Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz przy włączaniu wypycha głośniki

levy_21 08 Kwi 2004 20:42 2699 25
  • #1 08 Kwi 2004 20:42
    levy_21
    Poziom 17  

witam mam problem wszystko bylo ok dopóki nie zacząłem jako poczatkujacy elektronik majstrowac przy swoim wzmaku cos wtedy sie przyjarało i teraz nawet gdy mam volume skrecone do 0 to przy włączeniu wzmaka idzie spory prąd na głosniki które gwałtownie wyskakuja do przodu (nie bylo tego wczesnie) jak by ktos napisał co mam posprawdzac to bylbym wdzieczny
    oczywiscie wzmak gra

0 25
  • #2 08 Kwi 2004 22:11
    diag
    Spec od samochodów

Czy masz opóźnianie załączenia głośników?

0
  • #3 08 Kwi 2004 22:24
    cikol
    Poziom 27  

rozumiem, że głośnik "wyskakuje" i nie wraca. mogłeś zrobić przypadkiem zwarcie na kondensatorze opróżniającym. i napisz co to za wzmak

0
  • #4 08 Kwi 2004 22:44
    levy_21
    Poziom 17  

wydaje mi sie ze jest układ opozniajacy jeszcze nie mam schematu bo nie moglem zbalezc
    glosniki wyskakuja i wracaja nie ma zwarcia wlasnie wydaje mnie sie ze cos poleciało w ukladzie opozniajacym tylko co tranzystory sprawdzone(te które mysle ze maja wlasnie takie zadanie) jest to kenwood ka33

-kondensator oprózniajacy co to i gdzie go szukac???

0
  • #5 08 Kwi 2004 23:48
    Hrabol
    Poziom 25  

w ukladzie opozniajacym jest na pewno kondensator i rezystor i to ona ustalaja stala czasowa po ktorej ma sie zalaczyc przekaznik bedzie to zwykly kondensator elektrolit szukaj po kolei idac od przekaznika od wyjsc glosnikowych jesli masz takowy a jak to jest na hybrydzie to poszukaj aplikacji i tam bedzie napewno wejsci opisane jako opoznienie i bedziesz wiedzial gdzie

0
  • #6 09 Kwi 2004 00:35
    levy_21
    Poziom 17  

jest to stary wzmacniacz aktualnie pracuje na tranzystaorach bd911 (koncowe oczywiscie) jest to zwykła prosta konstrucja pozbawiona scalakow
    a tak po polsku to od kad mam rozpoczac sprwadzanie ?

0
  • #7 09 Kwi 2004 02:30
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Kwi 2004 02:48
    Tremolo
    Poziom 43  

a może skoro wzmacniacz działa to go zostawić w spokoju? - posprawdzać nadomiar kondensatory miedzystopniowe zajmujące się usuwaniem składowej stałej. I pytanie czy zmieniła sie diametralnie jakość dźwięku po tym jak coś sie przyjarało?

0
  • #9 09 Kwi 2004 08:15
    levy_21
    Poziom 17  

zostawic tego nie moge bowiem jak sie zapomne i wlacze wzmak bez rozłaczania zestawu kolumn to basy zachowuja sie jak by mialy wyskoczyc(obawiam sie ze jak tak pare razy mi sie zapomni to bede mogl sie pozegnac z cewka w glosniku).
    co do tego czy zmienily sie parametry dzwieku powiem ze wydaje mi sie ze dzwiek sie tak jakby nieznacznie wyostrzył ale moze byc to tylko sugerowanie sie tym co sie stało jednak jeden kanał gra zauwazalnie ciszej niz drugi.
    czekan na schemat ktory maja mi przyslac lada dzien moze to cos zmieni :)

o i jeszcze jedno nie wie ktos gdzie mozna firmowe czesci kupic w okolicy łodzi

0
  • #10 09 Kwi 2004 09:50
    dJ_Alex_vAn_dRiX
    Poziom 13  

levy_21 napisał:
    jednak jeden kanał gra zauwazalnie ciszej niz drugi.

posprawdzaj elektrolity - mogły zmienić pojemność dlatego jeden kanał może grać ciszej

0
  • #11 09 Kwi 2004 13:11
    levy_21
    Poziom 17  

kanały graja juz równo :) ale pozostaje ten sam problrm przy wlanczaniu

0
  • #12 09 Kwi 2004 21:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 09 Kwi 2004 23:15
    cikol
    Poziom 27  

:arrow: sroka :

chodzi mi o takie wzmacniacze , które nie są budowane na mostkach, tzn. np tda2030 gdzie występuje pojedynczo(minus głośnika połączony do masy), a kondensator pełni funkcje odcięcia stałej składowej. Jestem początkujący, i jak coś pokręciłem to sorry. wiem tylko tyle co wyczytam na elektrodzie.

0
  • #14 09 Kwi 2004 23:42
    dual
    Poziom 21  

Najpierw musisz sprawdzić poziom napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza w stosunku do masy , które normalnie powinno być bliskie 0 . Można to zrobić zwykłym woltomierzem . Jeśli jest inaczej to znaczy , że układ końcówki mocy działa niesymetrycznie w wyniku n.p. przeciążenia któregoś z tranzystorów . W przypadku wyjścia kondensatorowego należy jeszcze sprawdzić upływność kondensatora , który normalnie separuje składową stałą lecz jeśli jest zepsuty może dawać objawy takie jak piszesz . W przypadku układu bezpośredniego lub mostkowego bardzo ważne jest zrównoważenie prądów spoczynkowych w poszczególnych gałęziach . Po tych obserwacjach analiza schematu powinna Ci pozwolić na znalezienie usterki lecz najprawdopodobniej odpowiadają za to przeciążone tranzystory mocy lub sterujące .

0
  • #15 09 Kwi 2004 23:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 10 Kwi 2004 17:12
    levy_21
    Poziom 17  

moge sie zgodzic z tytułem lenia tylko wydawalo mnie sie ze sie cos przysmazylo w miejscu equalizera ktory z reszta jest na oddzielnej plytce pomierzylem tam kondenstaory jeden mial wyraznie wieksza pojemnasc od tego który byl na drugimm kanale wymienilem go i kanaly graja juz rowno tylko nadal jest problem przy wlanczaniu musze usiasc i pomierzyc tylko chcialem wiedziec na które elementy zwrócic najbardziej uwage

0
  • #17 10 Kwi 2004 20:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Kwi 2004 10:35
    klejtacz
    Poziom 19  

należy wymienić resory w głośnikach...

0
  • #19 13 Kwi 2004 11:36
    cikol
    Poziom 27  

klejtacz napisał:
    należy wymienić resory w głośnikach...

Wytłumacz mi co mają wspólnego resory w głośnikach z wypychaniem ich przy włączaniu wzmacniacza, bo nie bardzo rozumiem.

0
  • #20 13 Kwi 2004 18:56
    levy_21
    Poziom 17  

wydaje mnie sie ze znalazłem winowajce jeden z tranzystorow (od układu opozniajacego tak mi sie wydaje) ma przebicie i teraz jak by ktos znał jakos stronke o zamiennikach to było by milo (na tranzystorze napisane jest C2003 pod spodem K224A taki sam znalazlem w stopniu sterujacym )

i teraz jeszcze jedno pytanko w jednej koncowce mam wszystkie orginalne tranzystory a w drugiej zamienniki czy dzwiek moze sie przez to roznic na kanalach bo tak jak bym na jednym mial głebszy bas

0
  • #21 14 Kwi 2004 00:05
    Majger
    Poziom 19  

2SC2003::GO TO: BC639
    BC639- NPN 80V 1A

0
  • #22 14 Kwi 2004 00:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 14 Kwi 2004 12:06
    levy_21
    Poziom 17  

dzieki wielkie ale mam jeszcze jedno pytanie czemu przed nazwa obojetnie którego tranzystora z mojego wzmaka wystepuje właśnie "2S" sam szukałem równiez zamienników i obojetnie przed którym jest wlasnie to nieszczesne 2S (np zamiast d613 2sd613) albo na zamienniku dla 2SC2003 nie jest napisane bc639 tylko c639 i jakies bzdury :P jestem poczatkujacy i irytuja mnie takie rzeczy moze mi ktos wyjasni czemu tak jest i nie ma całych symboli na tranzystorach

o i mam jeszcze jedno pytanko w jednej koncówce mam 2X 2SD613 a w drugiej mam 2X BD911 w krotce bede zmieniał wsyzstkie wraz ze sterujacymi jakie tranzystory zastosowac(wiem ze nie zmienie mocy wzmacniacza zmieniając tranzystory bo wiekszosc zalezy od transformatora z reszta chodzi mi raczej o to które wiecej wytrzymaja i o jakosc chyba bd911 ma lepsze parametry ale jak sie myle to niech mnie ktos poprawi)
    czy ktos wie gdzie w łodzi mozna dostac porzadne czesci ??

0
  • #24 14 Kwi 2004 15:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 22 Lis 2004 00:44
    levy_21
    Poziom 17  

mam ju schemat od tego kenwooda jak komus sie przyda to prosze o kontakt mailem levus(malpa)wp.pl

0
  • #26 24 Lis 2004 22:51
    adamkaktus
    Poziom 16  

może tesz być taka opcja(przy opóźnionym przyłączaniu) że przekaźnik sie zepsół....
    jeśli takowy oczywiście jest .jeśli jest taki to powinien być słyszalny charakterystyczny stuk przy uruchomieniu....sprawdź do koniecznie.

0