Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polaryzacja elektrozaworu 24VDC ma znaczenie?

MAJSTER XXL 01 Lut 2009 17:17 5492 18
  • #1 01 Lut 2009 17:17
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Witam,
    szkołę kończyłem już ładnych parę lat temu i zapomniałem pewnych wiadomości. Zakupiłem elektrozawór zasilany 24VDC, lecz ani na elektrozaworze, ani na dostarczonej złączce z kabelkami nie ma opisu polaryzacji. Wydaje mi się, że jak bym go nie podłączył to powinien się uruchamiać. W gniazdku wtykowym jest dioda LED sygnalizująca załączenie, czy będzie miało znaczenie jak to zasilanie podepnę?

0 18
  • #2 01 Lut 2009 18:42
    And41x1
    Poziom 26  

Absolutnie polaryzacja nie ma znaczenia :)

Dodano po 4 [minuty]:

..dla działania elektrozaworu. Sygnalizacja LED, jest do sprawdzenia.

Dodano po 35 [minuty]:

Podłączyłem wiele takich elektrozaworów i wiem, że jakaś norma obowiązuje. Zerknąłem na DIN 43650. Jest tam wzmianka, że wtyki z LED i warystorem na 24V, są poza normą.

0
  • #3 01 Lut 2009 18:53
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

And41x1 napisał:
    Absolutnie polaryzacja nie ma znaczenia :)

Dodano po 4 [minuty]:

..dla działania elektrozaworu. Sygnalizacja LED, jest do sprawdzenia.

Dodano po 35 [minuty]:

Podłączyłem wiele takich elektrozaworów i wiem, że jakaś norma obowiązuje. Zerknąłem na DIN 43650. Jest tam wzmianka, że wtyki z LED i warystorem na 24V, są poza normą.

No to kolega mało tych zaworów w swoim życiu założył.Niektórzy producenci aut ciężarowych zakładają elektrozawory z określoną polaryzacją.Przykład?Elektrozawór włączania przystawki mocy.Nie jeden raz się naciąłem .Teraz zawsze sprawdzam zanim cokolwiek podłącze.

0
  • #5 01 Lut 2009 19:13
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest to zawór na napięcie stałe,więc polaryzacja ma znaczenie.

0
  • #6 01 Lut 2009 19:23
    And41x1
    Poziom 26  

..robiłem w automatyce przemysłowej. Mogłem nie widzieć wszystkiego, chociaż podłączałem japońskie, amerykańskie i niemieckie. Jednak zawsze, trzymając w ręce sztukę, sprawdziłbym jak powinna być podłączona.
    Myślę że te w których polaryzacja jest istotna, są wstępnie namagnesowane, co łatwo sprawdzić.

1
  • #7 01 Lut 2009 19:26
    Aleksander_01
    Poziom 39  

serwisant73 napisał:
    Jest to zawór na napięcie stałe,więc polaryzacja ma znaczenie.

Jakie , pewnie jak podłączy odwrotnie to odepchnie kotwiczkę.
    And41x1 ma calkowitą rację.

0
  • #8 01 Lut 2009 19:26
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Panowie, muszę mieć pewność, żeby nie nabroić. Czytałem też gdzieś, że polaryzacja przy tym nie ma znaczenia. Wrzucam foto prawie identycznego typu.
    Polaryzacja elektrozaworu 24VDC ma znaczenie?

0
  • #9 01 Lut 2009 19:37
    Aleksander_01
    Poziom 39  

A co za problem podłączyć pod 24 VDC. Zapewniam Cię że nic nie uszkodzisz, a przekonasz się czy polaryzacjama znaczenie. Jeżeli jest sygnalizacja diodą LED to polaryzacja ma znaczenie (dla świecenia diody ale nie dla działania cewki).

0
  • #10 01 Lut 2009 19:43
    Tomisan
    Poziom 11  

Cewka firmy FESTO na napięcie 24V DC elektrozaworu. Polaryzacja przyłożonego napięcia nie ma zanczenia w tym przypadku.

0
  • #12 02 Lut 2009 19:02
    P_Kamil
    Poziom 2  

Przewód zasilający kabla jest wg dokumentacji 2 żyłowy, na pewno w kolorach brązowy (podłącz "+") i niebieskim ("-"). Dla pracy cewki nie ma znaczenia polaryzacja, ale ponieważ kabelek jest z LEDem trzeba ją zachować.
    - brąz - "+",
    - niebieski - "-" ,
    gdybyś podłączał czujniki (na 24VDC PNP) to jest jeszcze czarny - sygnał zwrotny
    Pozdrawiam

0
  • #13 02 Lut 2009 19:48
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Obydwa przewody są czarne, na razie nie podłączam elektrozaworu z braku czasu. Jak go podłączę to na pewno napiszę o efektach.
    pozdrawiam i dziękuję

0
  • #14 02 Lut 2009 20:34
    mamikoma
    Poziom 11  

jeśli tym zaworem steruje elektronika to powinna być dioda gasząca ,podłącz zawór do źródła 24vDC przez bezpiecznik 0.5A jeśli działa to OK a jeśli pali bezpiecznik to odwrotnie

0
  • #15 02 Lut 2009 22:56
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Panowie Czy aby to nie jest zawór zasilany 24 AC a wewnątrz ma mostek? Tak że nie gra roli podłączenie

0
  • #16 06 Lut 2009 22:54
    jaga134
    Poziom 25  

Każda cewka indukcyjna zasilana prądem stałym w chwili wyłączenia indukuje wysokie napięcie.Do tłumienia tego napięcia daje się równolegle do uzwojenia diodę s serii 1N40xxx.Rozwiązanie takie jest często stosowane w przekaźnikach samochodowych.W takim przypadku ważne jest zachowanie polaryzacji,gdyż odwrotne podłączenie takiego elektrozaworu czy przekaźnika spowoduje zwarcie linii zasilającej.

0
  • #17 07 Lut 2009 01:41
    And41x1
    Poziom 26  

jaga134 podobnie jak mamikoma, przypomniał istotną właściwość. Wartość powyższych postów, w tym temacie zasłóguje na podwyższenie.
    Palnąłem głupotę ;) pisząc wcześniej, o wstępnej polaryzacji :cry:
    cóż, w automatyce przemysłowej, układy sterujące, są zwykle solidnie zabezpieczone. Co innego, instalacje samochodowe.
    Czyli polaryzacja może mieć znaczenie! To nas uczy pokory i korzystania z wiedzy innych.
    Od tego przecież, mamy to forum :D

0
  • #18 11 Lut 2009 18:23
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Okazuje się, że polaryzacja nie ma w tym przypadku absolutnie żadnego znaczenia. Elektrozawór działa prawidłowo w obu przypadkach, dioda sygnalizująca załączenie również zapala się w obu przypadkach.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 11 Lut 2009 22:55
    !katun!
    Poziom 22  

Ja również posiadam elektrozawór Festo (nie pamiętam model, ale chyba taki sam, co autora postu). Podłączony bez przyglądania się na polaryzację, w końcu na kostce tegoż elektrozaworu nie ma nigdzie wzmianki o polaryzacji (tam jest taka kostka ze śróbką, ma chyba 3 piny, żaden nie jest opisany).

0