Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porysowana matryca LCD i folia ochronna

01 Feb 2009 08:26 17970 6
  • Level 16  
    Miesiąc po zakupie nowego TV mój czteroletni synek porysował klockiem matrycę. Specjalnie zaweisiłem telewizor na ścianie żeby go nie zniszczył, ale mimo to jego twórczość wygrała. Jest to kilka dość dużych rys, są bardzo widoczne na wyłączonym ekranie. Przy włączonym TV z odległości nie są widoczne. Czy jest jakiś sprawdzony sposób na wypolerowanie tych rys ? Nie chciał bym eksperymentować przy TV za ponad 3 tyś zł. A co do synka to ma 4 lata, ale jego młodsza siostra ma 2 lata :) i tez niebawem może wpaść na taki pomysł. Czy są gdzieś na rynku dostępne folie ochronne do telewizorów LCD. Matryca ma 40 cali, jest dość sporawa. W google szukałem, ale znalazłem tylko ekrany ochronne na telefony i folie samochodowe na szkło. Ma ktoś może jakiś pomysł.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam
  • Level 29  
    Niestety rysy pozostaną i nie ma żadnego stu procentowego sposobu na pozbycie się ich. Trzeba szukać innej matrycy na rynku wtórnym której koszt zapewne nie mały lub po prostu je pokochać. Folii ochronnych poszukaj w znanym serwisie aukcyjnym ostatnio gdzieś widziałem. POZDRAWIAM
  • Level 40  
    Folia polaryzacyjna na matrycy jest matowa, jak zaczniesz szlifować rysy to będą w tych miejscach błyszczące placki bardziej rzucające się w oczy niż te rysy.
  • Level 16  
    Rysy jednak muszę pokochać, nie przeszkadzają one w oglądaniu, są po prostu widoczne na wyłączonym odbiorniku . Rozmawiałem z producentem folii ochronnej na poliwęglan. W założeniu dobrze chroni ekran, ale jest lekko matowa i na pewno ograniczy widoczność, poza tym nie uda się jej położyć bez małych bąbelków powietrza pod spodem. Folia jest tez na bazie kleju akrylowego i da się oderwać bez uszkodzeń matrycy. Jeszcze pozostaje założenie pleksi, jako zabezpieczenie przed ewentualnymi przyszłymi szkodami, ale co do tego tez mam wątpliwości jak się przez coś takiego będzie oglądało TV. Także nie wiem jak to zabezpieczyć oprócz rozmowy z dziećmi i zwracania na nie uwagi.

Mam jeszcze pytanie co do tej pleksi, czy założenie jej może w jakiś sposób skrócic żywotność TV, chodzi mi tu o ograniczone chłodzenie matrycy.

Pozdrawiam
  • Level 17  
    Witam mam 2 sztuki Gericoma, czyli 26 i 32 cali w których jest fabrycznie zamontowana osłona z pleksi, i tak powinno być we wszystkich lcd. Ale producenci pewnie stwierdzili że to zadrogo i oto efekty.
  • Level 1  
    Może to niezbyt mądre ale takich rys pozbyłem się polerując matrycę w miejscach porysowanych pastą do zębów ,co ciekawe moje działania nie
    pozostawiły na matrycy żadnych śladów ,nic się nie wyświeciło.
    w paście do zębów zawarte są drobiny wapnia są na tle delikatne że nie powinno nic złego się stac .Oczywiście nie przyciskaj za mocno .
    Jeżeli ci sie uda opisz swoje dokonania .
  • Level 16  
    Chyba raczej nie będę z tym eksperymentował. Jestem w trakcie robienia osłony z pleksi, bynajmniej na jakiś czas powinno zabezpieczyć matrycę. Tych rys nie widać na włączonym odbiorniku.