Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI KT600 Delta nie działa USB pod Linux'em

02 Lut 2009 13:51 1461 4
 • Poziom 32  
  Witam.

  Posiadam płytę główną MSI KT600 Delta.
  Problem jest taki że nie działają mi żadne urządzenia podpięte do portów USB pod linuxem Mandrake 10 - kernel 2.6.3-7mdk. Porty sprawne pod XP działa wszystko.
  Nawet przy instalacji przy wykrywaniu urządzeń przy USB jest zwis nic się nie dzieje. Dopiero jak wyłączyłem w BIOS'ie usb to istalacja zakończyła się powodzeniem. Następnie włączyłem USB w Bios'ie kontroler został wykryty pod linuxem, ale żadne urządzneie nie jest wykrywane począwszy od myszki, pendrive na drukarce kończąc. Dodam, że wcześniej miałem inną płytę główną i na tym linuxie wszystkie te urządzenia działały bez problemu i bez instalacji sterowników do nich.
  Polecenia LSPCI i DMESG wyświetlają porty USB jako poprawne. Może są potrzebne dodatkowe sterowniki do huba usb do tej płyty, lub trzeba jakoś to skonfigurować. Na linuxie nie znam się za dobrze raczej tylko jako "dorywczy użytkownik".

  Proszę o radę, jak można to w miarę prosty opis, co i jak zrobić.

  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Sprawdź czy w /etc/lilo.conf masz
  Code:
  append: 
  
  acpi=on
  jeśli np. acpi=ht to może nie wykrywać urządzeń na usb. Włącz acpi (zaptaszkuj) w konfiguracji sposobu uruchamiania systemu.
  Sprawdź czy masz zainstalowane biblioteki libusb0, usbutils, źródła kernela w /usr/src/linux-2.6.3-7mdk jeśli brak zainstaluj poleceniem
  Code:
  # urpmi kernel-source 
  
  # urpmi libusb0
  # urpmi usbutils
  lub z menedżera pakietów.

  Jeszcze na marginesie, może warto by było zainstalować nową wersję Mandriva 2009.
 • Poziom 32  
  Zrobiłem tak jak napisałeś. Mimo to nadal nie działają urządzenia na USB. Na obrazku poniżej widać że są jakieś moduły niezidentyfikowane. Tak jest dla tego modułu co widać oraz dla wszystkich modułów UHCI poniżej.
  Dodatkowo nie działa mi na pasku start wywoływanie aplikacji taki przycisk "start " jak w Windows. Nawet jak go usune dodam na nowo to nic sie nie dzieje.
  Chyba jednak zdecyduje się na ta Mandrive

  MSI KT600 Delta nie działa USB pod Linux'em
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Niestety brak modułu kernela, tego sie obawiałem, powinien być moduł "hub". Płyty MSI W tej konfiguracji pokazały się w połowie 2003 r. a Mandrake 10.x wszedł pod koniec 2004 r. podejrzewam że mogli nie zdążyć dorobić wszystkich sterowników do Twojej płyty. Trochę czasu mija zanim pokazują się najnowsze stery. Tym bardziej że w tym czasie Linux traktowany był "per noga" i spora część producentów praktycznie go olewała. Na szczęście sytuacja się zmienia. 10.x był ostatnią dystrybucją Mandrake bo od 2005 r. jest już Mandriva. Jeśli chodzi o wykrywanie sprzętu to kolejne jej wersje wykrywają go najlepiej. Moim zdaniem nie warto kompilować nowszego kernela bo może nie pójść ze starszymi bibliotekami lepiej czas poświęcić na ściągnięcie nowej wersji. Proponuje ściągnąć Mandriva Linux One 2009 (702.5 MB) nagrać na CD i odpalić wersje live z napędu CD. Sprawdzić czy sprzęt wykryty jest poprawnie, wtedy możesz posadzić "One" na dysku lub ściągnąć pełną wersję "Mandriva Linux 2009 Free i586 DVD" i zainstalować. Po instalacji wszystkie Twoje ustawienia pozostaną bez zmian. Oczywiście jeśli do instalowałeś na 10-tce jakieś dodatkowe programy (z poza domyślnych) trzeba je będzie do instalować ponownie.
  Jeśli chodzi o MENU to sprawdź w "Centrum sterowania → System → Konfiguracja menu" jak jest ustawione, z tego co pamiętam można wybrać menu administatora z wszystkimi programami, 10-tke miałem ponad 4 lata temu. Po aktualizacjach nie wchodziłem w ustawienia menu, bo te są zapisane w moim katalogu domowym i zawsze wraca poprzednie menu. Teraz mam PWP-2009 a firmie M$ "podziękowałem" za usługi 3 lata temu :) W zeszłym roku zmieniałem płytę, procka i karte graficzną, po uruchomieniu kompa z nowym sprzętem wszystko ruszyło bez problemu, zmieniłem tylko stery Radeona 9200 na komercyjne ATI.
 • Poziom 32  
  Pobrałem tą wersje Live Mandrivy na niej super wszystko działa. Dlatego też nie będę dłużej bawił się z obecnym linuxem i ściągnę sobie wersje DVD tego Linuxa. Bardzo mi się spodobał. Dlatego dzięki za odzew.
  Pozdrawiam.