Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza?

michal_alf 03 Lut 2009 18:31 9646 12
  • #1 03 Lut 2009 18:31
    michal_alf
    Poziom 10  

Witam.
    Może i temat taki już był, ale mi coś szukajka nie działa (jak dam szukaj to czekanie nawet godzine nie otwiera mi wyników) dlatego napisałem ten temat.

Otóż. Zrobiłem sobie wzmacniacz (końcówka mocy na TDA 1554Q i do tego preamplifier na LM1036N z całą aplikacją)
    tak samo zrobiłem sobie skrzynię basową na głośniku Prosonic YD250B)
    MAm do tego też jakieś kolumny. coś ok. 40 Watt.
    I o co mi chodzi.
    jak podłączyć teraz do tego ten subwoofer. Jest to subwoofer pasywny. Mam do niego dorobiony filtr pasywny (z odcięciem ok. 250 Hz)
    Ze wzmacniacza mam tylko wyjścia na dwa kanały. Czy da się to jakoś podłączyć prostym sposobem? tak żeby niskie tony na suba puścić z obu kanałów?
    Czyli po prostu. do wyjść wzmacniacza podłączam kolumny. Po jednej na kanał. i teraz dodatkowo z obu kanałów chciałbym puścić basy tylko na jednego Suba. poprzez oczywiście filtr pasywny. Dodam że kolumny są dwudrożne i mają w sobie także zwrotnice (na niskie i wysokie tony).
    Uda się podłączyć pasywnie tego suba?

Jeśli natomiast nie. To po dorobieniu wzmacniacza (samej końcówki mocy sterowanej preamplifierem równolegle ze wzmacniaczem na kolumny) na Suba (czyli Sub aktywny) jak połączyć oba kanały, żeby szły na jednego Sub'a?
    chodzi mi o bieguny. Ewentualnie jak coś dodatkowo trzeba dodać miedzy wzmacniaczem a sub'em to co to ma być?

Oczywiście w obu przypadkach przed subem pasywny filtr dolnoprzepustowy (cewka indukcyjna) z cięciem ok. 250 Hz.
    Jeśli chodzi o impedancje i parametry głośników to jest to w tym momencie nieważne, bo wiem, że trzeba to dograć. Parametry wzmacniacza tez nieistotne. W razie potrzeby przerobię.
    Chodzi mi schemat blokowy. I połączenie jak najprostrzym sposobem. najlepiej pozostawiająć Sub'a pasywnego.

0 12
  • #2 03 Lut 2009 22:24
    fuutro
    Poziom 43  

To bywało poruszane. Nie możesz wpakować suba na oba kanały wzmacniacza bo dodatkowo obciążysz wzmacniacze a na dodatek sub z siebie coś wypluje tylko gdy będą jakieś różnice w obu kanałach. Twój filtr to tylko cewka? Jak tak to coś marnie. Lepiej wpisz w google "aktywny filtr do subwoofera" i on już rozwiązuje twój problem jeśli chodzi o sumowanie i inne rzeczy, nawet w niektórych rozwiązaniach nie trzeba robić wzmacniacza mostkowego.

0
  • #3 04 Lut 2009 00:58
    M.B.S.
    Poziom 21  

Prosze - prościej sie juz chyba nie da :)

0
  • #4 04 Lut 2009 02:00
    michal_alf
    Poziom 10  

kolego M.B.S. To co dałeś na rysunku to juz nie bardzo. Bo w tym momencie na kolumny spada moc o połowe. TDA1554Q to wzmacniacz 4x11 Watt bodajże. 11W na kolumnę trochu mało. biorąc pod uwagę że ma ona ciągnąć nie tylko wysokie tony ale też i średnie. 22W to miminum. Już wolę dołożyć drugi scalak (jak na drugim moim rysunku) i zmostkować go na mono 44W.

Fuutro obciążaniem wzmacniacza się narazie nie martwię. Mocy mu wystarczy a przed przegrzaniem zabezpieczyłem go radiatorem z procesora wyposażonym w wiatraczek. Więc nawet przy graniu na pełnej mocy jest ciągle zimny. To już dalszy plan.
    Czyli najlepszym wyjściem będzie dołożenie drugiego TDA do wzmocnienia sygnału na sam subwoofer. a miedzy przedwzmacniaczem a wzmacniaczem filtr?
    Myśle że wspomniany AVT2449 by sobie poradził. Tymbardziej że ma możliwość pracować na zasilaniu pojedynczym w zakresie 12V (po małych przeróbkach). Gdyż pierwsza wersja ma trafić do auta. Może drugi zostanie w domu.
    A może jest jeszcze jakiś prostszy filtr z możliwością pracy przy +12V i sumujący sygnał stereo?
    chodzi mi o jak najprostszą konstrukcję w celu zminimalizowania wielkości całego układu. żeby to wszystko jak najmniej miejsca zajmowało, gdyż docelowe przeznaczenie tego zestawu audio to będzie samochód. Oczywiście zamiast kolumn wtedy juz dorobię odpowiednie głośniki. Po prostu taki zestaw 2.1 do auta.
    Założenie to tani i prosty zestaw Audio dający w miarę przyzwoite efekty. i jeśli chodzi o sam wzmacniacz na TDA1554Q i LM1036N jest to dla mnie wystarczające. Chcę tylko brzmienie sub'a dorzucić do całości i wtedy będzie już to co ma być :)

p.s. wiem, że strasznie zdziwiam :) dlatego proszę o wybaczenie tego, że tak strasznie kombinuję :) ja już tak mam :)

0
  • #5 04 Lut 2009 02:21
    fuutro
    Poziom 43  

TDA1554 nie łączy się w jeden kanał :!: Znaczy można ale z racji różnic między kanałami wzmacniacz może zająć się sam sobą a nie obciążeniem - druga sprawa to taka, że wzrośnie tylko jego wydajność ale napięcie już nie. Jak chcesz większej mocy to pozostaje ci TDA1562 pod tego suba. Tej kości nie można "odmostkować".

0
  • #6 04 Lut 2009 02:46
    michal_alf
    Poziom 10  

no to pupa. myślałem że jednak się da. Znaczy kiedyś, kiedyś natknąłem się na internecie na schemat mostka do tego układu. Robiący własnie 1x44W. Po prostu do scalaka coś się jeszcze dokładało. Z tym że nie mogę tego teraz nigdzie znaleźć w necie, a miałem schemat zapisany na HDD który mi padł :/. Pytanie czy to faktycznie działało? nie zdążyłem sprawdzić. mniejsza o to.
    w sumie i 22W by wystarczyło na Sub'a. Pozostał by mi najwyżej jeden kanał nie wykorzystany. Trzymam się tego TDA1554Q z racji tego że posiadam jeszcze 2 sztuki luzem. :) i chciałbym z nich zrobić użytek.

a tak przy okazji. jak się ma kwestia podpięcia suba do 2 plusów kolumn. czyli np +Sub do + kol.A i -Sub do +kol.B. Dlaczego pytam? otóż eksperymentalnie podłączyłem w taki sposób Sub'a. Jakieś dźwięki z siebie dusił. I to nawet nie takie całkiem byle jakie. Na jakiej zasadzie to działało?

0
  • Pomocny post
    #7 04 Lut 2009 03:29
    fuutro
    Poziom 43  

Już chyba pisałem - jeśli na oba kanały dasz ten sam sygnał, sub powinien milczeć. A w rzeczywistości kanały są różne (może nawet minimalnie ale jednak) wiec coś tam z siebie czasem wypluje a na pewno to czym się różnią od siebie sygnały wyjściowe obu kanałów.

0
  • #8 04 Lut 2009 12:18
    M.B.S.
    Poziom 21  

Najpierw piszesz

michal_alf napisał:
    Witam.
    Może i temat taki już był, ale mi coś szukajka nie działa (jak dam szukaj to czekanie nawet godzine nie otwiera mi wyników) dlatego napisałem ten temat.
    Otóż. Zrobiłem sobie wzmacniacz (końcówka mocy na TDA 1554Q i do tego preamplifier na LM1036N z całą aplikacją)
    tak samo zrobiłem sobie skrzynię basową na głośniku Prosonic YD250B)
    MAm do tego też jakieś kolumny. coś ok. 40 Watt.
    I o co mi chodzi.
    jak podłączyć teraz do tego ten subwoofer. Jest to subwoofer pasywny. Mam do niego dorobiony filtr pasywny (z odcięciem ok. 250 Hz)
    Ze wzmacniacza mam tylko wyjścia na dwa kanały. Czy da się to jakoś podłączyć prostym sposobem? tak żeby niskie tony na suba puścić z obu kanałów?

czyli że do tego wzmacniacza chcesz podłaczyć sub i 2 kolumny.
    Następnie krytukując, na marginesie poprawne podłączenie, piszesz
    michal_alf napisał:
    kolego M.B.S. To co dałeś na rysunku to juz nie bardzo. Bo w tym momencie na kolumny spada moc o połowe. TDA1554Q to wzmacniacz 4x11 Watt bodajże. 11W na kolumnę trochu mało. biorąc pod uwagę że ma ona ciągnąć nie tylko wysokie tony ale też i średnie. 22W to miminum. Już wolę dołożyć drugi scalak (jak na drugim moim rysunku) i zmostkować go na mono 44W.

po pierwsze to kolumna nie przenosi tylko wysokich i srednich tonów! Przenosi tez niskie. Rozkład widmowy mocy, jest zależny od przenoszonych częstotliwości (Ale to kiedyś może sobie dotyczasz :))

Ten wzmacniacz to 4x11W lub 2 x22W. Zdecyduj sie co chesz zrobić! Albo wzmacniacz mostkujesz na 2x22 i podłączasz stereo, a do tego filtr aktywny (mozesz sygnał wejsciowy rodzielić na tada 1554Q i filtr, albo podłączyć filtr za wzmacniaczem pod wejscia wysokopoziomowe) i drugi wzmacniacz na suba,czyli np tak:

W innym przypadku pozostaje Ci tylko rozwiązanie takie jak narysowałem wcześniej.
    michal_alf napisał:

a tak przy okazji. jak się ma kwestia podpięcia suba do 2 plusów kolumn. czyli np +Sub do + kol.A i -Sub do +kol.B. Dlaczego pytam? otóż eksperymentalnie podłączyłem w taki sposób Sub'a. Jakieś dźwięki z siebie dusił. I to nawet nie takie całkiem byle jakie. Na jakiej zasadzie to działało?

Czyli podłączyłeś tak:
    To prawie tak jak podstawowa aplikacja (jednak w tym wypadku "prawie" robi też wielką różnicę :), w której jest mostek 2x 22W.

Sub bedzie grał, jesli dla basu kanał prawy i lewy mają zgodne fazy to ma szanse jakoś zagrać, ale takie podłączenie nie jest poprawne. Przy takim podłączeniu wpinasz sie miedzy prawy a lewy kanał (akurat trafiłeś - w tłumaczeniu na polski na oba wejscia nieodwracające - trzeba byłoby sprawdzić co sie dzieje z sygnałem przy takim podłączeniu, ze schematu węwnętrznego tda 1554Q wynika, że rzeczywiści masz sygnał L i P)nie stosując sumatora. Nie dośc, że to co dociera do suba masz zabużone, to jeszcze obciązasz wzmacniacz i tak czy inaczej moc podawana na kolumny spada! (A niby zwróciłeś mi uwagę, że moim podłączeniu kolumny dostaną tylko po 11W). Chyba, że zrobiłeś jeszcze coś dziwniejszego i pod któryś z kanałów podpiąłeś mase :)

0
  • #9 04 Lut 2009 14:11
    michal_alf
    Poziom 10  

wybacz jeśli Cie w jakiś sposób uraziłem podważając Twoje rozwiązanie. Nie chciałem tego.
    Chodzi mi o to żeby na kolumny, nazwijmy ich może raczej satelitami, chce dać po 22W na kanał.
    A to rozwiązenia które podałeś dawało by po 11W na kolumne (satelite) i 22W na Sub'a. I na satelitę chcę zostawić tylko średnie i wysokie. Niskie tony zaś tylko dla Sub'a. źle się wyraziłem używająć słowa "kolumna". Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
    Doszedłem do wniosku że na Sub'a też puszczę drugiego TDA1554Q wykorzystując tylko jego jeden kanał. CZyli osobny wzmacniacz.
    Podłączyłem to eksperymentalnie tak jak na Twoim drugim ryskunku. Ale to byl tylko eksperyment.
    Dzisiaj trochę znów poeksperymentowałem i już widzę ze pasywne filtrowanie jednak strasznie tłumi. Szczególnie wysokie tony.
    Więc kolejna inicjatywa. Dwa filrty aktywne. Jeden na średnie/wysokie tony, drugi na niskie. Bo jednak filrt pasywny przepuszcza mi niskie na satelity i zniekształca mi jak cholera. do tego strasznie tłumi.
    teraz w związku z tym takie głupie pytanie. Czy da się jakoś z układu preamplifiera (LM1036N) wydzielić osobno wysterowane już tony wysokie/średnie i niskie? Tak żeby z tego jednego preamplifiera wypuścić dwa wyjścia. Jeden na wzmacniacz do Suba, drugi do satelitek.? Bo owszem, mogę zrobić drugi taki kompletny zestaw i w jednym wyciąć wysokie, w drugim niskie i tak potem puścić na kolumny. Ale wtedy pozostaje problem regulacji glośności. trzeba by jeszcze dodatkowo stosować kolejny poczatkowy przedwzmacniacz. Można oczywiście dorobić też filtry aktywne na oba podziały. Ale gdyby się dało rozdzielić wysterowany sygnał z tego LM1036N to było by najprostsze rozwiązanie.

ps. mam nadzieję żę wybaczycie mi że tak kombinuję. Ale jestem Wam wdzięczny za wszelakie wskazówki i pomoc. To dla mnie cenne informacje.

0
  • #10 04 Lut 2009 14:24
    M.B.S.
    Poziom 21  

Nie obrażam się :)
    Troszke zle robisz:
    Filrt pasywny dajesz między wzmacniaczem a subwooferem. Przed kolumnami nie powinieneś włączać filtru.
    W kolumnach tez stosujemy filtry pasywne - własnie takim filtrem pasywnym jest zwrotnica. Zwrotnica składa się z cewek i kondensatowrów. Najprostsza I rzedu to cewka na tor niskotonowy i kondensator na tor wysokotonowy.
    Jesli włączysz cewkę przed cała kolumną, to oczywiste, że obetnie Ci "górę"

0
  • #11 04 Lut 2009 18:01
    michal_alf
    Poziom 10  

nie nie. to wiadomo, że nie stosowałem całego filtru. Przed Sub'em dałem cewkę, natomiast na satelity dałem kondensator (próbowałem różna wartości) I owszem. Dół mi tłumi, ale nie dostatecznie. Trochę niskich tonów nadal przechodzi, choć już nieznacznie. Ale i wysokie strasznie tnie. Kondensator wstawiałem szeregowo. Dawałem tak od 2.2 uF do 4.7 uF. tylko przy eskperymencie jako satelitek użyłem głośników średnio i wysokotonowych wymontowanych z 4-drożnych głośników samochodowych (w niskotonowych były urwane linki idące do membrany - nie wytrzymały ruchu głosnika :) ) fabrycznie były tam zamontowane już kondensatory elektrolityczne (po jednym na głośniczek). wylutowałem je na próbę. oczywiście na wzmacniaczu skręciłem basy do zera, żeby nie spalić. I na samych wysokich tonach ze wzmacniacza grały bardzo czysto i głośno.. ale jak nawet próbnie podłączałem szeregowo kondesator okropnie cichły. Próbowałem nawet puszczać przez zwrotnicę pasywną (kupiłem w sklepie jakąś prostą za 25 zł ale sprawuje się nawet przyzwoicie). Tak samo okropnie wyciszało. no i po podpięciu filtra w postaci kondzia czy zwrotnicy, jak dodałem trochę basu to dźwięk już był zniekształcony. jednak te niskie tony nadal przechodziły odrobinę i to wystarczało.
    Jeśli chodzi o Sub'a to sam filtr pasywny wystarczyłby. Ale znow problem z uzyskaniem basów z obu kanałów. Trzeba by wtedy dorobić drugiego Sub'a. i dać po jednym na kanał. Ale nadal pozostaje własnie problem średnich i wysokich. Na pasywnym filtrze przepuszcza trochę niskich i strasznie tłumi.
    Stąd własnie pomysł filtra aktywnego dla Sub'a. I tak samo aktywne dla satelitek. Najprostrzym sposobem byłoby jakby dało się sygnał z LM1036N rozdzielić i puścić te sygnały na osobne TDA. rozwiązanie - marzenie :)
    Ewentualnie zastowować filtry aktywne dla obu torów. na niskie powiedzmy wspomniany AVT2449 (znalazłem już schemat). Co wtedy na wysokie? Znacie jakiś prosty filtr? pamiętając żeby można go było zasilać z pojedynczego +12V (a dokładnie 13.8V - samochód).
    tak patrzę na schemat preamplifiera... (też z rodziny AVT). Zastanawiam się... jakby zrobić drugi kompletny wzmacniach taki jak mam teraz (LM z aplikacją + TDA). z tą tylko róznicą, że zrobić mu sterowanie wspólne z pierwszym wzmacniaczem. Znaczy tak. potencjometr niskich wywalić na pierwszym i spiąć na krótko i zostawić mu tylko regulacje wysokich. Na drugim odwrotnie. regulacje balansu też tylko na pierwszym zostawić, a na drugim dograć rezystorami (do Sub'a z filtrem sumującym będzie mi zbędna). I regulację głośności podpiąć równolegle do obu LM. wtedy odpadł by problem robienia pierwotnego przedwzmacniacza. Tylko czy takie coś przejdzie? tak, żeby jednym potencjometrem regulowac głośność obu przedwzmacniaczy. jak sie te układy zachowają?

i czy można zrobić jakiś proste urządzenie sumujące. Już bez filtru dolnoprzepustowego? bo w tym wypadku byłby zbędny.

0
  • Pomocny post
    #12 04 Lut 2009 22:31
    M.B.S.
    Poziom 21  

michal_alf napisał:
    nie nie. to wiadomo, że nie stosowałem całego filtru. Przed Sub'em dałem cewkę, natomiast na satelity dałem kondensator (próbowałem różna wartości) I owszem. Dół mi tłumi, ale nie dostatecznie. Trochę niskich tonów nadal przechodzi, choć już nieznacznie.

Temu daje się filtr 2 rzedu- na tor niskotonowy cewka szeregowo i równolegle kondensator. Wtedy mocniej tłumi wysokie tony - ma ostrzejsze nachylenie charakterystyki. Na tor wysokotonowy szeregowo kondensatori do tego równolegle cewkę.
    michal_alf napisał:

Ale i wysokie strasznie tnie.

Nie powinien. Kondensator nie tnie wysokich - na marginesie nie mozna stosowac kondensatorów elektrolitycznych chyba ze 2 odpowiednio ze sobą połączone.
    michal_alf napisał:

Kondensator wstawiałem szeregowo. Dawałem tak od 2.2 uF do 4.7 uF.

2,2 uF tnie w okolicach 8kHz , 4,7 uF w okolicach 4,2 kHz , 6,8uF w okolicahc 3 kHz.

michal_alf napisał:

oczywiście na wzmacniaczu skręciłem basy do zera, żeby nie spalić. I na samych wysokich tonach ze wzmacniacza grały bardzo czysto i głośno..

Sciszenie basów nic nie gwarantuje - dobrze, że nie spaliłeś wysokotonowych - kondensator to minimum , które musi być!
    michal_alf napisał:

ale jak nawet próbnie podłączałem szeregowo kondesator okropnie cichły. Próbowałem nawet puszczać przez zwrotnicę pasywną (kupiłem w sklepie jakąś prostą za 25 zł ale sprawuje się nawet przyzwoicie). Tak samo okropnie wyciszało.

masz straty mocy na elementach pasywnych, ale nie mozliwe, żeby az takie znaczne - prawdopodobnie wina samej końcówki.
    michal_alf napisał:

no i po podpięciu filtra w postaci kondzia czy zwrotnicy, jak dodałem trochę basu to dźwięk już był zniekształcony. jednak te niskie tony nadal przechodziły odrobinę i to wystarczało.

Zastosuj filtr wysokotonowy złozony z kondensatora np 4,7uF i cewki 0,5mH.
    michal_alf napisał:

....tak, żeby jednym potencjometrem regulowac głośność obu przedwzmacniaczy. jak sie te układy zachowają?

Tak potencometr 2 kanałowy - wstawiasz przed przedwzmacniaczami -ma szesc nóżek i regulujesz sygnał z kanału prawego i lewego (duzo zalezy od aplikacji przedwzmacniaczy bo tam pewnie masz 3 nózkowe potencjometry do regulacji głośnosci i regulujesz ją napięciowo.
    michal_alf napisał:

i czy można zrobić jakiś proste urządzenie sumujące. Już bez filtru dolnoprzepustowego? bo w tym wypadku byłby zbędny.

Wybacz, ale nie rozumiem po co Ci sam sumator - sumatory stosuje się tylko przy niskich częstotliwościach czyli do basu.

A na marginesie - zacznij od poczytania tu:
    http://www.audiomania.info/articles.php?topic=2&PHPSESSID=eb778e46dc90d29af662c1a9183beb5a
    I po kolei wszystko o zwrotnicach, bo widzisz, wreszcie którys z moderatorów widząc ten zdenerwuje się i weźmie i wyrzuci ten post do kosza bo takie rzeczy mozna doczytać, wiec jesli tego nie czytałeś zachęcam do lektury.

0
  • #13 05 Lut 2009 19:09
    michal_alf
    Poziom 10  

no to spróbuje dorzucić jeszcze z filtrem 2 stopnia. Może wtedy będą faktycznie lepsze efekty.
    Co do sumatora, chcę go własnie zastowosać do niskich tonów. Po to żeby puścić basy z obu kanałów na 1 subwoofer.
    Co do kondesatorów. Prawde mówiąc też mi się trochu elektrolityczne nie widziały, ze względu na swoją biegunowość. Ale skoro były one fabrycznie zastosowane w tych głośnikach 4-drożnych to myślałem, że jednak tak ma być.
    Potencjometry mam z odzysku (z jakiegoś mixera który padł) i dopiero teraz zwróciłem uwagę, że wszystkie są dwukanałowe :). Czyli problemu nie będzie.
    Dzięki wielkie za linka. Dałem temat tutaj bo trochu szukałem, ale nie mogłem znaleźć nic konkretnego. Widocznie kiepsko szukałem.
    Teraz trochu czasu nie mam na działanie, więc zająłem się teorią. Znajdę chwilę to coś podziałam. Wykorzystam wskazówki, które tutaj otrzymałem i za które bardzo dziękuję. Jak coś jeszcze nie będę wiedział to zapytam.
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów