Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aficio C220N i reset chipów w tonerach

idarek 01 Lut 2009 12:47 12551 25
  • #1 01 Lut 2009 12:47
    idarek
    Poziom 10  

Witam serdecznie,
    Posiadam Drukarkę RICOH Aficio SP C220N znaną również pod nazwą Gestetner AFICIO SP C220N.

Chciałbym zresetować pamięć chipów w tonerach (CMYK) abym mógł dosypać proszek i dalej drukować, bo wymiana wszystkich to koszt przeszło 1200zł.

Jak zauważyłem, chipy posiadają 4 podłączenia, więc może za pomocą Jtaga dało by się coś zrobić.

Chciałbym tylko wiedzieć jaka jest kolejność podłączania (VCC, Data, CLK, Ground), czy może jest inna? Oraz skąd pobrać plik do wgrania (BIN).

Jeżeli ktoś miał z tym doświadczeniem, chętnie podyskutuję a nawet jeżeli będzie trzeba, zapłacę za pomoc.

z poważaniem

ps. w załączniku Skan Chipa z Kasery Niebieskiej (K)
    Napis na Chipie: 5ME1 R7KS9V

Próbowałem JTAGiem podłączyć: VCC, Data, CLK i GND i w icprog wczytać ale zero reakcji.
    Aficio C220N i reset chipów w tonerach Aficio C220N i reset chipów w tonerach

2 25
  • #2 01 Mar 2009 20:14
    EmBaS
    Poziom 12  

Hej,
    W mojej drukarce tonery jeszcze są pełne ale za jakiś czas stanę przed tym samym problemem co Ty.
    Zamiast wymieniać tonery chyba taniej będzie zakupić nową drukarkę no chyba, że uda się dostać do zawartości tych chipów i je odpowiednio zmodyfikować.
    Niestety modele RICOH C220N mają zintegrowane wkłady (toner+bęben) co niestety strasznie podnosi koszty eksploatacji - dlatego nie ma co się dziwić, że IDG dodaje te drukarki za symboliczną złotówkę do prenumeraty PC Worlda.

Ale wracając do rzeczy, to w pierwszej kolejności przyjrzałbym się samemu chipowi. Próbowałem coś poszperać w necie aby znaleźć specyfikację tej kostki ale bez rezultatu.
    Zakładam, że jest to po prostu jakaś pamięć więc ja spróbowałbym ją wpiąć do programatora i za jego pomocą jej zawartość. Może jest to jakiś odpowiednik pamięci EEPROM 24CXX a jeśli tak to wtedy do komunikacji z pamięcią należy wykorzystać magistrale I2C - spróbuj pójść w tym kierunku.
    Ponieważ cartridge w drukarce mają taką samą budowę i można je zamienić miejscami np cyan wsadzić w miejsce magneta to podejrzewam, że oprócz zliczania ilości wydruków musi być zapisana w kości informacja identyfikująca kolor, więc od zdobycia/zrzucenia zawartości chipu się nie obejdzie.
    Oczywiście najlepiej byłoby w pierwszej kolejności zidentyfikować ten chip, ale jeśli nic nie znajdziemy to pozostaje metoda prób i błędów.
    Pozostaje mieć nadzieję, że w związku ze zwiększająca się ilością tych drukarek pojawi się więcej informacji na ich temat a może pojawią się jakieś "refill-e"
    Pozdrawiam

PS
    Tak jak pisałem na początku u mnie na razie toner jest i drukarka jest w użyciu więc nie chcę grzebać w tonerach, ale jak się skończą to wtedy wezmę je na warsztat.

0
  • #3 01 Mar 2009 21:50
    idarek
    Poziom 10  

Próbowałem podłączyć go za pomocą JTAGa i wczytać jako 24CXX ale bez rezultatów.

W Uni-Kit można kupić chipy do tych tonerów. Komplet ok. 250zł + koszt przesyłki do Polski, to tego jeszcze proszek.

Jak nic się nie da zrobić, to chyba się skuszę na chipy, ale dobrze by było aby ktoś doszedł jak można by było podłączyć je i sczytać, wówczas jakby do mnie przyszły, zrobiło by się zrzut i zamieściło dla innych.

pozdrawiam

0
  • #4 09 Mar 2009 21:50
    Tomek H
    Poziom 28  

Mimo iż chip wskazuje na brak toneru to w rzeczywistości sporo go tam jeszcze jest. Myślę że powinien wystarczyć na jeszcze jeden cykl.

Pozdrawiam

0
  • #5 09 Mar 2009 22:34
    idarek
    Poziom 10  

Powinien, ale co z tego, skoro do każdego wydruku trzeba latać aby wcisnąć przycisk na drukarce bo inaczej nie pójdzie. A czasem (jak 2 diody się świecą na stałe) to nie chce nic iść.

Jak drukarka stoi na drugim końcu biura to trochę niezbyt...

Nadal czekamy na rozwiązanie.

Aktualizacja:

Niestety, moje drukarka wyświetl cały czas tryb Offline w Windowsie, mimo ustawień w samym programie.

0
  • #6 21 Mar 2009 21:58
    EmBaS
    Poziom 12  

Właśnie przeglądałem Allegro i widzę, że pojawiły się chipy do SPC 220N
    Tak więc nie jest, źle bo wokół tych drukarek już zaczyna coś się dziać.
    Zastanawiam się jak działają te chipy tzn czy mają wpisaną jakąś określoną liczbę wydruków czy może bez limitu?
    Ostatnio otrzymałem email z IDG z informacją o wynegocjowaniu nowych cen na tonery, tylko że: 2 tonery = nowa drukarka :-)

Moderowany przez rys57:

Link skasowany. Regulamin p,10.11

0
  • #7 21 Mar 2009 22:24
    idarek
    Poziom 10  

Aukcja trochę podejrzana i ryzykowna.

Do do oferty IDG na tonery to niech się zmywają. Komplet to koszt 1200zł brutto, to wolę sobie kupić inna drukarkę z która nie ma problemu z napełnieniem.

Aktualizacja
    Moja drukarka jest uszkodzona, po wyjęciu chipa do testów i ponownego zamontowania jakimś cudem przy wsuwaniu kasety wyrwały się styki do komunikacji z chipem. Teraz pokazuje że nie może wykryć kasety C.

Jeżeli ktoś będzie chciał, mogę ją sprzedać za symboliczną kwotę do testów/zabawy/naprawy/na części, jakby co to proszę o kontakt na PM.

Toner cz-b: poziom 3, C=0, M=0, Y=prawie pusty.

Ja zdecyduje się na inną, normalniejszą drukarkę HP 1600 gdzie komplet tonerów wyniesie mnie nieco ponad 300zł.

pozdrawiam

0
  • #8 31 Mar 2009 10:21
    llech
    Poziom 1  

Wygląda na to że należę do zaszczytnego grona osób które dały się "naciąć".
    Wydrukowałem na tym czymś jakieś 400-500 stron i już pokazuje zużycie tonera do połowy. Wydruki głównie czarno-białe.
    Wychodzi 30gr za stronę, to dużo drożej niż wydruk w przeciętnym punkcie xero.

Jakby komuś się udało złamać zabezpieczenia chipa, to może całkiem przyzwoicie zarobić na sprzedaży 'materiałów zastępczych' czyli napełnionych i zresetowanych tonerów, więc zachęcam do eksperymentów mających czas i umiejętności.

Sam chętnie zakupię taki zestaw do uzdatniania (programator + BIN + toner) za rozsądną cenę rzecz jasna :)

0
  • #9 01 Kwi 2009 15:20
    szatz
    Poziom 25  

Niech ktoś inny poda jakie jeszcze inne symbole są na 8-nóżkowym układzie , może ma ktoś chipy do regeneracji to może tam są inne oznaczenia i uda się zidentyfikować co to jest za układ i jakie informacje w sobie zawiera ?

0
  • #10 23 Kwi 2009 17:30
    wborek
    Poziom 11  

tonery które kupiliście z drukarką są startowe, i nikt nie ukrywał ze są na około 1000 stron, też kupiłem tą drukarkę i uważam że ekonomika i tak będzie niezła (HP określa swój toner na 1500 kopii przy 5% ISO a ricoh na 4000 stron przy tym samym pokryciu - zródło IDG) więc na prawdziwych pełnych i oryginalnych tonerach powinieneś zrobić 8 ryz a tego raczej HP nie potrafią. Co do ceny oryginalnych tonerów to są zbliżone do HP`owych.

0
  • #11 23 Kwi 2009 23:01
    tygellin
    Poziom 22  

Również uważam ,że ta drukarka bije HP na głowę. Tym bardziej ,że ceny oryginalnych materiałów HP poszły strasznie do góry. Ale jeżeli ktoś liczy, że zrobi kopię dosypująć toner z worka na ziemniaki , to niech sobie kupi dinozaura np 5 P i da sobie spokój z nowymi urządzeniami.

0
  • #12 11 Wrz 2010 14:11
    shakal1
    Poziom 8  

Witam,
    Ostatnio rowniez zainteresowalem sie tym tematem resetu chipa w tonerach ricoh. W chipach uzyta jest pamiec CAT34 Czy ktos wie jakim programatoerem sie do niej dobrac ?

Pozdrawiam

1
  • #13 01 Gru 2010 19:56
    Grzegorz_Ni
    Poziom 12  

Witam
    Również jestem zainteresowany tematem resetowania chipów. Udało się komuś.
    A może ktoś wie gdzie można kupić chipy, które można resetować bo te dostępne na allegro są "jednorazowe".

0
  • #14 15 Gru 2010 20:51
    TomaszL77
    Poziom 2  

chętnie poczytam na temat , resetowania tych Chipów... u mnie Black jest juz Pusty i walcze z cenami tonerów...nie moge się skusić..odstrasza mnie cena ... ale zmuszony jestem.. więc sprawa jakby PILNA

0
  • #15 14 Sty 2011 21:49
    serwisant25
    Poziom 12  

U nas we firmie jeden chip kosztuje ok 40 zł dla klienta. W tej maszynie zliczanie jest pixeli a nie wydrukowanych stron dlatego chipy ta k szybko się zużywają. Jeśli toner moduł jest pełny nawet 3 chipy trzeba aby go zużyć niestety.

0
  • #16 21 Sty 2011 21:57
    EmBaS
    Poziom 12  

k.matras12 napisał:
    U nas we firmie jeden chip kosztuje ok 40 zł dla klienta. W tej maszynie zliczanie jest pixeli a nie wydrukowanych stron dlatego chipy ta k szybko się zużywają. Jeśli toner moduł jest pełny nawet 3 chipy trzeba aby go zużyć niestety.

Zastanawiam się czy można gdzieś dostać chip w którym ten licznik ilości wydrukowanych stron byłby zablokowany? Bo rzeczywiście dosypanie tonera i zakup 3 chipów to niezbyt dobry interes.

Wadą tej drukarki jest to, że kaseta tonera zintegrowana jest z bębnem przez co cena nowego tonera jest tak horrendalnie wysoka. Z jednej strony wymieniając toner mamy gwarancję jakości bo równolegle wymieniamy bęben, ale sam bęben ma większą wydajność niż kaseta z tonerem więc można by go rzadziej wymieniać.

0
  • #17 28 Sty 2011 19:41
    dominik71vp
    Poziom 14  

znalazłem takie oznaczenie SME1 R6LS98
    może już ktoś wie co to za układ i jaki programator to obsłuży? Ja nie mogłem tego znaleźć.

0
  • #19 02 Lut 2011 17:32
    dominik71vp
    Poziom 14  

Czy wie ktoś gdzie w pojemniku na zużyty toner jest chip, ja oglądałem ten pojemnik i nie znalazłem.

0
  • #20 02 Lut 2011 18:37
    serwisant25
    Poziom 12  

Pojemnik na zużyty toner nie ma chipa. Są dwa czujniki "przelotowe". pierwszy wiązkę światła do czujnika naprzeciwko. jeśli wiązka dotrze uważa że pojemnik jest pusty, jeśli nie pokazuje że jest pełny. Sprawdź czy czasem nie są brudne te czujniki.

1
  • #21 02 Lut 2011 19:47
    dominik71vp
    Poziom 14  

a jak sprawdzić który pin to VCC Data, CLK i GND bo teraz pisze nagrzewanie nie jestem elektronikiem ale pobawić się można i trochę wiedzy na ten temat. Przypuszczam ze połączyłem nie dając pomiędzy poszczególne jakiś rezystorków może by pomogło. Czytałem ze chip przechowuje info o kolorze, limicie wydruku i że podobno jest szyfrowany (to prawda?) Drukarka po usunięciu modyfikacji pracuje jak dawniej.

0
  • #22 06 Lut 2012 12:51
    optymalizator
    Poziom 12  

Chipy mozna kupic ponizej 40zł brutto.
    Ponieważ nie licza one stron lecz ilość "punktów"
    zuzycie powinno być podobne.
    TYmczasem mnie z koloru udaje się (po wymianie)
    wydrukować do 4000stron, natomiast z czarnego tonera zaledwie ok 2500.
    (chyba ze kupilem jakieś z mniejszą ilością proszku)

Nadmienię też, że zdarzyło się iż proszek Magenta był w 2 różnych odcieniach.
    Albo trafiła mi się jakaś podróbka, albo Ricoh ma zbyt mało restrykcyjne
    dopuszczalne odchylenia jakości.

Gdyby ktoś potrzebował cześci do ricoha SP C220 itp , proszę pisac na PRIV

PS. Ugryzł już ktoś temat odczytu pamięci z chipów?
    Chipy do regenracji do tej pory były "jawne".
    Ostatnią partię dostałem w wersji z zalaną żywicą elektroniką.
    Czyżby komuś udało się przeprogramować chip
    (jeśli nie oryginalny, to chociaz taki regeneracyjny) ?

0
  • #24 07 Lut 2012 22:41
    optymalizator
    Poziom 12  

No ja zazwyczaj właśnie w Agawie kupuję chipy.
    Ale proszek to w BBT bo mają taniej.
    C nie zmienia faktu, ze dalej jest to 2x drożej niż
    drukowanie na sprzęcie innej firmy :(
    Zwłaszcza, że u mnie rzadko są drukowane strony o 5% pokryciu.
    w 3/4 przypadków jest to mniej niż 5 lub więcej niż 20.
    Czyli minimum 45groszy za stronę, a w przypadku zdjęć A4
    o 100% pokryciu to aż 9 złotych !
    (choć nie jestem pewien algorytmu wyliczenia)

Pytanie czym różni się ten proszek od "większych" Ricoh'ów.
    Butelka 500g spokojnie by u mnie poszła, ale jak na razie 140-185g widziałem.

A czy miał ktoś już okazję sprawdzić po jakiej ilości wydruków zużywają się
    poszczególne elementy? Np bęben?
    Pojemnik na zużyty toner to mi się pierwszy raz chyba po około 30 000 stron zapełnił. Ze 3 tygodnie czekałem aż mi nowy przyślą.
    Dziś już wiem, że bez potrzeby ;)
    Ale gdyby ktoś taką potrzebę miał, to mogę odstąpić takowy (nowy).

0
  • #25 22 Cze 2012 22:24
    maciejf1
    Poziom 13  

idarek napisał:
    Aukcja trochę podejrzana i ryzykowna.

Do do oferty IDG na tonery to niech się zmywają. Komplet to koszt 1200zł brutto, to wolę sobie kupić inna drukarkę z która nie ma problemu z napełnieniem.

Aktualizacja
    Moja drukarka jest uszkodzona, po wyjęciu chipa do testów i ponownego zamontowania jakimś cudem przy wsuwaniu kasety wyrwały się styki do komunikacji z chipem. Teraz pokazuje że nie może wykryć kasety C.

Jeżeli ktoś będzie chciał, mogę ją sprzedać za symboliczną kwotę do testów/zabawy/naprawy/na części, jakby co to proszę o kontakt na PM.

Toner cz-b: poziom 3, C=0, M=0, Y=prawie pusty.

Ja zdecyduje się na inną, normalniejszą drukarkę HP 1600 gdzie komplet tonerów wyniesie mnie nieco ponad 300zł.

pozdrawiam

Jeśli zastawiasz się nad kupnem innej drukarki to proponuję np hp color laserjet seria 4600 lub 4700. ostatnio kupiłem hp color laserjet 4600dn + dodatkowy podajnik na ryzę papieru czyli w zasadzie tdn (tonery około 20% zapełnienia, zespół przenoszenia obrazu 85% i zespół utrwalający 80%) i zapłaciłem z przesyłką 389 złotych oczywiście sprzęt używany i gwarancja 12 miesięcy. proszek 500gram kosztuje 103,50 za jeden kolor (2 takie butelki wystarczają na nabicie 3 tonerów) wałek OPC kosztuje około 20 złotych wymiana co mniej więcej 5 nabić, listwa bębna około 10 złotych wymiana co 5 nabić toner starcza na około 9 tys stron przy 5% zaczernieniu oczywiście 1 toner czyli x 4, zespół przenoszenia obrazu i zespół utrwalający nie pamiętam dokładnie ale jeden na 120000 stron , a drugi 150000 stron - nie pamiętam, który ile, tonery posiadają chipy można je kupić za około 20 złotych za sztukę, ale nie są niezbędne - nie trzeba nic naciskać na drukarce jest tylko jeden mankament, że nie będziesz widział ile zużyto danego toneru i na wyświetlaczu pojawi sie napis kaseta inna niż hp. drukarka posiada serwer druku czyli może pracować w sieci podłączenie po rj45 bezpośrednio do switcha lub po mini LPT koszt takiego kabla około 30 złotych lub po podczerwieni koszt takiego kabla też około 30 złotych ale trudno go dostać, widziałem na allegro serwer druku bezprzewodowy (wifi) koszt około 150 złotych do tej drukarki można jeszcze dokupić dysk twardy. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz. pozdrawiam.

0
  • #26 22 Paź 2017 20:00
    RigelInOrion
    Poziom 11  

Ja również próbowałem dostać się do tych pamięci poprzez to złącze czteropinowe. Bez rezultatu. Jednak po wylutowaniu i podłączeniu przez programator CH341 udało mi się zgrać zawartość żółtego i czarnego. Czarny toner mam pusty a żółty w połowie. Kłopot w tym, że poza numerem seryjnym nic nie przypomina, nie wiem, licznika cz czegoś podobnego. Może któryś z kolegów pomoże rozszyfrować te eepromy. Względnie podzieli się wsadem do tonera czarnego.

0