Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie awaryjne w mieszkaniu.

andrzej206 03 Lut 2009 11:04 13354 35
  • #31 03 Lut 2009 11:04
    dugi.1985
    Poziom 20  

Panowie po co utrudniać? Starczy przekaźnik R-15 z cewką na 220V napięcia przemiennego (lub inny). Gdy jest zasilanie zwarte styki przekaźnika zasilają ładowarkę akumulatora, a gdy niema napięcia styki się rozwierają i druga para styków włącza oświetlenie awaryjne. A ja osobiście wolałbym żeby układ działał również w nocy bo i lodówka i niektóre sprzęty lubią być cały czas zasilane i wtedy można osunąć usterkę. jeżeli po prostu zadziałało zabezpieczenie w mieszkaniu. Jak to nie jest wina naszej instalacji to po prostu biorę latarkę i wyłaniam oświetlenie awaryjne i idę spać. Mam nadzieję że nie zagmatwałem zbyt bardzo i przekazałem moją ideę na ten problem

• Relpol
  • #32 03 Lut 2009 11:40
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Gdy tak zastosować popularną lampę zwaną solarną, a może nawet ze dwie (taką do ogródka, tylko nieco lepszą niż na jedną Led), to można by było zrobić oświetlenie przykładowo schodów czy korytarza w nocy, niezależnie od tego czy jest prąd w domu czy go nie ma. Darmowa energia słoneczna jest każdego dnia. Gdyby jednak uzależnić to od zaników sieci, to praktycznie zawsze byłaby na max-a naładowana. Czemu jednak nie skorzystać z niej na co dzień, jak jest niemal darmowa?

• Relpol
  • #33 03 Lut 2009 16:26
    Martenka2
    Poziom 11  

lord_blaha napisał:
    Martenka2 napisał:
    Nawiasem , a coś mówi np .OLED ?

A jaki ma związek OLED z diodami?
    Istotnie, diody można już z powodzeniem wykorzystywać w charakterze źródeł światła, ale wyświetlaczami chyba jeszcze nikt nic nie podświetlał.
    P.S. Te żebry o "pomógł" w polu specjalizacji to już przegięcie powoli...

Organic Light-Emitting Diode (OLED, pol. Organiczna Dioda Emitująca Światło) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych.

OLED oznacza także klasę wyświetlaczy graficznych, opartych na tej technologii.

• #34 28 Mar 2009 00:52
    misiek_250
    Poziom 19  

zakanczajac niepotrzebna dyskusje to ma tu kolega cos takiego AVT-1262. I polecam artykul z EP03\2000 dotyczacy tego projektu.

• #35 28 Mar 2009 14:51
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Do oświetlenia klatki schodowej korytarzy itp pozakładaj zwykłe oprawy świetlówkowe z modułem awaryjnym a jak masz kasę to daj UPS-a

• #36 14 Lip 2009 04:48
    tofurman2
    Poziom 13  

Myślę, że chodziło Ci o coś takiego:
    Oświetlenie awaryjne w mieszkaniu.

Zalety:
    1. Włącza się tylko wtedy, gdy nie ma prądu i chcemy w danym miejscu włączyć jakieś światło
    2. Do włączania używamy tych samych włączników, co do światła głównego
    3. Automatycznie się wyłącza gdy pojawi się napięcie 230V
    4. Zarówno prostownik do akumulatorów, akumulator (no, chyba, że się chce taki od systemów alarmowych) i przekaźnik (a najlepiej stycznik) można kupić w prawie każdym supermarkecie.

Wady:
    1. Trzeba praktycznie zdublować instalację (Panele LED nie wymagają tak grubych kabli jak oświetlenie główne, więc można użyć cieńszych)
    2. Trzeba używać przełączników podwójnych do światła (co trochę podnosi koszt)

Chyba jedno z niewielu rozwiązań, które spełnia wszystkie wymagania autora