Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie +5V przez PE przewodu siłowego?

02 Lut 2009 10:54 1857 4
 • Poziom 9  
  Witam

  Projektuje układ detektora temperatury uzwojeń silnika. Silnik, zabezpieczony różnicówką, posiada wbudowany termistor R1. Układ detektora zasilany przez zasilacz impulsowy 5VDC z separacją galwaniczną. Do podłączenia detektora wykorzystałem żyły przewodu siłowego silnika (jedna żyła to PE). Do PE podłączyłem +5V (patrz: załącznik).
  Układ działa prawidłowo, nie ma problemu z zakłóceniami.

  Widzę jednak dwa zagrożenia przy takim sposobie podłączenia (przez PE):
  1) Znika izolacja elektryczna obwodów wyjściowych zasilacza impulsowego względem zacisku ochronnego (600V DC)
  2) W przypadku zwarcia do obudowy silnika może dojść do uszkodzenia detektora i zasilacza impulsowego. Nie wiem czy różnicówka tu pomoże... Może należałoby dodatkowo dołączyć warystor na wyjściu zasilacza?

  Co myślicie o takim sposobie podłączenia z wykorzystaniem PE?
  Czy jest ono prawidłowe?

  Dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  Podłączenie +5V przez PE przewodu siłowego?
 • Poziom 43  
  Nie jest prawidłowe, powinny być dwa osobne obwody - siłowy i sterowania. Przewód ochronny z definicji nie ma przewodzić prądu w normalnych warunkach. Jeśli twój obwód zasilania i kontroli miał być zupełnie odizolowany to stał się elementem innego obwodu. W razie usterki jego sygnał zostanie mocno zmieniony przez ten związany w usterką - otóż, jak zrobi się zwarcie - doziemienie - elektronika jest delikatna, więc na cudach nie warto polegać.
 • Poziom 9  
  Silnik jest silnikiem zatapialnym mieszadła. Jeden z polskich producentów mieszadeł wykorzystuje żyły przewodu siłowego do podłączenia podobnego detektora. Z kolei wiem, że jedna z firm niemieckich wykorzystuje przewód PE do tego celu (nie wiem jaki jest układ połączeń).

  Na załączonym przeze mnie schemacie przez przewód PE płynie niewielki prąd termistora R1 (<1mA). Układ detektora jest też zasilany 5VDC z tego samego zasilacza.

  Obawiam się właśnie uszkodzenia elektroniki przy takim układzie połączeń w przypadku zwarcia.
 • Poziom 26  
  Grundfos stosuje czujniki temp oparte na pojemności i używające przewodów fazowych. W żadnym wypadku nie używałbym PE do czegokolwiek poza zabezpieczeniem.
 • Poziom 43  
  Odradzam również, chyba, że elektronika jest wykonana w standarcie przemysłowym (odporna na zakłócenia). W przypadku powstania szpilek (niekoniecznie nawet zwarcia) "zwykła" elektronika może przewalić, wskutek zaindukowania się napięć w równolegle prowadzonych przewodach sterowniczych. Jeżeli chciałbym oszczędzić sobie roboty na przyszłość, poprowadziłbym osobno przewodem ekranowanym. Jest to myślenie na przyszłość, bo teraz wszystko działa ale nie dostarczałbym urządzeniu dodatkowych "pretekstów" do awarii.