Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie dwoma regulatorami na różnych piętrach+zawór trój

darczello 01 Feb 2009 09:02 5846 9
    darczello
    Level 10  
    Witam. Mam problem z moją nową instalacją grzewczą, Otóż Posiadam piec gazowy firmy Vaillant atmoVit oraz regulator na korytarzu na dole VRT 390 - Vaillant. Problem w tym że dopiero przechodzę pierwszą zimę w tym domu, i dostrzegam przymusowe poprawki mojej instalacji. tzn - Na parterze, gdy nastawię temperaturę regulatorem. np na 20 stopni, a np pali mi się dodatkowo w kominku, ciepło emanułuje na cały parter i regulator, myśli że jest zadana temperatura uzyskana, tym czasem na górze istna lodówka 14 stopni. W związku z tym chcę załadować drugi regulator wraz z zaworem trójdrożnym, tak aby dawał sygnał do pieca że ma grzać oraz do zaworu żeby przestawił się tylko na górę , natomiast jeśłi będzie na dole kominek wygaszony to żeby zawór spowrotem włączył sie na dół i górę - jak połączyć taki schemat ? będę wdzięczny za pomoc.
    pablo 40
    Level 15  
    Napisz wiecej o instalacji CO, jaki masz system? Rozdzielaczowy czy dwie rury z odejściami na grzejniki? Wstawianie tródrogowego może być kłopotliwe.
    A-Mail
    Level 22  
    Jest to do zrobienia jakiś sterowniczek EASY najtańszy termostat radiowy przerubki z pewnością instalacji cieplowniczej ale nic więcej na temat tej przeróbki nic niwe można powiedzieć do puji nie wie się jak ona jest wykonana, ale wydaje mi się że bardzie praktyczny byłby elektroawór odcinający dopływ do grzejników na parterze niż zawór trójdrogowy
    darczello
    Level 10  
    Rodzielenie jest na każde piętro zwykłym trójnikiem z możliwością zamykania góra/dół lub całość. Grzejniki na każdym pionie podłączone są do rury ciepłej i na wyjściu do rury zwwrotnej. Czytałem pierwsze wasze posty. i zastanawiałem się nad tym elektrozaworem - tylko nie wiem zabardzo w którym miejscu ma być załączony i jak podpiąc wtedy drugi regulator. żeby wszystko razem współpracowało.
    Ryszard49
    Level 37  
    Zamiast głowicy termostatycznej zakładamy elektrozawór (zmieniamy tylko górną część). Elektrozawór sterowany jest z wyjścia sterownika temperatury. Można zastosować sterowniki radiowe, tak że nie ma problemu z podłączaniem sterownika do elektrozaworu.
    darczello
    Level 10  
    Okey. Proszę o odp czy dobrze to rozumiem ? . Jeszcze raz przykład - W całym domu jest zimno. załącza sie piec - zakładam np 2 elektrozawory na parter oraz pietro - podłączone do 2 regulatorów. Jak się nagrzeje parter do zadanej temperatury to zamknie wyjscie ciepła na dół - ale teraz co na powrocie parteru ? też elektrozawór ?
    Teraz góra. Piętro jest jeszcze nie dogrzane. więc drugi elektrozawór - odpowiedzialny za piętro jest dalej otwarty i grzeje do momentu. nagrzania do zadanej temperatury.
    Jeżeli 2 piętra są nagrzane - dwa zawory się zamykają i koniec tematu ? czy dobrze to rozumiem ? jeśli tak to jak powinien mniej więcej wyglądać taki schemacik.
    Ryszard49
    Level 37  
    Na instalacji CO to dokładnie się nie znam. Sterowniki z elektrozaworami montuje się w każdym pomieszczeniu. Natomiast pomiar temperatury wody na powrocie mierzy się na kotle. Ustawianie parametrów na piecu wykonuje serwis.
    Zasadę działania rozumiesz dobrze.
    krzysiek 37
    Level 10  
    a może by tak:
    przenosimy regulator na pietro a dolny poziom wyposażamy w termostatyczne zawory
    na nich ustawiamy temperaturę i w przypadku dogrzewania kominkiem zawory wyłączają nam pomieszczenia w których zrobiło się ciepło a góra grzeje do nastawionej na regulatorze a moze zawory już są?
    harryon
    Level 12  
    krzysiek 37 wrote:
    a może by tak:
    przenosimy regulator na pietro a dolny poziom wyposażamy w termostatyczne zawory
    na nich ustawiamy temperaturę i w przypadku dogrzewania kominkiem zawory wyłączają nam pomieszczenia w których zrobiło się ciepło a góra grzeje do nastawionej na regulatorze a moze zawory już są?

dokładnie, i to jest dobry pomysł
    - > Jeżeli wykonana by była instalacja tak jak wcześniej sugerowaliście to mimo zamknięcia elektrozaworem dołu góra nie była by grzana ponieważ sterownik na dole nie załączał by pieca.

harryON