Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coil Gun 12000uf 320V

PawełS1717 01 Lut 2009 15:24 22378 49
  • Coil Gun 12000uf 320V

Chciałbym zaprezentować mojego Coil Gun'a.

Materiały:

-kondensatory to dwa siemensy po 6000µF/350V 105°C
    -tyrystor to GTO firmy mitsubishi GT300AV -66
    -dioda to jakaś szybka dużej mocy też mitsubishi
    -cewka to 45zw plecionką Φ4mm opór 0.01Ω
    -ograniczenie prądu ładowania żarówka 200W

Osiągi: pocisk o wadze 5g przebija dwie puszki a w trzeciej przebija tylko jedną ściankę, nie wiem na jaką odległość leci

Bezpieczeństwo
    Zdaje sobie sprawę że tam są odsłonięte zaciski wysokich napięć, ale w przyszłości zostanie to obudowane plexi.

Ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego. Pracowałem nad nim kilka dni.

Koszty: wszystko miałem, nie wydałem ani grosza

Coil Gun 12000uf 320V Coil Gun 12000uf 320V Coil Gun 12000uf 320V Coil Gun 12000uf 320V Coil Gun 12000uf 320V

Pozdrawiam i zachęcam do oceny...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    PawełS1717
    Poziom 17  
    PawełS1717 napisał 304 postów o ocenie 67, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Nowy Sącz. Jest z nami od 2006 roku.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    elvis1990
    Poziom 14  
    Fajny, ale słabe osiągi. Ja w swoim "dziale" mam 4800uf 400V, pocisk 7gram i również przebija dwie puszki na wylot, a w trzeciej robi dziurę i zostaje w niej. Cewka to 160 zwojów drutem 1mm. Wg. mnie masz za gruby drut na cewce, kondensatory rozładowują się w mig i pocisk nie osiąga pełnej energii. Pokombinuj z tym.
    skaktus
    Poziom 37  
    Mam wrażenie że diody na mostku Greca są przegrzane - na około 2 wypalona jest żółta farba - mam rację ?
    RAIN.PL
    Poziom 12  
    @Skaktus - myślę że się mylisz, podobnie zbrązowiała farba jest pod korkiem od wina, to chyba tylko klej ;)
    andrzej31-91
    Poziom 11  
    Witam fajny projekt tylko pokombinuj z tą cewka. Moje działko z cewką około 380 zwojów drutem 1.2mm średnicy i pojemności kondensatorów poniżej 3000uF ładowane do 340V przebije kawałkiem pręta o masie ok 10-15g 5 puszek po piwie.
    Haz'
    Poziom 11  
    -dłuższa cewka
    -cieńszy drut, więcej zwoii
    -odpowiednio dopasowany pocisk, przetestuj różne długości (najlepsza wydajność przeważnie przy długości 2/3 cewki)

I będzie znacznie lepiej...
    Reszta raczej w porządku.

EDIT: literówka
    ks67
    Poziom 13  
    Dołączam sie do opinii o zmianie cewki a od siebie dodam, że przydała by sie lufa tak aby pocisk przed wystrzeleniem był w 100% poza cewka i po opuszczeniu cewki jeszcze przez kawałek w niej sie znajdował.
    Ogólnie całkiem fajny bajer:)
    pozdro.
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Dziękuje za opinie.

Niestety muszę poeksperymentować z cewkami, pojemność 12000uF jest ciężko rozładować w krótkim czasie stąd dążyłem do jak najmniejszego oporu cewki przy zachowaniu jak największej ilości zwoi. Mam nadzieje że znajdę jeszcze jakiś drut np 2mm średnicy i zrobię dłuższą cewkę i tu proszę kolegów o pomoc przy doborze długości i liczby zwojów. Ta cewka co jest miała mieć 7cm ale po pierwszym strzale ścisnęła się do ok 5.
    Będę eksperymentował i proszę bardziej doświadczonych (ode mnie) kolegów o pomoc.

Pozdrawiam
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    netMaster
    Poziom 13  
    witam, mam wplanach takie działko,
    tu pytanie, jak policzyc cewke dla danej pojemosci i napiecia, i czemu wyzwalanie jest na triaku a nie na porzadym mosfecie ??
    dzieki za pomoc
    pozdrawiam
    PawełS1717
    Poziom 17  
    netMaster napisał:
    czemu wyzwalanie jest na triaku a nie na porzadym mosfecie ??

Jak masz taki MOSFET co wytrzyma 700A w impulsie to spoko ale to są drogie rzeczy, ogólnie każdy daje to co ma i co mu naj wygodniej np. ja mam reklamówkę takich tyrystorów więc dałem tyrystor...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    hvman
    Poziom 18  
    Sam pocisk praktycznie nie, nie te prędkości (kilkadziesiąt m/s). Za to działko robi trochę hałasu przy strzale gdy pocisk wciągany jest do lufy.
    Michal_b1
    Poziom 18  
    netMaster napisał:
    a co z liczeniem cewek ??

To nie jest taka prosta sprawa jak się wydaje. Jest bardzo wiele zmiennych współzależnych od siebie które wpływają na współczynnik przekazania energii zgromadzonej w kondensatorze na energię kinetyczną pocisku.

Najlepiej poeksperymentować z różnymi cewkami i pociskami (i w cale nie chodzi tu o osiągnięcie największego prądu i najkrótszego czasu jego przepływu).
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Ogólnie rzecz biorąc cewka musi mieć:

-jak największą indukcyjność

-opór cewki dostosowany do jej długości (tak aby kondensatory zdążyły się rozładować zanim pocisk doleci do środka cewki) i tak aby płyną przez nią jak największy prąd

-ilość zwoi dostosowana do oporu cewki i do indukcyjności

-grubość przewodu tak aby cewka miała jak najwięcej zwoi i jak najmniejszy opór

czyli cała masa kompromisów

Przynajmniej ja tak myśle jak coś źle to proszę poprawić...
    Vsad
    Poziom 19  
    twoja cewka powinna osiągnąć
    Prędkość pocisku: ~85 [m/s]
    Prędkość pocisku:~310 [km/h]
    hvman
    Poziom 18  
    Nic nie powinna, jeśli liczyłeś tym kalkulatorem z myzlab to wyniki są bardzo mocno przybliżone.

A co do tego co pisze na myzlab to też sporo rzeczy wygląda inaczej. Niestety w coilgunie wszystko zależy od wszystkiego, policzyć jest bardzo trudno, bez symulacji się nie obejdzie by zwiększyć sensownie wydajność. I niestety, ale w coilgunie bardzo ciężko wybić się powyżej kilku % wydajności - pocisk się nasyca i dalej nie działa na niego siła, trzeba szukać wtedy innych rozwiązań, inny materiał pocisku, inna jego konstrukcja itp itd.
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Dla zainteresowanych celem zgłębienia tajników , cały światowy arsenał wiedzy na ten temat:
    http://www.coilgun.ru/

Udanych konstrukcji.............
    entermaster
    Poziom 10  
    A to trafo to tam po co??
    PawełS1717
    Poziom 17  
    Trafo jest do wyzwalania tyrystora, daje napięcie 12V .

Kolego spearhead Railgun to nie to samo co Coilgun.
    ctk24
    Poziom 16  
    Czy takie wielkie wyzwolenie impulsu magnetycznego może wywołać uszkodzenie innych, znajdujących się w pobliżu urządzeń elektronicznych (oczywiście nie chodzi o te stojące na linii strzału :) bo wydaje mi się, że takie zakłócenia pola to nie bagatelka!

Projekt jak najbardziej przemyślany, jednak kwestia wykonania pozostawia wiele do życzenia. Nie ma to ani charakteru dydaktycznego (brak opisu i niestety ogólny nieład) ani praktycznego (brak oprawy, obudowy, celownika, itp).

Sugestią z mojej strony byłoby przekształcenie "coil gun'a" w praktyczne narzędzie np: do wbijania gwoździ, punktowania stali, lub jako broń na stalowe kulki. Zasilanie z akumulatora plus ten charakterystyczny wznoszący dźwięk przetwornicy (jak w czasie ładowania lampy błyskowej z baterii), potem zapalają się diody gotowości i można wycelować i ... bummmm!!!

He, he ależ mnie poniosło...
    AnnoDomi
    Poziom 27  
    Może koledzy (ci od przebijania puszek ;) ) myśleli też o wykorzystaniu silnika liniowego do rozpędzenia rdzenia? Wszystkie te tu opisy bazują na jednej cewce - jako zabawka i owszem można, jako coś więcej, to wystarczy kilka takich cewek (min.12) umieścić obok siebie i zsynchronizować ich wyzwalanie. Taki pocisk (rdzeń 7/30mm ) przebija deskę 5cm grubą ;) Przy wykorzystaniu prowadnicy rdzeń wychodzi z cewek z delikatnym pyknięciem - praktycznie bezgłośnie. Jedynym minusem jest wielkość... kondensatory do wszystkich cewek zajmują trochę, układ sterujący to już mała płytka - nie jest to żaden mobilny coilgun w każdym razie...
    hvman
    Poziom 18  
    Kolega gdzieś widział takie rozwiązanie? Może podać gdzie znaleźć informacje dotyczące tego co opisuje?
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Wystarczy uważnie czytać po kolei i troche poszperać w internecie:

Powodzenia..............
    hvman
    Poziom 18  
    Ja wiem o co chodzi, nie trzeba mi szukać. Ja chce tylko zobaczyć publikację czy wyniki o jakich pisze kolega AnnoDomi.
    Haz'
    Poziom 11  
    No dobra, układamy sobie kilkanaście cewek jedna za drugą, no i co, mamy wielocewkowy coilgun, którego maksymalna wydajność po bardzo dobrej synchronizacji nie sięga więcej niż skromne 6-7%.
    Również proszę o jakiś dowód na potwierdzenie twoich słów AnnoDomi.
    Aby przebić deskę 5cm grubości trzeba sporej energii, no chyba że to była balsa:D
    AnnoDomi
    Poziom 27  
    Wielocewkowy coilgun (a w zasadzie railgun) z synchronizacją optoelektroniczną do odnalezienia na Discovery w programie "Pogromcy Mitów" - odcinek o broni - to tam przebijali deski - i to tam zastosowali silnik liniowy do rozpędzania. Zasada identyczna co tutaj - adres ten był już wymieniony wyżej, tyle, że sama elektronika była bardziej rozbudowana - były dodane też czujnik nie tylko wyzwalające, ale też odcinające zasilanie cewek. Co do info na stronach www to gdzieś na .ru był schemat coilguna strzelającego rdzeniami stalowymi z udarem 150-200J. Jak wszystko co ruskie prosty jak kawałek drutu - Transformator wielocewkowy wielkości pół biurka i wianuszek wcale nie mniejszych kondensatorów jak pamiętam to koło 20mF, wszystko to zasilane 800V. Jak odnajdę adres to podeślę. Co do pierwszego adresu, będzie łatwiej, bo filmy z Discovery krążą na torrentach, ale adresu ze stron naszych wschodnich braci z tym transformatorem na razie nie znajduję w przepastnych archiwach... (kłania się reinstalacja systemu), Z ciekawostek macie tutaj filmik
    A tutaj macie filmik jeszcze ciekawszy - też z Discovery - tyle, że program się nazywa "Broń przyszłości"
    Tutaj macie linka do zabawki wykorzystującej zjawisko Gaussa - i nie potrzebującej do działania ani grama prądu ;) mimo to też strzelającej kulkami stalowymi.
    hvman
    Poziom 18  
    No to zmienia postać rzeczy, kwestia odnalezienia odcinka z PM, a także tych linków. Co do railów, osobiście w nich widzę przyszłość jako broń, coilgun to jakieś nieporozumienie, zbyt mała sprawność, do tego mało kto uzyskał jakieś sensowne wyniki, i to też nie na klasycznych typach gdzie ferromagnetyczny pocisk jest używany. W tych widziałem albo dysk aluminiowy, który przekazywał energię na pocisk lub aluminiowy walec/rurka była wypychana z cewki. Jak się tak czyta publikacje, to można zauważyć, że jeśli chodzi o duże moce to railgun wygrywa.