Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysoka temperatura procesora- laptop się wyłacza

ve 01 Lut 2009 23:56 24011 24
  • #1 01 Lut 2009 23:56
    ve
    Poziom 9  

Hej!

Mam problem z lapsem, od jakiegoś czasu się wyłącza, nie znam się w ogóle na komputerach i dopiero dzisiaj doszłam do wniosku że to być może temperatura procesora. Wynosi ona ok 60-70 tak normalnie, nie jestem w stanie sprawdzić do ilu do chodzi jak się komputer wyłącza, ale z tego co się dowiedziałam 60 stopni to i tak za dużo. Moje pytanie: czy jestem na dobrym tropie, a jeżeli tak: jak temu zaradzić? Nie podaję żadnych danuch, bo jako laik to nie wiem nawet co się podaje.

Z góry wielkie dzięki.

Vero

0 24
  • #2 02 Lut 2009 00:05
    tronic1
    Spec od komputerów

Trop dobry. Należałoby rozebrać laptopa i wyczyścić w środku z kurzu wentylator, radiator procesora i kanały wylotowe powietrza.

0
  • #3 02 Lut 2009 00:25
    ve
    Poziom 9  

Dzięki za rychłą odpowiedź. Czy mogę to zrobić sama? Chwilowo nie mam pieniędzy. Czy jest może jakiś mniej "ingerujący" sposób? Gdzieś czytałam, że ma to jakiś związek z napięciem procesora, ale, rzecz jasna, mi to nic nie mówi ( choć everest mi mówi że 1.06-1.36 V). P.S. laps jest w miarę nowy, ma 3 miesiące. Nie wiem czy to ma znaczenie.

Dzięki!

0
  • #4 02 Lut 2009 00:36
    SPAWN17
    Poziom 16  

jak na tak nowy laptop to dziwne ze az tak sie grzeje. Napiecie ma znaczenie przy przetaktowaniu procesora - wieksze napiecie wieksza temperatura, ale z tego co podajesz napiecie jest standardowe. Niestety jedyna opcja na sprawdzenie droznosci kanalow wentylacyjnych jest rozbiorka laptopa. Jednym z symptomow zatkanych kanalow jest stosunkowo glosna praca komputera. Jesli komputer jest na gwarancji to nie radze go rozbierac tylko zaniesc do serwisu i polecic sprawdzenie.

0
  • #5 02 Lut 2009 00:50
    ve
    Poziom 9  

Jest na gwarancji a jakże. Problem w tym, że mieszkam w Berlinie, a komputer kupiłam w Poznaniu. Laps nie chodzi bardzo głośno, słychać lekki szum, ale na moje laickie oko nic wyjątkowego. Dzięki!

0
  • #6 02 Lut 2009 17:29
    skaktus
    Poziom 37  

Jaki to laptop ? Asus ma gwarkę międzynarodową jak i inne firmy.

Możesz próbować sama, ale jak nie masz pojęcia to leć do serwisu.

0
  • #7 02 Lut 2009 19:50
    ve
    Poziom 9  

Fujitsu siemens Amilo, procesor (Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T5450, 1666 MHz (10 x 167). No nic, pojadę do tego Poznania i się załatwi. Czy mam w związku z tym laptopa nie używać?

0
  • Pomocny post
    #8 02 Lut 2009 20:03
    skaktus
    Poziom 37  

Ja bym przestał bo jest pawdopodobnieństwo że się "upiecze". Może też tak być że jest coś innego uszkodzone i dlatego wyłącza się.

Weź lapka odwróć "do góry nogami" i zobacz czy wloty powietrza nie są zakurzone to po pierwsze. Jak są wyczyść pędzelkiem a potem odkurzaczem na maks obrotach.

Weź instrukcję obsługi i zobacz gdzie masz wyloty powietrza, wewnątrz nich widać żeberka radiatora (aluminiowe pionowe plaski / blaszki). Poświeć w nie latarką - jeśli zobaczysz wewnątrz kurz, weź odkurzacz, ustaw na max moc i przyłóż do kratki w taki sposób by odkurzacz wciągał powietrze z komputera. Pewnie nie zakryjesz rurą całego wylotu, więc to czego nie zakryjesz zasłoń ręką - wszystko po to żeby jak największa moc wciągała brud z środka.

Laptopa trzymaj na biurku na jakiś podstawkach tak by zwikększyć odstęp od blatu biurka. Nie trzymaj go na obrusie ani na łóżku bo zasłaniasz wloty powietrza.

JEśli odkurzanie pomogło to możesz go używać w rozsądnych warunkach, jednak mimo wszystko daj go na gwarancję bo mogło coś innego strzelić.

PS-gdzie trzymasz laptopa ? Ja mam 5 letniego asusa i dopiero po takim czasie wymagał LEKKIEGO czyszczenia wnętrza...

0
  • #9 02 Lut 2009 20:09
    ve
    Poziom 9  

Trzymam na stoliku, bez obrusu, nigdy na kolanach tudzież na łóżku właśnie z tego powodu. Odkurzę i dam znać, czy pomogło. Dziękuję bardzo za pomoc i cierpliwość!

0
  • #11 02 Lut 2009 21:13
    ve
    Poziom 9  

Odkurzyłam, trochę pomogło, tzn temp. zamiast ok. 65 wynosi 45, czy to nadal aby nie za dużo?
    Dzięki tronic1, na pewno się zaopatrzę, skoro teraz są problemy, to latem na pewno będą jeszcze większe...

0
  • #12 02 Lut 2009 21:16
    K!lleR
    Poziom 39  

Jeśli to procesor Intel to i tak 45°C jest normalną temperaturą. A swoją drogą jest to laptop więc nie ma się czemu dziwić.

0
  • #13 02 Lut 2009 22:04
    mamelke
    Poziom 10  

Laptop dosc nowy tak? Po prostu kolega uzywa laptopa w pomieszczeniu o suchym powietrzu i sie szybko kurz zbiera na radiatorze.
    ktos wczesniej napisał by "rozebrac laptopa," nie, nie. Wystarczy odnaleźć tzw zaślepke pod która jest dostep do systemu chlodzenia procesora. W wiekszosci modeli tak wlasnie jest.
    Proponuje odkrecic tą klapke i przedmuchac spreżonym powietrzem (powietrze w sprayu za 10zł)
    Sukces gwarantowany.

0
  • #14 03 Lut 2009 10:28
    skaktus
    Poziom 37  

Nie kolega tylko koleżanka.

W wielu laptopach można sie dostać do chlodzenia - fakt, ale nie zapominaj że na przeszkodzie mogą stać plomby - nie każdy udostępnia możliwość grzebania w swoim produkcie. Po 2 przedmuchanie powietrzem za dużego efektu nie daje - większość i tak wyleci na boki. Najskuteczniejsze jest wymycie radiatora, ale skoro temperatura teraz spadła do 45 st to jest ok - sam mam tyle od nowości w swoim lapku.

A co do podstawek - nie kupuj tych z plexy / świecących bo szału idzie z nimi w nocy dostać. Na allegro są podstawki mające jedynie 13 mm grubości po ok 20 - 30 zł.

0
  • #15 03 Lut 2009 15:47
    mamelke
    Poziom 10  

Sprzedaje laptopy nowe i jeszcze nie widzialem na zadnym plomb, ktore uniemożliwiały by odkrecenie zaślepek
    pozdrawiam

0
  • #16 04 Lut 2009 13:40
    skaktus
    Poziom 37  

Czasem są, nie pisałem zawsze...

Po 2 spotkałem się z przypadkiem gdzie producent unieważnił gwarancję bo na radiatorze był ślad palca i uznano to za grzebanie bez zezwolenia.

0
  • #17 04 Lut 2009 21:57
    mamelke
    Poziom 10  

O odciskach to wiadomo. :)

Pozdrawiam.

0
  • #18 04 Lut 2009 22:16
    Tybold
    Poziom 9  

Niestety z doświadczenia wiem, że to dość częsta cecha w laptopach Fujitsu Siemens. Najprostsza a zarazem skuteczna metoda to właśnie odkurzacz.
    Możliwe również, że nie chodzi tu o przegrzani samego procesora, bo o ile 65*C to sporo to dla inteli nie powinno to stanowić problemu.

0
  • #19 05 Lut 2009 23:21
    anowinka
    Poziom 9  

a ja mam taki problem procesor intel T 5450 bez obciązenia ma temperature w granicach 50-60 stopni a\webtylator działa , jak załącze gre gre wolfsztein enemy terytory procesor skacze na 100% a temperatura powyzej 80 stopni i karta grafiki GF 8400M G dochodzi do 92 stopni sprawdzone przez everest czy mam sie obawiac o procesory.Dodam jeszcze że obudowa jest bardzo goraca od spodu .Proszę o pomoc

0
  • #20 08 Lut 2009 16:35
    skaktus
    Poziom 37  

A jaki to laptop ? Temperatury masz stanowczo za wysokie - u mnie grafika nie przekracza 50 st a procek 60 na maksymalnym stresie.

Jak tak dalej będzie ci się komp grzał to niedługo go stracisz.

0
  • #21 27 Lut 2009 19:51
    SPAWN17
    Poziom 16  

anowinka napisał:
    a ja mam taki problem procesor intel T 5450 bez obciązenia ma temperature w granicach 50-60 stopni a\webtylator działa , jak załącze gre gre wolfsztein enemy terytory procesor skacze na 100% a temperatura powyzej 80 stopni i karta grafiki GF 8400M G dochodzi do 92 stopni sprawdzone przez everest czy mam sie obawiac o procesory.Dodam jeszcze że obudowa jest bardzo goraca od spodu .Proszę o pomoc

Grafika przy 92st. :D No no no. Na twoim miejscu cieszylbym sie ze jeszcze dziala. Granica bodajze jest 105st. Odkurzanie obowiazkowe

0
  • #22 27 Lut 2009 20:23
    entermen
    Poziom 31  

Koleżanko ve. Przerabiałem podobny problem.
    Możliwości:
    1)
    Dokładne czyszczenie kanału wylotowego gąrącego powietrza od procesora to podstawa i ustawienie odpowiedniego schematu zasilania.

2)
    Dobra pasta termoprzewodząca na procesorze.

3)
    Monitorowanie temperatury co jakiś czas np. programem everest.

4)
    Jeśli masz płytę ze sterownikami do tego laptopa to pewnie będzie tam mały program, który dostosowuje moc procesora do wymaganej obecnie, a tym samym mniej się procesor mniej się grzeje.

5)
    Możesz też skorzystać z programu rightmark cpu clock utility.
    Wyśiwetla aktualne dane obok zegara systemowego.
    Funkcje jak wyżej.

6)
    Możesz się pokusić o upgrade biosu.
    Czasem pomaga, a czasem jak umarłemu kadzidło.

7)
    Możesz poszukać nowszego sterownika (na stronie microsortu) do swojego procesora.

8)
    Jeśli masz vistę to jak masz możliwość spróbuj dołożyć ramu troszkę i zaobserwować, czy też się grzeje.

9)
    Sprawdź sobie od czasu do czasu temperaturę dysku twardego.

0
  • #23 06 Mar 2009 20:42
    mnemes
    Poziom 11  

No tu u mnie chyba bez wizyty w serwisie raczej się nie obędzie.. Temp>70°C

Wysoka temperatura procesora- laptop się wyłacza

-1
  • #25 07 Mar 2009 17:11
    skaktus
    Poziom 37  

76 stopni - za wysoko.

No i po co serwis ? Odkręć klapke , odkręć wentylator i wyczyść.

0