Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacją el, bezpieczniki,selektywnosc

02 Lut 2009 00:02 4944 15
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich
    Mój problem polega na dziwnym zjawisku jakie zaobserwowałem a mianowicie bezpieczniki w domu mam 2xB 16A-na gniazdka(e-ski) i B 10A- na oświetlenie(e-ski) i różnicówkę 30mA 25A (wszystko jedna faza)a w klatce schodowej jest przed licznikiem 25A(topik) i główny w klatce na cały pion 25A(topik). I gdy zrobi mi sie zwarcie w domu to wywala mi w domu(eska i różnicówka) przed licznikiem i główny bezpiecznik pion.Co morze być przyczyna tego zjawiska. co trzeba zmienić. Proszę o pomoc.
    przepraszam z blendy ale mam angielski komp.

Proszę poprawić tytuł /instalacjom :idea:/. [Akrzy]
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 10  
    kolego jak narysujesz schemat Twojej instalacji ,to prawdopodobnie Ci pomge
  • Poziom 34  
    Witam.
    Jaki masz przekrój przewodów do licznika i WLZ?
    Ile miałeś takich przypadków?
    Topiki się przepalają przy każdym zwarciu?
    Dziwne zachowanie bo topki powinny wytrzymać co najmniej jedno zwarcie. Ewentualnie któryś z sąsiadów mógł mieć wcześniej zwarcie a Twoje akurat ''dobiło'' topiki.
    Zabezpieczenie na WLZ-cie powinno być większe od przedlicznikowego.
  • Admin Elektroenergetyka
    Zacznijmy od tego jaki masz przydział mocy.
    Wyrzuca i będzie wyrzucało, na pionie masz 25A z którego korzystają też inni lokatorzy /czytaj ciągną ile mogą/. Przed licznikiem musisz wkręcić mniejszy nominał rzekłbym nawet 16A. W domu zastosuj 10-tki ;) Smutne ale prawdziwe.

PS. Jaka różnica jest między angielskim a polskim komputerem?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 22  
    Coś mi się tu nie zgadza nie może tak być że WLZ zabezpieczony jest 25A i na mieszkanie jest 25A przed licznikiem WLZ powinien być przynajmniej 35A w zależności ile jest mieszkań na klatce.
  • Poziom 25  
    kaeltaz napisał:
    I gdy zrobi mi sie zwarcie w domu to wywala mi w domu(eska i roznicowka) przed licznikiem i główny bezpiecznik pion.Co morze być przyczyna tego zjawiska

Po prostu - charakterystyki czasowo-prądowe obu bezpieczników przecinają się w jednym punkcie, więc zawsze będzie "wywalać" wszystkie na raz. A dobranie bezpieczników w sposób 16[A] w domu, 25[A] na klatce i 35[A] główny też nie gwarantuje selektywności. "S-ke" i topiki trzeba dobrać w taki sposób, żeby te charakterystyki nie przecinały się w żadnym wspólnym punkcie.pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Panie kolego w mieszkaniach są B i na korytarzu też B i to zgodnie z projektem natomiast WLZ jeśli ma topiki to do tej pory nie zdarzyło mi się je wymieniać jeśli nastąpiło zwarcie w mieszkaniu , owszem siadały w mieszkaniu i na klatce ale to taki urok esek i RE nie zgadza się na inną charakterystykę .
  • Poziom 16  
    Schemat instalacji el.
    Problem z instalacją el, bezpieczniki,selektywnosc

Nie wiem jaki mam przydział ale jeśli mam przed licznikiem 25A to chyba można policzyć
    ps. W domu mam miedz 2.5 a w klatce aluminium(chyba 3)
    ps2.Nie pisałem jakie wartości bezpieczników bo są na początku tematu(ciężko rysować na laptopie)
  • Poziom 20  
    kaeltaz napisał:
    Witam wszystkich
    Moj problem polega na dziwnym zjawisku jakie zaobserwowałem a mianowicie bezpieczniki w domu mam 2xB 16A-na gniazdka(e-ski) i B 10A- na oświetlenie(e-ski) i roznicowke 30mA 25A (wszystko jedna faza)a w klatce schodowej jest przed licznikiem 25A(topik) i główny w klatce na cały pion 25A(topik). I gdy zrobi mi sie zwarcie w domu to wywala mi w domu(eska i roznicowka) przed licznikiem i główny bezpiecznik pion.Co morze być przyczyna tego zjawiska. co trzeba zmienić. Proszę o pomoc.
    przepraszam z blendy ale mam angielski komp.

Musisz sobie zdawać sprawę, że przez zabezpieczenie pionu (jak zauważył Łukasz-O) przepływa nie tylko prąd Twjego mieszkania ale też prawdopodobnie innych użytkowników mieszkających na tej klatce (liczba zależna od ilości mieszkań i rozdziału na 3-fazy).
    Należy zestopniować te zabezpieczenia jak napisał kolega (taka zasada).
    To nie problem z zabezpieczeniem przed liczniekiem (śruba stykowa).
    W tym miejscu proponuję 16A a w domu na gniazda też 16A bo nie wiem jak sprawa pralki autoamtu. Chociaż przy odpowiedniej mocy grzałek i 10A B może spełnić swoje zadanie.
    Instalcaja nie służy do robienia zwarć :D, chyba, że ją testujesz

Dlaczego wyzwala Ci różnicówkę skoro robisz te zwarcia na przewodach roboczych instalacji?? Ona działa na innej zasadzie.
    Chyba, że robisz te sprawdziany inaczej> W życiu wszysto jest możliwe i wszystko może się zdarzyć. :?:
  • Poziom 22  
    Jeśli jest możliwość i nie jest zaplombowane zabezpieczenie przed licznikiem to wymień na 20A. J jeszcze jedna sprawa czy nie będzie modernizowana instalacja na korytarzu bo może trzeba się trochę wstrzymać.
  • Poziom 16  
    A może doc przed licznikiem eske C25 może do załatwi sprawę.
    kaeltaz napisał:
    A może doc przed licznikiem eske C25 może do załatwi sprawę.

Nic Ci to nie da póki pion jest jaki jest. Musisz czekać na wymianę instalacji i nie kombinować. Kiedyś tak budowano.
    Mam kilka budynków gdzie na pionach są Bi25A i to po 4 lokale na jedną fazę.
    Ludzie przed licznikiem watują a w domach zakładają esy 25A - można przez takich świra dostać, szczególnie przed świętami kiedy każdy pierze, gotuje, piecze a w między czasie "stara" suszy włosy. Nie ma siły pion leci od razu.
  • Poziom 16  
    W takim razie co elektrycy z tym zrobią przy wymianie instalacji "elektrycznej" o ile to można jeszcze nazwać. :D:D
    kaeltaz napisał:
    W takim razie co elektrycy z tym zrobią przy wymianie instalacji "elektrycznej" o ile to można jeszcze nazwać. :D:D

Jak to co zrobią? Wymienią na nową instalacje. Nie rozumiem pytania :|
  • Poziom 16  
    Jakie dadzą bezpieczniki itp.
  • Poziom 22  
    Przecież musi być projekt takiej modernizacji i na pewno nie zostawią was z WLZ 25A.