Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumienie przełaczników antenowych.

avi 01 Lut 2009 14:43 1990 9
  • #1 01 Lut 2009 14:43
    avi
    Poziom 14  

Witam, chciałem się dowiedzieć jakiego rzędu tłumienie mogą wnosić przełączniki antenowe. Co prawda niejednokrotnie są opisy ale nie wiem na ile poważnie je traktować. Interesują mnie szczególnie dwa poniższe rozwiązania:

1)

2)

0 9
  • #2 01 Lut 2009 15:48
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zależy przy jakiej częstotliwośći :)

0
  • #3 01 Lut 2009 16:45
    avi
    Poziom 14  

Przełącznik z poz 2) chciałbym w przyszłości na 2m i 70 cm, z pozycji 1) na KF.
    Jednego nie rozumiem, mianowicie jeżeli w przewodach antenowych istotna jest średnica gorącej żyły i wewn. średnica oplotu (czyli odległość między nimi), która to jak wiadomo wpływa na wielkość impedancji, to jak ma się sprawa z takimi przełącznikami? Czy nie wnoszą one zbyt wielkiego tłumienia? Jak zmieniają impedancję linii i jak ma się sprawa z SWR-em? Czy na takich przełącznikach czy przekaźnikach nie występuje dosyć spora fala odbita?

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lut 2009 14:09
    kondensator
    Poziom 36  

avi napisał:
    Przełącznik z poz 2) chciałbym w przyszłości na 2m i 70 cm, z pozycji 1) na KF. Jednego nie rozumiem, mianowicie jeżeli w przewodach antenowych istotna jest średnica gorącej żyły i wewn. średnica oplotu (czyli odległość między nimi), która to jak wiadomo wpływa na wielkość impedancji, to jak ma się sprawa z takimi przełącznikami? Czy nie wnoszą one zbyt wielkiego tłumienia? Jak zmieniają impedancję linii i jak ma się sprawa z SWR-em? Czy na takich przełącznikach czy przekaźnikach nie występuje dosyć spora fala odbita?
    Ten z foto nr1 może być, ale do małych żaróweczek, mikrofonów, głośników, ostatecznie do kamer... Tłumienie zaporowe będzie niewielkie (przesłuchy !!!). SWR, tłumienie przepustowe / straty dla w.cz. / moc max. - to się ze sobą wiąże, zmienia się wraz z częstotliwością (nie zawsze równomiernie !) i też jest tez jest ważne. Można to wszystko trochę poprawić choćby wykonując połączenia wewnątrz przewodami koncentrycznymi, może lepiej pomyśleć nad zrobieniem drugiego egzemplarza lepiej i z lepszych materiałów. Co do aparatu z foto nr2 - wygląda lepiej niż ten z foto nr1, ale nie wiadomo dalej nic nawet jakie złącza, zużycie. Prawdziwą opinię można podać po pomiarach szerokopasmowych Ap, Az, Ar (SWR) w paśmie do min. 2...3 razy wyższej częstotliwości niż planowana f max., oraz rozebraniu i kontroli stanu styków ew. pomiarach miliomomierzem. Nawet przełącznik dźwigienkowy, suwakowy można przerobić do pracy na 400MHz czy 800MHz a mały przekaźnik do pracy na 200MHz (kiedyś pisałem o wynikach), ale trzeba wiedzieć co się robi i mieć jak pomierzyć efekty. Co do Az (tłumienia zaporowego), to jeszcze ważniejsze jest w układach nadawczo odbiorczych - za małe zniszczy układ lub uniemożliwi jego poprawną pracę, przy układach tylko odbiorczych "najwyżej" zakłócenia wzajemne, mieszanie - uniemożliwią poprawny odbiór...

0
  • #5 04 Lut 2009 15:31
    irekr
    Moderator

Przełącznik na zdjęciu 1 będzie działał poprawie do 30 MHz i mocy max kilkaset watów impulsowo lub kilkudziesięciu cięgle.
    Przełącznik na zdjęciu 2 pochodzi chyba ze starego przyrządu pomiarowego EUREKI lub BUTJ, jest solidniej zrobiony, podziała ponad 30 MHz ale nie więcej niż 200 MHz, moce nieco mniejsze, rzędu do kilkudziesięciu watów.
    Zaznaczyć trzeba że są to przełączniki ręczne których nie należy przełączać podczas nadawania.
    Tłumienia są pomijalnie małe, bardziej bałbym się zmian wynikających ze zmiany impedancji i powstawania "przecieków".
    Nie przejmowałbym się specjalnie dopasowaniem w zakresie KF, w.cz do 100 MHz to niemal prąd stały... :-) Schody zaczynają się powyżej 300 MHz a "kanalizacja" od 1 GHz.

0
  • #6 04 Lut 2009 16:07
    kondensator
    Poziom 36  

OK Irek, ale "na KF" tu oznacza z izolacją rzędu 20dB (<10MHz będzie trochę lepsza) i mocą QRP do ok. 15W (bakelitowo-fenolowy przełącznik obrotowy...). Nie widać, czy nieużywane anteny są zwierane do masy lub do R=50ohm - może da się to zrobić, były by mniejsze przesłuchy (czasem może to być nawet żródło RFI/TVI). Minimum wysiłku to podciągnięcie wewnątrz kabli koncentrycznych (na KF nawet mogą być o innej impedancji...) i izolacja poprawi się o 10...40dB (zależy jak się to zrobi...)

0
  • #7 04 Lut 2009 18:02
    avi
    Poziom 14  

Dzięki Panowie za naświetlenie sytuacji. Tak naprawdę to mam zamiar w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w przełącznik nr 3:

i w przełącznik nr 4:

a może i w nr 2. Nie mam odpowiedniej wiedzy ale wydaje mi się na oko, że wszystkie te przełączniki wnoszą spore tłumienie.

PS. Przełącznik nr 2 oraz 3 posiada złącza "N".

Pozdrawiam, mile widziane jakieś Wasze sugestie.

0
  • #8 04 Lut 2009 18:58
    kondensator
    Poziom 36  

Nr3 trochę "szkoda" na KF. Poszukaj układów do zasilania przekaźnika 28V z 12V, są też w sieci. Nr4 (75ohm) wymaga raczej sporo prądu na przełączenie, oraz wtyków 75ohm np. SR75-154FW - rzadko dostępne są na kabel z grubą żyłą (bo 75ohm), chyba że na b. grube kable (>15mm), wiec trzeba sobie poradzić inaczej, np. krótkie kable z S544 (na KF S5LF5) z żyłą 0.9mm, piłowanie żyły w kablu grubszym np. H500, RLA10.
    Na KF można samemu zrobić przełącznik i przekaźnik w.cz. o parametrach lepszych niż na na foto nr1. Wyżej bez przyrządów pomiarowych już trudniej. Bywają też czasem niedrogo przekaźniki ros. REW 14 i 15 (pisałem o nich na E.)
    Przy przekaźnikach oddzielną sprawą jest sygnalizacja aktualnego kierunku przełączania i zachowanie przy zaniku zasilania.

0
  • #9 04 Lut 2009 20:03
    avi
    Poziom 14  

Czy 75 ohm w przypadku przełącznika nr 4 wynika z gniazd zastosowanych w korpusie, czy z wewnętrznej konstrukcji? Jeżeli kwestia gniazd to jestem skłonny przerobić je na N. Osobiście na tzw. "rozum" najbardziej podchodzi mi przełącznik pokazany w Poradniku antenowym Pana Bieńkowskiego na stronie 952:

http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.htm

Czemu szkoda przełącznika nr 3? Ze względu na zasilanie cewki 26V?

Tu poprawny link do poradnika:
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/

0
  • #10 05 Lut 2009 00:08
    kondensator
    Poziom 36  

1. Może to spowodować destrukcję, nie wiemy czy w przekaźniku nr4 np. środki gniazd i styki wewnętrzne nie są zintegrowane (specjalne wersje gniazd tylko do tego wyrobu). Krótki tor 75ohm w środku na przekaźnika na KF dużo nie nie zmieni SWR.
    2. "Szkoda" przekaźnika nr3, bo na KF możesz sobie zrobić samemu tańszy i zadowalający z przekaźnika/ów niekoncentrycznego/ych np. na 5V lub 12V, można zrobić dowolny układ mechaniczny, np. gniazdo N i 2 gniazda TNC na kabelkach, zasilanie przez żyłę środkową kabla itd., a tamten na 26V może mieć tłumienie zaporowe dla KF lepsze niż ekranowanie Twoich przewodów koncentrycznych (no, chyba że to S544 lub porównywalny)... Lepiej jak już go chcesz - to użyj na VHF/UHF. Powyżej ~400MHz zrobić "z tego co pod ręką" dobry przekaźnik w.cz. to już jest b.trudne, a nieraz niemożliwe.

0