Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon G-1100fs nie reaguje na dotyk. sensorów.

01 Feb 2009 16:22 4592 10
 • Level 10  
  Witam

  Swoim nowo zakupionym gramofonem pocieszyłem się kilka dni, w czasie działania przestał reagować na przyciski (sensory), po wyłączeniu i włączeniu podświetlony jest sensor stop ale światłem o mniejszej intensywności niż wtedy gdy działał, wciśnięcie jakiegokolwiek sensora nic nie daje (gramofon nie reaguje), a dłuższe przytrzymanie powoduje gaśniecie podświetlania sensora stop, ma ktoś jakiś pomysł co się mogło stać? Co sprawdzić ? Jak go naprawić ?

  pozdrawiam
  tomasz
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 24  
  Witam!
  Pierwszy krok, to sprawdzenie czystości sensorów (szczególnie tego który uparcie świeci). Profilaktycznie nie zaszkodzi przemycie ich izopropanolem. Rzecz w tym, żeby środek myjący nie pozostawiał osadu i nie zawierał wody. Można po umyciu wysuszyć sensory np. suszarką do włosów. Oczywiście ostrożnie z temperaturą. Dalsze ewent. kroki wymagają otwarcia "brzucha" i wykonania jakichś pomiarów.
  Pozdrawiam.
  Lee.LW
 • Level 10  
  Czy mógłby ktoś znający się zerknąć na schemat daniela ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic17476.html ) i powiedzieć mi czy bardzo wysoka temperatura opornika R169 to rzecz normalna (parzy w palec nie da się dłużej przytrzymać palca niż 1 sekundę, zmierzone napięcie na tym oporniku 16V) ?

  pozdrawiam
  tomasz
 • Level 24  
  Nie mogę z nieznanych w tej chwili powodów, otworzyć pliku schematu, mam jednak przed nosem papierową serwisówkę tego gramofonu. Z niej wynika, że R169 ma wartość 330Ω/0,5W. Wg. schematu napięcie na nim powinno być ok. 7V. Podejrzany T136 (BD135) i jego otoczenie. To chwilowo tyle.
 • Level 10  
  Wg schematu R169 ma 39 om 0,125W.

  pozdrawiam
  tomasz
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Zdecydowanie rezystor się przegrzewa. Występujący na nim spadek napięcia, to praktycznie całe napięcie zasilania. Moc tracona w tym półwatowym oporniku wynosi obecnie ok. 0,7W. W normalnym stanie pracy spadek napięcia na nim, może wynosić ok. 7V.

  Gramofon G-1100fs nie reaguje na dotyk. sensorów.

  GM
 • Level 24  
  Jest sprzeczność co do wartości R169. Na schemacie ideowym ma wartość 39Ω/0,125W i jest włączony w szereg z diodą Zenera C11 (11V). Na schemacie montażowym jest "samotnie" wpięty m-dzy C i E T136, w wykazie elementów ma 330Ω/0,5W. Niezależnie od faktycznej wartości w sprzęcie, napięcie na nim jest za duże.
  Napięcie w p.9 -18V
  Napięcie w p.7 -11V (oba ujemne)
 • Level 10  
  Zmierzyłem wartość tego opornika u mnie ma 324Ω, kurcze mam jakiś dziwny schemat (na moim schemacie ten opornik ma 39Ω).
  Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co w związku z powyższym?
  Co teraz sprawdzić? Co pomierzyć ?

  pozdrawiam
  tomasz
 • Level 24  
  Nie przejmuj się wartością R169- jest dobry.
  Jak pisałem wcześniej do sprawdzenia T136 i jego otoczenie (T134, D130 i 131, rezystory).
 • Level 10  
  Zrobiłem tak : - odłączyłem od płytki wszystko, zostało tylko zasilanie i napięcie na tym rezystorze spadło do ok. 10V i sensory działają, mogę je przełączać, spróbuję teraz wszystko złożyć i zobaczę czy zadziała. Opornik R169 jest troszkę chłodniejszy ale dalej parzy.

  pozdrawiam
  tomasz

  Dodano po 9 [minuty]:

  Złożyłem i działa! Dziwna sprawa, która mnie wcale nie cieszy, wolałbym rozwiązać problem i wiedzieć co się zepsuło, a nie jakieś tajemnicze samo naprawienie. W każdym bądź razie puki co dziękuję wszystkim. Mam nadzieję, że się w tym wątku już nie spotkamy :) .

  pozdrawiam
  tomasz