Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Calibra - głośniki basowe w boczkach bagażnika

nemo666 02 Lut 2009 16:05 2892 24
  • #1 02 Lut 2009 16:05
    nemo666
    Poziom 21  

Witam. Mam skrzynię DIY w bagażniku. Zajmuje ona trochę miejsca i wpadłem na pomysł, żeby dać głośniki w boczkach gdzie jest apteczka i po przeciwnej stronie. Czy to ma jakiś sens? Zależy mi na mocnym basie i dobrym zejściu. Proszę o odpowiedź, jakie głośniki, i czy to w ogóle zda egzamin?

0 24
  • #2 02 Lut 2009 16:10
    Bretos
    Poziom 17  

Miejąc głośniki w bagażniku z pewnością jakość dźwięku w kabinie będzie zadowalająca....

0
  • #3 02 Lut 2009 16:16
    nemo666
    Poziom 21  

ale jakie te głośniki? closed czy bass reflex?

0
  • #4 02 Lut 2009 16:19
    maxtz
    Poziom 27  

nemo666 napisał:
    ale jakie te głośniki? closed czy bass reflex?

To chyba już zależy od Ciebie, twoich upodobań muzycznych no i od tego jakim wzmacniaczem dysponujesz :?:

0
  • #5 02 Lut 2009 16:22
    nemo666
    Poziom 21  

nie mam wzmacniacza, pod samym radiem

Dodano po 1 [minuty]:

dokładnie to Pioneer DEH-2000MPB 4x50 MOSFET

0
  • #6 02 Lut 2009 16:29
    maxtz
    Poziom 27  

Najpierw piszesz:

nemo666 napisał:
    Zależy mi na mocnym basie i dobrym zejściu.

A teraz mówisz że miało by to grać
    nemo666 napisał:
    pod samym radiem
    :?:

Kolego po prostu zapomnij o tym i tyle :/

0
  • #7 02 Lut 2009 16:41
    nemo666
    Poziom 21  

po co wzmacniacz dla 16 cm głośników?

0
  • #8 02 Lut 2009 16:46
    williams
    Poziom 30  

nemo666 napisał:
    Czy to ma jakiś sens? Zależy mi na mocnym basie i dobrym zejściu... czy to w ogóle zda egzamin?

I to wszystko z 16 cm. Nie no tak to nawet wróżka nie potrafi.

0
  • #9 02 Lut 2009 16:48
    nemo666
    Poziom 21  

przecież da się wyciągnąć z takich głośników bas, nie zależy mi na uginającym dachem bo to nie o to chodzi, chodzi mi o czysty bas i w miarę dobre zejście

Dodano po 2 [minuty]:

klapkę ze schowków odrysował bym na jakiejś cienkiej płycie np. MDF lub zwykła meblówka i wyciął i wstawił głośniki, schowki wygłuszył i może by coś z tego było, jednak nie chcę robić niczego pochopnie, najpierw proszę o wasze porady i wskazówki.

0
  • #10 02 Lut 2009 16:49
    Runcajs
    Poziom 25  

Przy dobrych 16'tkach wzmacniacz duzo daje. A Ty chcesz suba z 16'tek? moze lepiej przodek dobry zrob? Jak chcesz duzo basu i zejscie to co najmniej sub z głośnikiem 25cm a najlepiej 30-38cm! 16'tki to do rocka moga byc dobre lub do odtwarzania tonów średnich i średnio niskich ale na nich nie uzyskasz dobrego zejścia no chyba ze teraz Cie to zadawala to zrob skrzyneczki z 6L zamkniete i powinno to jakoś grać bo wątpie, że znajdziesz parametry tych głośnikow potrzebne do zbudowania konkretnych skrzynek.

0
  • #11 02 Lut 2009 16:53
    nemo666
    Poziom 21  

chodzi mi o umiejscowienie głośników w tych boczkach lub jakiś sub, który zajmie jak najmniej miejsca w bagażniku, będzie grał pod samym radiem, zrobi dobre zejście.

0
  • #12 02 Lut 2009 17:05
    maxtz
    Poziom 27  

nemo666 napisał:
    będzie grał pod samym radiem, zrobi dobre zejście.

Po prostu nie ma czegoś takiego jak to wymyślisz to podziel się z nami doświadczeniami :D

Dodano po 1 [minuty]:

Jedyny subwoofer 16cm, który testowałem i się sprawdził to Raptor-6 ale radio go raczej nie uciągnie :(

0
  • #13 02 Lut 2009 18:40
    nemo666
    Poziom 21  

maxtz napisał:
    nemo666 napisał:
    będzie grał pod samym radiem, zrobi dobre zejście.

Po prostu nie ma czegoś takiego jak to wymyślisz to podziel się z nami doświadczeniami :D

Dodano po 1 [minuty]:

Jedyny subwoofer 16cm, który testowałem i się sprawdził to Raptor-6 ale radio go raczej nie uciągnie :(
    ja mam suba w aucie DIY na NO NAME 60 L i robi całkiem niskie zejście i dobry bas, mój projekt na elce jest : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199877.html
    i chcę zmienić na coś co zajmie mniej miejsca a zagra podobnie, lub tak samo, bądź lepiej!

0
  • #14 03 Lut 2009 10:45
    Falco76
    Poziom 25  

Krytyka nie jest mile widziana. Jak skrytykowałem konstrukcję kolegi nemo - to post wylądował w koszu. Co trzeba napisać, żeby kolega nemo w końcu zrozumiał?

Nic nie dociera.
    - kolega twierdzi, że do subwoofera nie potrzebuje wzmacniacza.
    - jego sub "robi całkiem niskie zejście". Pytam: Co to znaczy?
    - jego sub "robi dobry bas". Pytam: Co to znaczy?
    - jego sub, jest przypadkowo zbudowaną skrzynką. Jeszcze, żeby to była skrzynia zamknięta ale to jest BR - przypadkowy.
    - całość nie jest poparta żadnymi obliczeniami ani pomiarami
    itd...

Wszyscy koledzy komentujący ten temat, podpowiadają że: tak się nie robi, że z 16 cm głośników - to żaden bas, że wzmacniacz jednak potrzebny itd...

Nic nie dociera a próby wyprowadzenia kolegi z niewiedzy lądują w KOSZU.

Po co się pytasz "co masz zrobić?". Więc, żeby mój post nie wylądował w KOSZU, to dam Ci odpowiedź.

Włóż obojętnie jakie głośniki 16cm do mniejszej obudowy i ciesz się "basem."

0
  • #15 03 Lut 2009 11:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 03 Lut 2009 12:10
    Falco76
    Poziom 25  

Bez przesady. Nie trzeba budować mega konstrukcji. Można też tanio i poprawnie. Np tak:

http://www.mdcs.elektroda.net/sub1554/sub1554.html

Forumowicze caraudio dziela się na dwie grupy:
    1. Robią coś i potem próbują przekonać wszystkich, że zrobili dobrze.
    2. Podchodzą do tematu poważnie, ponieważ chcą się czegoś nauczyć (bądź już posiadają wiedzę)

0
  • #17 03 Lut 2009 12:31
    lord_blaha
    Poziom 33  

Zacznijmy od podstaw. Czy masz wytłumione drzwi i dobry zestaw odseparowany na przodzie?
    Jeżeli nie- najpierw zrób to i dopiero jak zacznie brakować Ci basu, zacznij myśleć nad jakaś skrzynką. I wzmacniaczem.
    Niestety, patrząc na posty Autora można wywnioskować, że najfajniej by było, jakby latała mu w rytm basu klapa od bagażnika...

0
  • #18 03 Lut 2009 13:32
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Hmmm.... posta nie usunę, zostawię go jako...nazwę to sobie przestrogą :D . Zobaczyłem avatora autora, w temacie calibrę, to ... zwietrzyłem albo podstęp albo (sami sobie dopowiedzcie co ) . Po prześledzeniu dorobku usera nemo666 całkowicie się załamałem .
    Autora USILNIE odsyłam do poczytania podstawowych poradników nt. CA .

0
  • #19 03 Lut 2009 17:28
    nemo666
    Poziom 21  

lord_blaha napisał:
    Zacznijmy od podstaw. Czy masz wytłumione drzwi i dobry zestaw odseparowany na przodzie?
    Jeżeli nie- najpierw zrób to i dopiero jak zacznie brakować Ci basu, zacznij myśleć nad jakaś skrzynką. I wzmacniaczem.
    Niestety, patrząc na posty Autora można wywnioskować, że najfajniej by było, jakby latała mu w rytm basu klapa od bagażnika...

Nie, nie mam wygłuszonych drzwi ale najprawdopodobniej to zrobię. Co do latającej klapy w rytm basu jak to napisałeś, to nie mam zamiaru coś takiego robić. Po prostu chcę otrzymać nisko schodzący bas. I proszę o nie pisanie postów w postaci ironicznych na mój temat, może i jestem początkujący (bo jestem :P) i chcę się czegoś nauczyć, potrzebuję dobrych wskazówek, za co dziękuję!

0
  • #20 03 Lut 2009 19:28
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Skoro chcesz się czegoś nauczyć

to słuchaj co się do ciebie mówi.

Przeczytaj FAQ Bartka Nazara i jak jeszcze

będziesz miał wątpliwości to śmiało pisz.

Zacznij od podstaw czyli :

czytanka, wygłuszenie drzwi itd.

0
  • #21 03 Lut 2009 20:17
    mlody1921
    Poziom 29  

Żeby słyszeć linie basowa to możesz kupić helixy albo JBL gto lub inne włozyć w drzwi i próbować grać pod radiem, wszystko jeszcze zależny pod jakim radiem..

Maniaków wielkich głośników

Autor napisał "Zależy mi na mocnym basie i dobrym zejściu"
    I to kolega James695 chce tu prezentować pod radiem i skrzyni z dwoma 16 cm

Kurde robicie sobie jaja czy to serio chcecie radiem wszystko pędzić

0
  • #22 03 Lut 2009 21:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 04 Lut 2009 02:14
    Falco76
    Poziom 25  

Znalazłem bardzo ciekawy początek (nie jest to mój tekst).

cyt...
    "No to zaczynamy...
    Pierwsze co musimy ustalić projektując suba to jego przeznaczenie. To decydująca faza projektu:) Jednego jesteśmy pewni - ma basować:) No tak, ale bas basikowi nie równy.
    Wybór głośnika to chyba najtrudniejsza sprawa. Tyle ich na rynku. Generalnie można kierować się zasadami:
    - im niższa częstotliwość rezonansowa (fs) tym lepiej. Dla 20cm głośnika fs<30Hz to dobry wynik, dla 30cm warto szukać fs<24Hz.
    - im mniejsza objętość ekwiwalentna (Vas) tym lepiej - wyjdzie mniejsza obudowa.
    - pamiętajmy, że podwyższenie dobroci (Qts) powoduje zwiększenie wymiarów obudowy obniżając dolną częstotliwość graniczną, i analogicznie - im głośnik ma mniejszą dobroć, tym obudowa wychodzi mniejsza, ale kosztem podwyższonej f3. "

Tu jest napisane, co od czego trzeba zacząć.

0
  • #24 04 Lut 2009 15:45
    slavwek.ie
    Poziom 34  

James695 napisał:
    większość traktuje napęd z radia, jakby miało ono moc rzędu jednego wata i brzmienie jak radyjko turystyczne...
    nie do końca się zgodzę, wiekszość obecnie produkowanych zestawów głośnikowych ma moc znamionową przewyższającą możliwości końcówki mocy radia, co za tym idzie chcąc posłuchać "głośniej" ciśniemy w nie mnóstwo zniekształceń.
    Wzmacniacz, nawet 2x30W zdziała w tym przypadku cuda.
    Pierwszą część wypowiedzi popieram w 100%

0
  • #25 16 Kwi 2009 16:48
    Elektro7777
    Poziom 9  

nemo666 napisał:
    Witam. Mam skrzynię DIY w bagażniku. Zajmuje ona trochę miejsca i wpadłem na pomysł, żeby dać głośniki w boczkach gdzie jest apteczka i po przeciwnej stronie. Czy to ma jakiś sens? Zależy mi na mocnym basie i dobrym zejściu. Proszę o odpowiedź, jakie głośniki, i czy to w ogóle zda egzamin?

Po 1: Nie zda egzaminu.
    Po 2: Wyjmij tylne boczki - tam gdzie masz tylne głośniki - zobacz jak ładnie można wygłuszyć tą przestrzeń i uzyskać w miarę ładny dźwięk. To samo zrób z przednimi drzwiami - jak już radzili przedmówcy. Seryjne głośniki, które masz w calibrze - jeśli nie są już uszkodzone - potrafią ładnie brzmieć. Tylko trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać.

0