Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon GS-461 - pytania początkującego.

03 Lut 2009 12:57 2144 10
  • Poziom 17  
    Witam
    Niedawno kupiłem gramofon unitry GS-461 i rozpocząłem zbieranie kolekcji płyt.
    Ponieważ wyrosłem na kasetach jestem zielony w tym temacie i proszę o jakieś porady.
    Czy typowe igły MF-100-105 w różny sposób niszczą płytę, czy wybierając je zawsze mamy albo lepsze basy albo wysokie, która jest uniwersalna?
    Czym się różnią parzyste wkładki od nieparzystych?
    Jak ustawiać nacisk (jego wartość) w tym gramofonie.
    Jaką kupić igłę/wkładkę, z trochę wyższej półki by poprawić odbiór, oszczędzić płyty, ale nie zrujnować portfela, co polecacie?
    Czy do igły powinno się dobierać przedwzmacniacz, czy tylko go wyregulować?
    Czy można kupić gotowy lub dostać schemat jakiegoś współczesnego przedwzmacniacza niskoszumnego z dobrą dynamiką na scalakach?
    W internecie jest wiele informacji, ale może za wiele bo suma summarum to wciąż niewiele wiem.

Bardzo proszę o garść informacji, pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    arturromarr napisał:

...
    Czy typowe igły MF-100-105 w różny sposób niszczą płytę, czy wybierając je zawsze mamy albo lepsze basy albo wysokie, która jest uniwersalna?

W sposób bardzo zbliżony. Naciski na płytę są podobne, wszystkie igły serii MF mają szlif sferyczny. Brzmienie jest uzależnione od pasma przenoszenia. Poszukaj w sieci danych technicznych tych wkładek.

arturromarr napisał:
    Czym się różnią parzyste wkładki od nieparzystych?

Parametrami i kształtem skuwki oraz mocującej oprawkę igły we wkładce.

arturromarr napisał:
    Jak ustawiać nacisk (jego wartość) w tym gramofonie.

Zgodnie z danymi technicznymi igły, instrukcją obsługi gramofonu i poradami podanymi tu http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja_tekst.php

arturromarr napisał:
    Jaką kupić igłę/wkładkę, z trochę wyższej półki by poprawić odbiór, oszczędzić płyty, ale nie zrujnować portfela, co polecacie?

W gramofonie masz ramię typu ULM, dlatego polecam wkładkę AT95E.

arturromarr napisał:
    Czy do igły powinno się dobierać przedwzmacniacz, czy tylko go wyregulować?

Tak. Impedancja wejściowa, pojemność wejściowa i czułość przedwzmacniacza, musi być właściwa dla danego typu wkładki. Inna dla wkładki MM, inna dla wkładki MC. Niektóre przedwzmacniacze pozwalają na ustawienie tych parametrów.

arturromarr napisał:
    Czy można kupić gotowy lub dostać schemat jakiegoś współczesnego przedwzmacniacza niskoszumnego z dobrą dynamiką na scalakach?

Można. Np. przedwzmacniacz CS Blue.

GM
  • Moderator
    Wszystkie te wkładki mają podobne parametry. Nacisk dla nich wynosi 1,5 (Mf101) do 2g (Mf100). Jeżeli wzmacniacz nie jest wyposażony w wejście "phono", należy użyć przedwzmacniacza. Jeżeli nie znasz historii konkretnej wkładki, wymień przynajmniej igłę przed użyciem.
  • Poziom 17  
    Dziękuję za garść informacji, ale ciągle tyle nie wiem. :)
    Czemu rozróżniono wkładki na parzyste i nie parzyste, czy oprócz budowy różnią się jakością i parametrami dźwięku, które są lepsze ?
    Zdziwiłem się, że igły mają taką małą trwałość np 450h, co się dzieje po tym czasie, pogarsza się dźwięk czy bardziej niszczą płyty.
    Czasem przy MF-ach piszą że są diamentowe, albo o jakimś kształcie czy te inne są gorsze, jak?
    Czy ktoś kto ma doświadczenie w różnych wkładkach może śmiało polecić tą AT95E czy różnica od MF będzie małą i lepiej poszukać lepszej?
    Czy są jeszcze inne alternatywy igieł do mocowania w unitrze?
    Czy da się wymienić koszyk i założyć inne zachodnie wkładki, jakie, czy warto?
    Czy jak mam wkładkę np. MF105 to igłę powinienem kupić 105 bo będzie niedopasowanie czy dowolną nieparzystą.

Wiem, że masa pytań, ale jak człowiek podchodzi do nowego dla niego tematu to widzi jak dużo nie wie.

A Markowski :)
    arturromarr napisał:
    ...
    Czemu rozróżniono wkładki na parzyste i nie parzyste, czy oprócz budowy różnią się jakością i parametrami dźwięku, które są lepsze ?

Pytaj producenta i czytaj parametry wkładek.

arturromarr napisał:
    Zdziwiłem się, że igły mają taką małą trwałość np 450h, co się dzieje po tym czasie, pogarsza się dźwięk czy bardziej niszczą płyty.

Bo to są igły szafirowe. Po tym czasie igła jest do wymiany z uwagi na zmianę jej kształtu na skutek tarcia o płytę.

arturromarr napisał:
    Czasem przy MF-ach piszą że są diamentowe, albo o jakimś kształcie czy te inne są gorsze, jak?

Jeśli dobrze pamiętam, to tylko MF-105 ma igłę diamentową. Wszystkie MF'ki mają szlif sferyczny. Lepszy jest eliptyczny, bo lepiej igła wnika w rowek płyty.

arturromarr napisał:
    Czy ktoś kto ma doświadczenie w różnych wkładkach może śmiało polecić tą AT95E czy różnica od MF będzie małą i lepiej poszukać lepszej?

Gdybym nie miał doświadczenia, nie polecałbym AT95E. Możesz pójść w kierunku AT110E lub wyższych numerów wkładek firmy Audio-Technica. Tylko trzeba dokonać analizy kosztów. AT440ML kosztuje już ok. 400 złotych.

arturromarr napisał:
    Czy są jeszcze inne alternatywy igieł do mocowania w unitrze?

Nie igieł, tylko wkładek. Do Twojego gramofonu pasują praktycznie wszystkie wkładki tzw. "krótkie", z mocowaniem na śruby o rozstawie 1/2".

arturromarr napisał:
    Czy da się wymienić koszyk i założyć inne zachodnie wkładki, jakie, czy warto?

A czy da się zdemontować obecny koszyk? Chyba się nie pomylę jeśli stwierdzę, że masz ramię proste z "ukośnym" koszykiem na końcu, który jest trwale przymocowany do ramienia.

arturromarr napisał:
    Czy jak mam wkładkę np. MF105 to igłę powinienem kupić 105 bo będzie niedopasowanie czy dowolną nieparzystą.

Dowolną nieparzystą.

GM
  • Moderator
    Wszystkie wkładki Mf mają diamentowe igły.
    Dzięki za korektę. Nie używam MF i stąd ten błąd, a danych technicznych z czystego lenistwa nie szukałem. :(

Pozdrawiam.

GM
  • Poziom 17  
    Dzięki za pomoc.
    Mam pytanie, czym polecacie czyścić płyty, bo mam kilka przykurzonych i nie wiem jak się do tego zabrać, żeby ich nie uszkodzić?
  • Moderator
    Kiedyś można było kupić ściereczki antystatyczne specjalnie przeznaczone do tego celu.
    Sprawdzona mikstura do czyszczenia płyt na mokro.
    - jedna część izopropanolu cz.d.a.
    - pięć części wody destylowanej aptecznej
    - jedna kropla "Fotonalu".

Czyszczenie w myjce szczotkowej lub podciśnieniowej.

GM
  • Poziom 17  
    Na mokro to sobie może odpuszczę.

Powiedzcie czym nasmarować oś talerza, czy może być zwykły smar łożyskowy?