Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epox 8RDA3+ + kontroler SATA na PCI i masa problemów

31 Sty 2009 23:29 3536 9
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam poważny problem z PC. Nie wiem co jest z kontrolerem sata na płycie, ale po podłączeniu do niego dysku (samsung SATA II 320GB), dysk działa bardzo powoli.. przycina się.. podczas kopiowania danych z 2 dysków (SATA II 320GB i 160GB) korzystając z wbudowanego kontrolera sata na płycie - 3gb danych kopiowałem w 20 minut i podczas tej operacji system sie strasznie zacinał.

Zakupiłem kontroler SATA na PCI Silicon Image. Niestety w dalszym ciągu mam problem. Windows XP SP1 postawiony na dysku 160GB bez problemu działa na owym kontrolerze, ten sam system na dysku 250GB SATA niby coś próbuje sie załadować i nagle PC sie restartuje. Ten sam system na dysku 320GB nawet nie próbuje sie załadować - wszystko zatrzymuje sie w DOSIE..

Oczywiście podczas instalacji systemu na dyskach, wciskam F6 i instaluje sterowniki SATA dostarczone z kontrolerem..

Przez ostatnie kilka dnie kombinuje i niestety nic.. kontroler raczej jest sprawny, bo załatwiłem bardzo podobny NOWY (też Silicon Image) i niestety jest to samo.. Nie mam pojęcia w czym może tkwić problem..
    Po tym wszystkim zacząłem sie zastanawiać czy takie kontrolery nie posiadają jakiś ograniczeń co do POJEMNOŚCI DYSKU, ale to raczej błędne wnioski.. Może uszkodzenie płyty głównej?
    Była kiedyś naprawiana na gwarancji, może "chłopaki" coś spartolili..

Albo np. problem taki, że pamięć GOOD RAM DDR PC3200 GR400D64L25/512 ma taktowanie 200mhz.. tak samo, jak każda inna pamięć DDR PC3200..

BARDZO PROSZĘ O POMOC!

Pozdrowienia,
    Rosina
  • Poziom 43  
    Dysk pracuje w trybie DMA ? Sprawdz to w menedzerze urzadzen.
    Nie zaszkodzi jak przedstawisz screen'y z HD Tune z wszystkich zakladek.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedz :) Jestem troszkę zielony w tych zagadnieniach, ale google moim przyjacielem :P Myśę, że to o to chodziło.

--- Nie wykonywałem do końca, gdyż bardzo dużo czasu to zajmowało, a dysk był kupiony z 2 miesiące temu..
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli ten dysk był kupiony 2 miesiące temu to powinieneś mieć na niego gwarancję. Bo owa gwarancja będzie przydatna gdyż ten dysk Samsung HD321KJ , posiada aż 487 bad sektorów , pojawiły się również nowe 26 bad sektory, które czekają na realokację.
    Kolego Rosina , ewakuuj z tego dysku swoje cenne dane i zanieś dysk na gwarancję.

A co do samej płyty Epox EP-8RDA3+ to tu masz nowszy BIOS 8RDA3+ _Link_ jest w nim update dla kontrolera SATA.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź :) aha... to lipa :/ a możesz mi pokazać gdzie to pisze? Druknę sobie ten test i pójdę walczyć o gwarancje hahaha :/

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

A więc zaszła bardzo dziwna sytuacja.. Poprzedni screen zakładki "Health" wskazywał na BAD SEKTORY na dysku.. Zaktualizowałem biosa na wersje użytkownika "gsm_virus"(któremu bardzo dziękuję za tyle pomocy) oraz zaktualizowałem sterowniki od kontrolera SATA, znajdującego się na płycie głównej.

Okazuje się, że dysk jest w pełni sprawny??????

• Poziom 43  
    Dla pewnosci przeskanuj dysk w programie MHDD. Opis w dziale HDD i odzysk danych. Wczesniej w BIOS-ie wylacz RAID i wlacz emulacje dla dyskow aby byly widziane jako IDE.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź :)

Zaraz to uczynię.. niestety przy podłączeniu 2 dysków i kopiowaniu danych (kilkanaście plików o łącznej pojemności ok 2,5Gb) z jednego na drugi bądź na odwrót (w dwóch stronach to samo) komputer sie przycina.. co 15 sekund "ODCINA" się na ok 2 sekundy (wtedy normalnie kopiuje i widać zmieniające się nazwy kopiowanych plików) po czym znowu staje na 15 sekund.. i tak w kółko..

Bardzo dobrze obrazuje ten proces "Historia użycia procesora CPU" gdy zużycie jest znikome system stoi, gdy zużycie wzrasta pliki są kopiowane.. i tak w kółko :/

P.S. Procesor to Athlon XP 3000+ na rdzeniu Barton, mnożnik 13, taktowanie 166 MHz

BARDZO PROSZĘ O DALSZĄ POMOC!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Co do samoistnego uzdrowienia wartości S.M.A.R.T. tego dysku jestem raczej sceptycznie nastawiony, ale nie mogę wykluczyć jakichkolwiek niezgodności sprzętowych z poprzednim kontrolerem na PCI (napisz dokładniej jaki to model kontrolera był), bo teraz dysk jest podpięty pod płytę.

Kolego a więc tak - podstawa to stabilny komputer, a z tego co już wiem, to w BIOS (Advanced Chipset F...) masz procesor ustawiony na 13 x 166 , a pamięci RAM by SPD i pisałeś że ustawiają się wtedy na 188 MHz
    co jest ustawieniem asynchronicznym.
    Proszę więc ustawić dla pamięci RAM opcję AUTO (a nie By SPD) by ustawiło się na 166 zgodnie z taktowaniem FSB procesora i wówczas przetestować kopiowania - wklejanie (spróbuj również dokonać Defragmentacji plików na dysku).

Prosił bym również o zrobienie małego raportu dotyczącego pamięci RAM i procesora.
    Użyj do tego darmowego Everest 2.20, następnie utwórz w/w prog. Raport (Kreator raportów), następnie Sam zdecyduję, które strony i zaznacz √ tylko przy Płyta główna i √ Magazyn , to powinno wystarczyć , ten plik raportu dodaj do posta w załączniku.
  • Poziom 10  
    Witam!

Wczoraj przestawiłem pamięci na "Auto". Podczas kopiowania jest tak samo :/.. przy kopiowaniu mniejszych paczek z plikami(ok. 200Mb) jest normalnie.

Co do kontrolera SATA na PCI ->> na kości pisze: Silicon Image SataLink sil3112ACT144

Oto wyniki testów z MHDD

<3ms - 2217162
    <10ms - 228172
    <50ms - 6193
    <150ms - 4

A oto Raport wykonany w programie Everest 2.20
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wychodzi na to że ten kontroler na PCI i kontroler zintegrowany na płycie głównej to ten sam model :D .
    A co do samego dysku, to zaglądałeś do raportu z Everesta? Bo SMART dysku SAMSUNG HD321KJ jak widać pamięta uszkodzenia (bad sektory)
    Reallocated Sector Count (Dane) = 487
    i sektory oczekujące na przeniesienie Current Pending Sector Count = 26
    Więc powyżej ten screen z HD Tune (niby ozdrowiony dysk) po prostu pokazuje jak można "ogłupić" program odczytujący SMART przekładając dysk z pod jednego kontrolera pod drugi.

Ale i tak nie zmienia to opcji dla dalszego używania tego dysku - dysk musi iść na gwarancję bo posiada uszkodzone sektory = bad sektory.