Stal 1,00
  Mosiądz 0,55 (blisko również miedź)
  Aluminium 0,90
  Nikiel 0,90

  Dzięki temu czujnik indukcyjny o zasięgu nominalnym Sn=20mm wykrywa stal z odległości do 20mm, a dla przykładu mosiądz maksymalnie z 11mm, aluminium z maksymalnie 18mm...

  Kwestia taka, aby ustawić kilka czujników ten sposób, aby każdy z nich wykrywał inny materiał. Można zrobić to ustalając zasięg czujnika za pomocą elektronicznej regulacji (potencjometr lub przycisk uczący) lub jeśli czujnik nie posiada takiej regulacji zrobić to po prostu oddalając czujniki na określone odległości od detektowanych przedmiotów.

  W przypadku taśmociągu organizujesz to montując czujniki pod gumową taśmą, pozycjonując je względem tej taśmy (górna powierzchnia taśmy będzie punktem odniesienia dla czujnika). Czujnik do detekcji stali montujesz 20mm pod taśmą, do wykrywania mosiądzu ok 11mm itd. Wyczuwasz również, że pierwszy detektować powinien czujnik wykrywający stal i później kolejne idąc z malejącym współczynnikiem korekcji.

  Jeśli posegregujesz już metale, pozostaną ci same tworzywa sztuczne, których rzecz jasna nie musisz już niczym detektować, no chyba że jest taka potrzeba z innych powodów niż segregacja.

  Istnieją też czujniki posiadające dwa, niezależnie regulowane wyjścia - jedno sygnalizuje np stal, drugie aluminium. Taniej jednak wychodzi zastosować niezależnie kilka standardowych czujników.

  Metoda ta posiada kilka warunków które należy spełnić by działała poprawnie - np musisz naprowadzić element nad czujnik, np jakimiś zgarniaczami na taśmie, lub rozłożyć czujniki na całej szerokości taśmy. Zdecydować musisz Ty bo jak już pisałem wyżej nie znam wszystkich danych i ciężko przedstawić konkretne rozwiązanie. Trzeba też poeksperymentować z ustawieniem czujników aby działały poprawnie - przy dużej rozbieżności rozmiarów wykrywanych przedmiotów poprawne ustawienie czujników może być niemożliwe.

  Jeśli potrzebował będziesz konkretnych czujników lub innych elementów automatyki wystaw zapytanie na www.e-czujniki.pl i pozwól naszym Dostawcom licytować się o Twoje zamówienie. Aukcyjny charakter serwisu i licytacja w dół gwarantują uzyskanie najniższych cen w Polsce. Pomagamy polskiemu przemysłowi przetrwać kryzys!
 • #13
  marek_ka
  Level 26  
  Na prostych czujnikach nie zrealizujesz segregacji śmieci. Opis realizacji zadania, wykracza poza ramy tego forum. Mogę pomóc lub zrealizować urządzenie ale koszty przedwsięwzięcia są znaczne.
 • #14
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  zrobić to po prostu oddalając czujniki na określone odległości od detektowanych przedmiotów.

  Pomysł ciekawy, ale w przypadku detekcji materiałów które zawsze będą przylegały podstawą idealnie do taśmociągu (np. metalowe płytki). Tutaj mamy troche trudniej - bo kształt i ułożenie elementu na taśmie może spowodować że będzie on w miejscu pomiaru np. 5mm od powierzchni taśmy.
 • #15
  jakub_grzeszczak
  Level 12  
  Marek_ka Chciałbym zrobić model takiej maszyny, nic na skale przemysłową. Model Ten obrazował by zasadę działania takiego urządzenia. I prawdopodobniej trafił by dla celów edukacyjnych.
 • #16
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  Marek_ka Chciałbym zrobić model takiej maszyny, nic na skale przemysłową. Model Ten obrazował by zasadę działania takiego urządzenia. I prawdopodobniej trafił by dla celów edukacyjnych.

  To przygotuj sobie jednakowe kostki z różnych materiałów i wykorzystaj któryś z opisanych tu pomysłów.
 • #17
  marek_ka
  Level 26  
  Zrób tak jak radzi kol. mrrudzin. Jeśli chcesz obniżyć koszty modelu zrób generator LC. Jak podjedzie żelazo pod cewkę to mocno zmaleje częstotliwość i spychasz w bok. Możesz też na tej zasadzie rozpoznać miedź i aluminium.
 • #18
  max10
  Level 12  
  Ja mam pytanie do dam$ jakiego analogowego czujnika pojemnościowego firmy Balluff użyłeś i czy są jakieś tańsze jego odpowiedniki .
 • #19
  micVA
  Level 2  
  Naprawiałem kiedyś taki sortownik. Służy do sortowania zmielonych szczątków samochodów i innych maszyn. Nie ma tam żadnego sensoru metalu tylko kilka czujek optycznych na tasmociągach i plc logo 0BA5 z dm 16. Sortowanie odbywa sie w dwóch komorach. Pierwsza wyciąga metale magnetyczne magnesami, druga komora ma wbudowane pod tasmociągiem cewki indukcyjne 2 dla miedzi i jedna na alu w odstepie około 60 cm, generatory cewek są tak ustawione że na przesuwające sie kawałki miedzi lub alu działają siły magnetyczne i indukują sie w nich prady powodując podskoczenie kawałków w stronę ssawek i na inny tasmociąg.To co zostaje na tasmociągu to plastik, szkło, guma, papier i inne niemetale. Kawałki są rozmiarów do 5 cm. Generatory mozna regulować.