Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć silnik elektryczny

01 Lut 2009 14:50 13813 12
  • Poziom 9  
    Witam!Mam problem z podłączeniem silnika el.w wiertarce stołowej.Ponieważ kompletnie się na tym nie znam więc proszę o pomoc,czytałem różne posty o tej tematyce lecz niestety nie za bardzo to rozumiem.Wiertarka ta została przywieziona z Norwegi.Na kablu zasilającym jest wtyka na 4 okrągłe bolce, chyba standardowa 16A, włącznik 220V-500V.Na dekielku podłączenia silnika jest ręcznie napisane 220V a pod nim dołączony na karteczce ręcznie narysowane 2 schematy podłączenia.

Kable uzwojenia silnika są ponumerowane od 1-6 i podłączone jak na rysunku poniżej.

A to opis z tabliczki znamionowej silnika

OUTPUT 1 KW 0,75

VOLT 220/380 AMP 3/2,2

HZ 50 PHASE 3

CLASSA A HEAT 60°C

DATA 1993 SER.NO 03205

Proszę o pomoc w podłączeniu tego silnika,z tego co wyczytałem jest nie możliwe podłączenie go na 230V ale posiadam sieć 400V i jest mi obojętne na jakim napięciu będzie pracował!Z góry DZIĘKUJĘ za wszelkie sugestie!!!
  • IGE-XAO
  • Poziom 26  
    Witam.
    według mnie ten silnik jest połączony jak do sieci 3x220V w trójkąt. W Polsce się takich nie spotyka. Rozepnij go i podłącz w/g drugiego schematu, tego na 380V w gwiazdę. Końcówki o numerach 1,2,3 zewrzyj ze sobą, a do końcówek 4,5,6 podłącz trzy fazy.
  • Poziom 15  
    Podłączasz jak kolega wyżej napisał. Jest to silnik tzw na raz więc może pracować na 380V ale tylko w gwiazdę bo cewki fazowe są na 230V a w gwieździe właśnie tyle mają.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Przepraszam że pytam bo wydaje się to banalnie proste ale napiszę jak ja to rozumiem i jak zrobię A wiec rozkręcam kable uzwojenia silnika i łączę razem kable 4,5,6.Do pozostałych 1,2,3 podłączam 3 fazy a N bez zmian czyli masa.
  • Poziom 22  
    Dokładnie tak zwierasz te 3 zaciski 4,5,6
  • Poziom 9  
    Teraz to już nie wiem kogo słuchać kolega jurekN pisze że zwieram kable 4,5,6 a kolega zyzy52 pisze że zwieram kable 1,2,3
  • Poziom 22  
    A tak ładnie masz tam narysowane .
  • Poziom 15  
    To jest bez różnicy które zewrzesz i tak na to samo wyjdzie.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Zewrzyj labo 1,2,3 albo 4,5,6 (tak i tak będzie dobrze.
    Jak Tobie pasuje. Zewrzyj tę trójkę która jest bardziej oddalona od wejścia kabla zasilającego.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 9  
    Fakt ten schemat na 380V wszystko tłumaczy ale czasami potrzebny jest jakiś bodziec który pomoże przejrzeć na oczy. "A tak ładnie masz tam narysowane ." Jeszcze tego nie podłączyłem ale wszystkim BARDZO DZIĘKUJĘ za pomoc!!!
  • Poziom 15  
    Tak dla sprostowania do obudowy podłącza się przewód PE (lub PEN w starszych instalacjach bez osobnego przewodu ochronnego)
  • Poziom 9  
    Nie mogłem się doczekać i podłączyłem.DZIAŁA!!!
    WIELKIE DZIĘKI DLA WSZYSTKICH!
  • Poziom 13  
    Mam podobny problem z podłączeniem silnika .Silnik tego samego typu z przewodami 1,2,3, 4,5,6 moc 4kw ske 112. Podłączyłem zmostkowane 123 i napięcie pod 456 a silnik zamiast 2800 obrotów kręci się wolno ,czyżby spalony. Pokrywki ze schematem podłączenia nie mam . Co jest z tym silnikiem , w środku wygląda na dobry.
    Proszę o odpowiedz