Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programator AVR

09 Kwi 2004 00:50 5721 33
  • Poziom 20  
    Czesc

mam taki programator: http://www.nikomp.neostrada.pl/zestawy/K-326.htm i spalilem w nim procesor sterujacy :(
    i pytanie: zkad moge sciagnac soft do tego procesora?, napisali ze jest na stronie atmela, ale nigdzie tego nie moge znalesc

jak by ktos mial ten program, tudziez linka jakiegos, to bedze wdzieczny :)

pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Robewit: dzieki za link, tyle sie na szukalem i nie znalazlem :)

Ziele6: jakbym wiedzial ze taki programatorek obsluzy mi 8535 i bedzie chodzil pod bacom AVR to bym nie wydawal pieniedzy na taki jak mam.
    No ale niestety nie wiedzialem, a szybko potrzebowalem programatora, w tej chwili troche mi szkoda tych pieniedzy, zwlaszcza ze splilem glowna jego czesc :)
    na ale trudno, narazie bede lecial na tym kabelkowym, bo tamten nie zabardzo mi nie smigal :) tj. cos sie chrzanilo i nie mog procesora zidentyfikowac, ale bufor wgrywal do procka i nawet chodzilo
  • Poziom 14  
    Tym programatorem (właściwiem mozna by powiedzieć kabelkiem)zaprogramujesz każdego AVRa. W bascomie ustawiasz typ programatora na "Sample Electronics programmer" i ustaw odpowiedni port delay. Dokładnie nie wiem ile ma być bo dla każdego komputera jest inny (zależy od cpu). Jeśli sie zaprogramuje i nie narobi błędów to znaczy ze ustawiłeś dobre opóźnienie.
  • Poziom 20  
    Nie jest zle, poradzilem sobie :)
    8535 ladnie sie zaprogramowal. Meczy mnie tylko ten poprzedni programator, nie chcial zidentyfikowac chipa i wszystko strasznie wolno chodzilo, moze mam cos z com'ami w kompie :?
    jak bede mial chwile czasu to go dokladnie sprawdze

dzieki za pomoc
  • Poziom 11  
    Ziele6: Mam pytanie związane z tym kabelkiem: zrobiłem go dokładnie wedle tego, co narysowałeś, ale w Bascom'ie nie odczytuje 2313. Jeśli możesz, to napisz jak zmusiłeś swojego, aby rozmawiał z programatorem. Mam XP i 98. Czy coś jest jeszcze potrzebne?
  • Poziom 11  
    Dzięki bardzo. Jak wrócę do domu to sprawdzę.
    Pozdrowienia
  • Poziom 11  
    Właśnie zacząłem się przyglądać temu bliżej i (a słabo znam niemiecki) znalazłem tam wsad do 2313. Czy ten wsad musi być wgrany aby programować inne AVR. Jeśli tak, to dalej nie wiem, jak mam to uczynić. Proszę o kilka słów wyjaśnienia. Dzięki za wyrozumiałość.
  • Poziom 29  
    Aha, to jest oprogramowamie programatora, trzeba innym programatorkiem to zaprogramować, i programator gotowy. (Pokrętnie to wyszło :) ).
    Swoje dwa (na wszelki wypadek) 1200 zaprogramowałem na programatorku dołączonym do LPT, a sam szeregowy programator złożyłem na płytce AVT2683.

avr_isp_v3.0.zip:This version works with AT90S2313 because it uses the PM instruction and also uses the hardware UART. Added lookup table for device codes and program mode. Device can be added or removed by simply changing parameters in one location only.
  • Poziom 14  
    Zenobia napisał:
    Ziele6: Mam pytanie związane z tym kabelkiem: zrobiłem go dokładnie wedle tego, co narysowałeś, ale w Bascom'ie nie odczytuje 2313. Jeśli możesz, to napisz jak zmusiłeś swojego, aby rozmawiał z programatorem. Mam XP i 98. Czy coś jest jeszcze potrzebne?

Właściwie to nic nie robiłem, działał od razu. Są tylko dwie sytuacje kiedy nie wykrywa procka 1. gdy ma zablokowane programowanie szeregowe ale nie dotyczy to 2313 a przynajmniej w basconie nie da sie tego zrobic. 2. procek ma włączony lockbit na odczyt programu. Wystarczy wtedy skasować procka i juz go bedzie wykrywał.

trzeba jeszcze dobrze stawić port delay
  • Poziom 20  
    mmm777:

"Port szeregowy ma sporo zalet w porównaniu z drukarkowym"
    mozesz cos wiecej o tym napisac? Strasznie mnie meczy ten temat, wydalem prawie 50 polskich na ten programator, a teraz sie dowiedzilem ze samymi kablami da sie programowac. Tak tez robie i jak do tej pory wszystko szybko i ladnie sie programuje. I tak sie zastanawiam jaka maja przewage te na com, ze ludzie je robia i uzywaja?
    [/quote]
  • Poziom 14  
    Ja nie widze wogóle różnicy poza ceną ;) Właściwie to ja nic nie wydałem na programator bo wszystko juz mialem
  • Poziom 34  
    szeregowy jest odpowrniejszy przed głupotą (spalenie) oraz niektóre starsze programatory np 2051 zależały od tryhu pracy np SPP, ECP itd a przełączenie tylko w biosie ;)
  • Poziom 29  
    RS jest lepszy, bo:

Bo jak się coś omsknie, to lpt można całkiem łatwo uszkodzić, a ponieważ jest na płycie komputera, to jest raczej nienaprawialny.

RS pochodzi z dawnych, dobrych, przekaźnikowo-lampowych czasów, i takie drobiazgi jak odwrotne podłaczenie sygnałów, czy jakieś tam zwarcia niespecjalnie mu szkodzą.

Dostęp do lpt wymaga bezpośredniego dostępu do sprzetu, czego nowe systemy nie lubią, i nie jest zalecane. Jeżeli do komputera jest podłączona przez lpt drukarka - to przełączanie kabli na pewno korzystne dla niego nie będzie. Wcześniej, czy później będzie się miało do czynienia z komputerem bez klasycznego portu drukarkowego - i powstanie problem.

A port szeregowy można uzyskać w razie potrzeby poprzez przejściówkę do usb, pobierając sobie przy okazji 5V do zasilania.
  • Poziom 14  
    Wiele razy pomyliłem sobie kabelki i jakoś się jeszcze nic nie spaliło. Pozatym nie widziałem jeszcze PC bez LPT. U mnie LPT używam tylko do lcd i programowania, drukarke mam na USB2.0 :) zresztą kto co woli
  • Poziom 19  
    Ziele6 napisał:
    Wiele razy pomyliłem sobie kabelki i jakoś się jeszcze nic nie spaliło. Pozatym nie widziałem jeszcze PC bez LPT. U mnie LPT używam tylko do lcd i programowania, drukarke mam na USB2.0 :) zresztą kto co woli

Witaj,
    większość użytkowników tak mówi,że mi się jeszcze nic nie stało,ale tylko do czasu,zazwyczaj uszkodzenie wystapi w najmniej oczekiwanym momencie i to wtedy kiedy będziesz potrzebował sprawny port LPT.
  • Poziom 13  
    A ja tam nie wiem....korzystam non stop z LPTa i nic mu nie jest.....wszystko działa....nie narzekam....poza tym do programowania urzywa sie zazwyczaj starszych kompów....gdzyż są one wolniejsze....a te napewno mają ten port wyprowadzony
  • Poziom 27  
    ta...
    porozmawiajmy zatem o wyższości USB nad RS232, potem o tym, że FireWire jest lepszy od USB a na końcu okaże się, że najlepszy programatory są na karcie PCI...
    Wg mnie trudno mówić o wyższości, czy niższości - do RS jest mniej kabelków, ale konieczny jest jakiś uC, który dane odbierze i przetworzy. A do LPT to nawet bufor nie jest potrzebny. Wada - faktycznie można go uwalić (chociaż mój port niejeden eksperyment już przeżył i dalej sprawuje się nieźle).
  • Poziom 34  
    h-doc napisał:
    Wg mnie trudno mówić o wyższości, czy niższości - do RS jest mniej kabelków, ale konieczny jest jakiś uC, który dane odbierze i przetworzy. .

ale ściema i chyba z innej bajki ('51) do avr mam programator z rs (2 tranzystory, kilka R i C) wielkość porównywalna z progiem z lpt z buforem
  • Poziom 14  
    Ciekawe, mozesz dać schemat? Ciekawi mnie czy obsłuży to bascom.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    ostanio zaistniała u mnie potrzeba zrobienia programatora na isp- tak wiec zabrałem sie za propozycje ze stronki ATMELa- jest troszkę skąplikowany i ponoć jego oprogramowanie działa jak chce. Złożyłem ten programator i dostałem taki link http://www.amwaw.edu.pl/~adybkows/elka/ispprog.html

po czym przerobiłem atmelowski programator- ten ponoć śmiga jak burza! - lada dzień powiem czy chodzi jak należy
  • Poziom 15  
    ja mam pytanie. czy ktoś tym kabelkowym programatorem programował procka atmega8535 (nie 90s8535)?? bo włóaśnie mam zamiar i nie wiem czy czegoś nie poknoce.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Olo.d - do dzieła, jak poknocisz, to i naprawisz, do odważnych świat należy... :)
  • Poziom 12  
    A czy ktoś próbował programować tym "kabelkiem" procek AT89C2051?
    Jeżeli nie to może ktoś ma jakąś propozycję na tani programator.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    wiesiekr napisał:
    A czy ktoś próbował programować tym "kabelkiem" procek AT89C2051?
    Jeżeli nie to może ktoś ma jakąś propozycję na tani programator.

Poszperaj tu : http://www.elektroda.net/mikrokontrolery/
  • Poziom 15  
    wykonałem troche inny programator, myśle że tamten z rezystorami by dał rade ale juz zrobiłem sobie ulepszony przynajmniej jeden układzik zawiera. zawsze mam przynajmniej poczucie ze to jakaś elektronika. I jak narazie jestem zadowolony wykrywa go elegancko . tylko oprogramowanie musiałem zmienic, jak będe miał programik do wgrania i go zaprogramuje to się pochwale.pozdrawiam :D
  • Poziom 12  
    olo.d możesz dać ten schemat w załączniku lub na maila: wiesiekr(malpa)poczta.onet.pl