Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens WM42030 - jak wymienic szczotki silnika?

01 Feb 2009 17:20 2858 15
 • Level 12  
  Witam Forowiczów!

  Pralka 12-letnia po wlaczeniu programu prania pobiera wode, obruci 1 raz potem przerzuca na odpompowanie i zaraz zatrzymuje sie. W tym momencie migaja diody 800 obrotów i 600 obrotów. Dioda 1000 nie swieci a na 1200 świeci. Jest to zapewnie Kod usterki bo na zagranicznej stronie sugeruja ze skonczyly sie szczotki o ile dobrze zrozumiałem.

  Jeżeli potwierdzicie to Szanowni Fachowcy, prosze o podpowiedz czy trzeba koniecznie odkrecic caly silnik, czy tez jest prostsze wyjscie (żeby czegoś nie zrobić niepotrzebnie lub zepsuć)?
  Z gory dziekuje za podpowiedzi.
 • Level 19  
  Daj zdjęcie jak ona wygląda od strony silnika.
 • Level 12  
  Szczotki bądź układ tachoprądnicy szczotki są widoczne na silniku od strony tachoprądnicy montowane na szczotkotrzymaczach które są przytwierdzone na dwa torksy.

 • Home appliances specialist
  Witam.
  W tym modelu dostęp do szczotek masz prawdopodobnie dopiero po rozkręceniu silnika, a z całą pewnością musisz silnik wymontować z pralki.
 • Level 12  
  Silnik wyjety to tylko 2 sruby .Jednak korpus silnika jest "spiety" 4-ema dlugimi srubami z Torx-lbem.Disiaj zdjecia nie moge zrobic.Widac szczotki w trzymaczach .Sa dwa torxy co mocuja kostke do kabli wraz z takim widelcem ale on jest o wiele szerszy niz otwor gdzie on tkwi, wiec niema szans wyjecia go bez rozpolowienia sinika!
 • Helpful post

  Home appliances specialist
  Witam.
  Dokładnie - bez rozpołowienia silnika nie masz dostępu do szczotek.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  Do rozpołowienia silnik.
 • Level 19  
  Daj na priva swój e-mail to wyślę zdjęcia jak to wygląda.Bo nie opanowałem wklejania zdjęć tutaj na forum.
 • Level 12  
  Tak jak sugerowaliscie slilnik rozpolowilem (te 4-ry sruby) , 2 sruby trzymajace kostke z widelcem nie nalezy odkrecac przed calkowitym rozpolowieniem .Teraz tylny korpus wisi na trzech mosieznych blaszkach 01 02 03 po jednej stronie i 3 wsuwki(blaszki) po przeciwnej sie stopnowo delikatnie wysuwa od reszty.
  Trop czy raczej przypuszczenie ze to wina szczotek chyba byla trafna poniewaz juz widze ze jedna szczota ma dlugosc ok.20 mm natomiast druga jest 5 mm ale bez charakterystycznej porowatej powierzchni .
  Teraz zamawiam szczotki a wlasciwie cala ramke wraz z szczotkotrzymaczami ,poniewaz widze ze to jest nierozbieralna calosc . Kable szczotek sa zgrzewane i nie posiadaja wsuwek(na upartego moznaby dolutowac). Ewentualne problemy przy skladaniu napisze na forum zeby ulatwic kolejnym osoba podobne problemy.
  Jeszcze tylko prosze kogos o potwierdzenie kodu bledu (miganie diod 800 i 600) dzieki wielki narazie za natychmiastowa pomoc.
 • Helpful post
  Moderator of Home appliances
  Andrzej Wilk wrote:
  Jeszcze tylko prosze kogos o potwierdzenie kodu bledu (miganie diod 800 i 600) dzieki wielki narazie za natychmiastowa pomoc.


  Zgadza się, ten błąd oznacza brak sygnału tacho. Czyli szczotki, tacho itp.
 • Level 8  
  Mam niestety ten sam błąd... ale szczotki zostały wymienione i silnik podłączony poza pralką działa prawidłowo. Jednak jak wszystko się ładnie poskłada to pralka upiera się na tym błędzie. To jest chyba za stary model żeby było coś takiego jak reset albo tryb serwisowy? Przepraszam za głupie pytanie, ale już ciężko myślę któryś dzień nad tym a góra prania rośnie....
 • Level 22  
  Bez wymiany łożysk to szczotki długo nie potrzymają:)
 • Level 8  
  Sęk w tym, że łożyska na silniku zostały wymienione "przy okazji" jak szczotki
 • Level 22  
  szarlatan21 wrote:
  Sęk w tym, że łożyska na silniku zostały wymienione "przy okazji" jak szczotki
  No i na tym polega prawidłowa naprawa silnika od pralki :)
 • Level 8  
  Owszem... ale to nie zmienia faktu że tej pralce coś nie pasuje dalej i nie wiadomo czym może to być spowodowane.
 • Level 40  
  Witam.
  Pozostaje tacho, wiązka elektryczna silnika i moduł.