Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh AF 350 - brudna kopia

02 Lut 2009 14:48 2264 19
  • Poziom 22  
    Witam,
    maszyna jak w tytule, na kopii od dłuższego czasu pojawia się pasek wzdluż wychodzącej kartki (na samym brzegu), czego powodem jest zdarta warstwa organiczna na brzegu bębna (więc prawdopodobnie bęben do wymiany). Od niedawna zaczęła pojawiać się również kreska wzdłuż wychodzącej kartki bliżej środka, jednak na bębnie takiej kreski nie zauważyłem (mniej więcej w miejscu odrywaczy - ząbków dotykających bezpośrednio warstwy bębna).
    Teraz pytanie - czy to nic dziwnego, że bęben tak szybko (po 100tys) nosi takie objawy zużycia (prawdopodobnie był to bęben AEG lub podobna nazwa). Kolejna sprawa dotyczy szarego tła na kopii - pojawiło się bardzo niedawno i zaobserwowałem, że bęben po wyjęciu go z maszyny jest pokryty cieniutka warstwą toneru. Czy to również może być wina zużytego bębna lub listwy czyszczącej (wymienianej razem z bębnem), czy przyczyna może leżeć gdzieś indziej?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista - kserokopiarki
    to że bęben ci się zdarł na boku to wina prawdopodobnie uszczelniaczy bębna które sie zużyły. przy wymianie bebna nalezy je też wymienic bo niezbyt dlugo będziesz się cieszył nowym bębnem. Kreska na kopi jezeli nie ma rysy na bebnie spowodowana jest prawdopodobnie zabrudzeniem rolki ładujacej (ja tez najlepiej wymieniać razem z bebnem). Szare tło na kopi jest prawdopodobnie spowodowane słabym ładowaniem bębna poprzez suzyta rolkę. Ważne jest rónież w jakim stanie jest pas transferowy i czy listwa czyszczaca pasa dokładnie go czyści
  • Pomocny post
    100 tys to całkiem dobry wynik jak na podróbkę. Sprawdź do kompletu uszczelniacze wałka magnetycznego. Też lubią namieszać. A tło może być spowodowane zużyciem bębna. Kreseczka na kopii to typowy objaw rolki ładującej.

C.
  • Poziom 22  
    No wiec tak, rolkę ładującą umyłem w wodzie z mydłem, kreska wzdłuż kopii zniknęła, natomiast szare tło tak jak było, tak jest. Ma ono formę jakby równomiernie porozrzucanych drobnych paproszków na kopii (np. włoski do ok 1mm długości, kropki, kreski, pyłek...).
    Zwiększyłem napięcie rolki ładującej SP2-001-001 do 1730V (było 1630V) oraz SP-001-002 do 400V (było 350) - również nie przyniosło poprawy, tym bardziej zmniejszenie napięcia poniżej wartości poprzednich nic nie zmieniło (bynajmniej na lepsze).
    Zauważyłem, że bęben równomiernie pokryty jest cienką warstwą toneru (nie wiem, czy to normalne).
    Wyczyściłem czerwone "zamsze" czyszczące pas transferowy, wysypałem zużyty toner jednak po przejechaniu palcem po pasie pozostaje na palcu toner (również nie wiem, czy to normalne).
  • Pomocny post
    Oczyść bęben i zobacz czy nie zrobiły się na nim delikatne wżery. Możesz przepolerować go delikatnie płynem do OPC . Jak nie zejdzie - bęben do wymiany. A biasa kodem 2-201 regulowałeś? Może to przyniesie efekt. Pamiętaj żeby po czyszczeniu bębna zrobić kopiarce ID Sensor initial seting 3-001

C.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A patrzyłeś czy masz drożny recykling pod listwą i czy sprężyna powrotu toneru jest czysta. Dosyć często potrafi się to zapchać i na początku podobne efekty, a druga sprawa zobacz czy te styki(blaszki) które przekazują napięcie na wałek ładujący nie są zbyt rozgięte i czy dobrze dolegają do tych przy panewkach wałka
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    a jak parametry?
  • Poziom 22  
    Przepraszam, ze dopiero teraz i dziękuję za zainteresowanie tematem i chęć pomocy:

copyman: Bęben oczyściłem, jednak jego powierzchnia wydaje się być w idealny stanie (poza brzegiem, który został uszkodzony prawdopowobnie przez zużyte uszczelniacze bębna). Regulacja biasa podanym kodem zauważalnego zaniku zanieczyszczeń nie powoduje (ustawiony jest na 650V, więc próbowałem jedynie na wartości maksymalnej 700V)

cezar80: Styki niezanieczyszczone, ładnie przylegają. Co do sprężyny, nie bardzo mogę ją zlokalizować.

clip7: Parametry:
    - Vsg: 4,5V
    - Vsp: 0,05V
    - Vsdp: 4,72V
    - Vt: 3,94V.

Cały czas ten sam problem, żadnych zmian. Będę wdzięczny za dalsze wskazówki.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Chodziło mi o ta sprężynę znajdującą się w układzie powrotu toneru. Czyli odkręcasz listwę czyszczącą i masz recykling. Od strony listwy taki mieszacz a pod mieszaczem , dostęp z drugiej mańki taka sprężyna transportująca toner. Wychodzi ona do tego czarnego plastiku gdzie wrzucany jest toner. Potrafi się ona zapchać, oraz często na jej ostatnich zwojach często gromadzi się taki syf. Wtedy gromadzi się zbyt dużo toneru pod listwą i może pojawiać się pylenie, dalej może przepuścić listwa...
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wygląda na za mocno zadozowaną tonerem. Może jednak bęben
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam

Wymień kolego tą rolkę na nową - bo będzie ci bruździła cały czas i listwę czyszczącą tą rolkę.

-Podnieś napięcie na rolce ładującej w 2-001-001 na 1750-1800.
    -Zmień 2-001-002 -ID sensor Pattern- na 400 - powoduje - że maszyna za jakieś 50-100 kopii powinna robić jaśniej - bo daje mocniejszą plamkę przy teście. Jakby robiła zbyt jasno za kilkaset kopii to wróć do poprzednich nastawów.
    - Zmień 2-201 -BIAS- na 500 i zrób kilka kopii. Tutaj im niżej - tym jaśniej robi maszyna. Nie przesadzaj z ujmowaniem, bo wywalisz developer.
    - 2-209 -Toner Supply Rate - jeśli maszyna się przedozowuje - to zmień z 30 na 60 i zobaczysz jak wypadnie :D (Ten kod mówi maszynie - myśl sobie, że dozujesz tyle toneru w jakimś tam czasie)

Z tymi kodami to tak delikatnie - po zmianie jednego puścić parenaście kopii i znów zmiana następnego :P

Rozkręć z przodu (boku) dwie śrubki z sekcji developera w miejscu gdzie chwytasz ręką, żeby ją wyciągnąć. sprawdź czy kółka ci tam nie przeskakują. Możliwe, że napęd mieszacza środkowego poszedł i nie wszystko miesza się i wraca

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Skorzystałem ze wszystkich powyższych wskazówek. Maszyna przedozowana nie jest. Wymieniłem bęben, listwę czyszczącą, rolkę ładującą, maszynę odkurzyłem.
    To wszystko nie przyniosło żadnej poprawy w jakości kopii...
    Cały czas na kopii występują paproszki...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A ile w tej maszynce ma deweloper, może tu trzeba szukać ....
    Zobacz jeszcze czy na wałku magnetycznym nie stworzył się pod warstwą deweloperu taki ciemny nagar który trzeba usunąć
    A i jeszcze jedno jaki toner masz?
  • Poziom 22  
    Deweloper był wymieniany wraz z poprzednią wymianą bębna (w tej chwili ma niewiele ponad 100tys). Toner jest wypróbowany (również znajomy tego toneru używa) - kseruję na nim od początku posiadania tej maszyny. Nagaru nie widzę po zsunięciu palcem dewelopera, ale usterka wydaje się być banalna (gdzieś dostały się kłaczki papieru, które odbijają się na kopii - takie jest moje wrażenie). Chociaż oprócz tych kłaczków czasami na kopii pojawia się również bardziej jednolite szare tło, ale to głównie przy kopii dwustronnej. Pas transferowy raczej ok, bo przy kserowaniu jednostronnym jedna strona kartki wychodzi czyściutka, bez jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Oczyściłem rolkę ładującą i wyjąłem rolkę czyszczącą tę rolkę - również zero poprawy...
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Maszyna jest lekko przedozowana jeżeli ma Vsp 0,05V. Vsg też nie jest w porządku, powinno być maksymalnie 4,2 V. Najlepiej byłoby ją trochę rozdozować i zrobić jeszcze raz inicjację ID sensora 3-001.
  • Poziom 22  
    Faktycznie, rozdozowanie pomogło. Występują jeszcze pojedyncze włoski, ale nie jest ich już tak dużo, jak do tej pory.
    Dziękuję za pomoc jeszcze raz.
  • Poziom 22  
    No tak... tylko po zrobieniu około niespełna tysiąca kopii zaczynają pojawiać się wzdłuż kopii podłużne jaśniejsze pasy (nieregularne, ale zawsze w tych samych odstępach, wzdłuż kierunku, w którym wychodzi kartka). Najwyraźniej widoczne są one na szarym tle.
    Może ma ktoś jakiś pomysł jak temu zaradzić?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Może jest mało dewelopera, albo coś z wałkiem magnetycznym, może jest brudny.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    A szkiełko to pod tonerem na pewno czyste?
  • Poziom 22  
    Czyszczenie szkiełka pomogło.

Dziękuję i pozdrawiam.