Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy mogę ładować akumulator ołowiowy niższym napięciem

02 Lut 2009 19:21 3879 7
 • Poziom 33  
  Posiadam zasilacz 16V 300W do niego regulator prądu na tranzystorach. przy regulacji prądu spada mi napięcie. czy wyrządzę krzywdę akumulatorowi gdy będę go ładował prądem 0,1C i napięciem np 7-8V, oczywiście chodzi o akumulator 12V.

  PS a może istnieje regulator prądu w którym napięcie nie ulega zmianie
 • Poziom 35  
  Krzywdy mu nie zrobisz bo go nie naładujesz. By akumulator się ładował prąd musi płynąć do akumulatora czyli musisz podać więcej niż na nim jest.
 • Poziom 37  
  Prąd jest skutkiem. Więc jeśli połączysz przeciwnie dwa źródła napięcia /7V i około 10V-bo tyle będzie miał poważnie rozładowany ale żyjący akumulator/ to uzyskasz przepływ prądu w drugą stronę wywołany napięciem 3V./rozładowywanie do poziomu 7V da Ci trochę złomu z akumulatora!/ I nie będzie to jakieś ni stąd ni zowąd oczekiwane 0,1C tylko iloraz wspomnianej różnicy przez sumę rezystancji wewnętrznych i kabli. Nie chwytam tylko czemu rozważasz jakieś 6-7 V mając zasilacz 16V/300W?
 • Poziom 33  
  elek555 napisał:
  Nie chwytam tylko czemu rozważasz jakieś 6-7 V mając zasilacz 16V/300W?


  a w jaki sposób mogę ograniczyć prąd ładowania do np 4A

  Dodano po 5 [minuty]:

  nie dopisałem jeszcze jednej rzeczy. mam zamiar w szereg z zasilaczem włączyś jeszcze diodę prostowniczą. Poza ty mój kolega ma trafo z odczepami i na najmniejszym odczepie ma 9V posiada diodę prostowniczą jako prostownik jednopołówkowy i ładuje bez problemu akumulatory 12V
  także chyba jest to możliwe. mam jednak pytanie czy nie uszkodzę akumulatora(jeśli to wogóle możliwe, (nie wiem) podpieram się prostownikiem kolegi
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Myślę ze zamiast wiary w napisy powinieneś to zwyczajnie pomierzyć bo prąd ładowania nie płynie skutkiem cudu tylko skutkiem nadwyżki napięcia źródła ładującego nad ładowanym. Przemyśl również co mierzysz i czym. Kształt przebiegu nie jest obojętny dla wyniku pomiaru.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  W szereg z diodą włącz żarówkę 45W/12V (z reflektora świateł przednich). Żarówka będzie pełnić rolę zabezpieczenia prądowego , regulatora prądu ładowania i wskaźnika ładowania.
 • Poziom 25  
  12pawel napisał:
  Poza ty mój kolega ma trafo z odczepami i na najmniejszym odczepie ma 9V posiada diodę prostowniczą jako prostownik jednopołówkowy i ładuje bez problemu akumulatory 12V
  także chyba jest to możliwe. mam jednak pytanie czy nie uszkodzę akumulatora(jeśli to wogóle możliwe, (nie wiem) podpieram się prostownikiem kolegi


  O jakich wartościach napięć piszesz ? Zgaduję, że ma 9V rms to daje jakieś 12.7 V amplitudy, co po odliczeniu spadku na diodzie da około 12V napięcia stałego ( wartość szczytowa ). Jak dla mnie i tak za mało dla akumulatora który będzie w ten sposób niedoładowany.