Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED, problem z identyfikacją 2 elementów

Krampek 01 Lut 2009 20:12 2367 3
 • #1 01 Lut 2009 20:12
  Krampek
  Poziom 16  

  Witam

  Mam oryginalną lampę diodową z motocykla. Składa się z 15 diod połączonych w strukturę przedstawioną na dołączonym rysunku.

  Lampa LED, problem z identyfikacją 2 elementów

  Wszystkie diody wykorzystywane są do oświetlenia normalnego i sygnału stop - podczas hamowania mienia się ich jasność. Po oglądnięciu płytki drukowanej zaciekawił mnie element przedstawiony na zdjęciu pierwszym ( na schemacie zaznaczony jako dioda zenera i pytajniki ).

  Lampa LED, problem z identyfikacją 2 elementów

  Na podstawie TME uzyskałem informacje że wykorzystane w tej lampie diody charakteryzują się dużą wrażliwością na ESD ( diody tego typu: http://www.tme.eu/dioda-led-czerwona-12-23cd-20__/arts/pl/a06/l-76761csec-e.html )

  W związku z tym wydaje mi się że ten element to właśnie jakieś zabezpieczenie przeciw tym zakłóceniom. Które faktycznie mogą pojawiać się sporadycznie w instalacji elektrycznej motocykla.

  1. Czy ktoś wie co to może być za element .. jaki typ - może dioda transil?

  2. Na przewodzie odpowiedzialnym za oświetlenie STOP są w szeregu dwa elementy znajdujące się w izolacji termokurczliwej, dodatkowo zalanej plastikiem od środka.

  Lampa LED, problem z identyfikacją 2 elementów

  Czy ktoś wie co to mogą być za elementy ? Jak zmierzyłem to opór na końcówkach tego odcinka wynosi około 8 omów. Może to po prostu dwa oporniki działające jako zabezpieczenie przed zbyt dużym prądem.


  Pytam o powyższe rzeczy bo chciałbym trochę przerobić tą lampę - robiąc swoją płytkę która montowana by była w starej obudowie.

  Będę wdzięczny za wszelkie info i pomoc.

  Pozdrawiam.

  0 3
 • #2 04 Lut 2009 10:17
  30402
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 09 Lut 2009 11:10
  Krampek
  Poziom 16  

  Wieczorem podłącze zasilanie do lampy i sprawdzę czy element ( dioda zenera ) się grzeje.

  1.Teraz pytanie w jaki najlepszy sposób zabezpieczyć się przez przepaleniem diod projektując lampy led. Czy taki sposób jak ten o którym mówimy ( dioda zenera ) jest OK?

  2. Dlaczego to nie mógłby być transil? Jak powinien wyglądać schemat gdybym chciał użyć transila do zabezpieczenia.

  Chcę zrobić lampę z sygnalizacją (STOP/POSTÓJ) + kierunki. Kierunki byłyby strukturą 2 x 2 LED (szeregowo 2 x 2 ledy równolegle). Stop 3 x 4 LED. Stąd każde wejście sterujące musiałbym zabezpieczyć jakoś ... Jakieś sugestie? Wiem że mogę zrobić najprościej .. dodać tylko rezystor w szereg ale zależy mi na trwałości i niezawodności lampy.

  Pozdr.

  0
 • #4 10 Lut 2009 21:06
  30402
  Użytkownik usunął konto