Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Paski lub kolory przy zoom powyżej x2,9 w Sony DSC-F828

pomylek 31 Sty 2009 23:44 2786 11
  • #1 31 Sty 2009 23:44
    pomylek
    Poziom 13  

Witam,
    Mam pewien problem z aparatem Sony DSC-F828. Aparat posiadam od nowości. Nigdy nie upadł, przebieg niewielki - około 6000 zdjęć
    Uszkodzenie jest następujące:

W każdym trybie aparat robi normalne zdjęcia dopóki ogniskowa nie zostanie zwiększona powyżej ~70 ( zoom x 2,9). Po przekroczeniu tej granicy każde ze zdjęć posiada albo poziome paski lub dziwne kolory. Co ciekawe problem ten nie występuje podczas fotografowania w nocy z lampą oraz podczas kręcenia filmów zarówno w dzień jak i w nocy (można zmieniać ogniskową od min do max).

Jeśli ktoś spotkał się z podobnym problemem może zechce podpowiedzieć mi gdzie powinienem szukać usterki.

Pozdrawiam Łukasz

Poniżej zdjęcie przy ZOOMie x4,3

Proszę poprawić temat na regulaminowy!

0 11
  • #2 01 Lut 2009 12:57
    mounter
    Poziom 21  

uszkodzona matryca, tylko serwis, bo sam nic nie naprawisz

przebieg w kompaktach to rzecz względna, trudno mówić to o jakiejkolwiek żywotności bo kompakty są wykonane z podłej jakości materiałów jak i same wykonanie ze strony mechanicznej nie jest za rewelacyjne

aparat skończył swój żywot :)

-1
  • Pomocny post
    #3 01 Lut 2009 18:43
    thomasz222
    Poziom 19  

Sprawdź sprawność migawki powyżej tej ogniskowej o której piszesz. Często zdarza się taka sytuacja, gdy taśma migawki pęknie na zgięciu, to w różnych położeniach obiektywu albo działa albo nie.
    Aby sprawdzić sprawność migawki zaglądnij wgłąb obiektywu podczas robienia zdjęcia. Jeśli cyknie (zamknie się i otworzy) tzn że jest sprawna, jeśli diagnoza się potwierdzi. Posprawdzaj w różnych położeniach "zooma".

0
  • #4 01 Lut 2009 22:08
    gabik001
    Poziom 36  

Coz , wyglada na koniec zywota matrycy... Ten model nie byl "zarazony" wirusem felernych matryc wiec pozostaje poszukac serwisu (lub samemu) i wymienic matryce...

Kol. thomasz222 to nie jest lustrzanka , tam obraz caly czas pada na matryce... Zdjecie to tylko "zrzut z matrycy" do pamieci.
    Pozdrawiam

0
  • #5 01 Lut 2009 22:38
    thomasz222
    Poziom 19  

gabik001 napisał:

Kol. thomasz222 to nie jest lustrzanka , tam obraz caly czas pada na matryce... Zdjecie to tylko "zrzut z matrycy" do pamieci.

:) Kolego gabik001, kompakt to nie aparat w telefonie, żeby było tak jak piszesz...
    Jeżeli nie znasz budowy i nie miałeś styczności z optyką aparatów cyfrowych (kompaktowych), to się nie wypowiadaj.
    W każdym kompakcie JEST migawka. Spełnia ona inną rolę niż w lustrzankach, ale nazywa się tak samo. W kompaktach rejestracja obrazu rozpoczyna się wraz z naciśnięciem spustu migawki (która w żaden sposób nie reaguje, bo jest cały czas otwarta), kończąc się zamknięciem migawki, która po ułamku sekundy z powrotem się otwiera.
    Rejestracja obrazu nie zakończona prawidłowym zamknięciem migawki, przejawia się przekłamaniem kolorów zdjęcia, poziomymi pasami na zdjęciach, prześwietleniem ujęcia. Jakieś wątpliwości?

0
  • #6 01 Lut 2009 23:16
    gabik001
    Poziom 36  

Uwazam ze to nie maialo by wplywu na kolory. Ja nie napisalem ze nie ma migawki , ona jest , tylko jej dzialanie nie mogloby miec wplywu na w/w dolegliwosci.
    Owszem przeswietlenia , paski ale kolory?
    Ja bym wykonal zdjecie z max. ISO zeby jak najbardziej skrocic czas .
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 01 Lut 2009 23:32
    thomasz222
    Poziom 19  

Zdjęcie ze słynących z wad migawki (sklejających się listków) aparatu Medion MD9700.

Dodano po 6 [minuty]:

Zdjęcie ze słynących z wad migawki (sklejających się listków) aparatu Medion MD9700 - dawne czasy.

A tutaj na szybko moduł migawki/przysłony z jakiegoś Nikona coolpixa
    Nawet się zamyka i otwiera :)

0
  • #8 02 Lut 2009 02:37
    pomylek
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedzi. Obadam dzisiaj co i jak po rozkręceniu. O rezultatach poinforumuję.

0
  • #9 02 Lut 2009 11:38
    pomylek
    Poziom 13  

Otóż tak, aparat rozebrałem. Niczego podejżanego nie widać - może i dlatego, że dotychczas nie miałem okazji naprawiać żadnego aparatu. Jednak zaobserwowałem następujący poroblem. Gdy ustawię ogniskową do 70 to podczas robienia zdjęcia słychać otwieranie i zamykanie migawki (czy jak to się tam nazywa). Po zwiększeniu ogniskowej powyżej, migawki nie słychać i właśnie wtedy wychodzą dziwne zdjęcia. Czy może być uszkodzona migawka czy jednak to ta matryca bo nie bardzo wiem jak można by to w 100% utalić.

0
  • #10 02 Lut 2009 12:18
    thomasz222
    Poziom 19  

Ja już się wypowiedziałem, napisałem na co wskazują objawy i w jaki sposób najłatwiej to sprawdzić nawet bez demontażu obiektywu... 6 postów wyżej
    Nic podejrzanego nie zauważyłeś, pęknięcie tasiemki migawki, może być w skali mikro, bez przerwania nawet zewnętrznej osłonki, sprawdź to pod lupą albo jakąś soczewką powiększającą, a najlepiej omomierzem wyginając tasiemkę.

0
  • #11 02 Lut 2009 17:36
    pomylek
    Poziom 13  

Pęknięta taśma łącząca płytę z migawką. Po usztywnieniu jej w miejscu pęknięca aparat cyka fotki z każdą wartością ogniskowej. Trzeba będzie rozejżeć się za taśmą chociaż wątpie, żeby była do kupienia. Dzięki wszystkim za pomoc. Jednak to nie była matrca :D.

0
  • #12 02 Lut 2009 17:59
    thomasz222
    Poziom 19  

Usztywnienie miejsca pęknięcia taśmy to dobre rozwiązanie, długotrwałe usztywnienie można uzyskać kropelką kleju na gorąco dociskając na płasko, później obróbka. Usztywnić na jak najmniejszym obszarze.
    pomylek pogratulować wytrwałości!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo