Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić poprawne nawinięcie transformatora do Flybacka

kbus 03 Lut 2009 19:05 1074 4
  • #1 03 Lut 2009 19:05
    kbus
    Poziom 17  

Witam zabrałem się za konstrukcję przetwornicy ac/dc w technologi flyback. Mam pytanie do specjalistów elektroników jak sprawdzić czy poprawnie nawinąłem transformator ze szczeliną.

Pierwotne 40 zw. potrójny drut 0.55 mm
    wtórne 8 zw. blacha miedziana pasek 0.125 mm grubości
    bias 4 zw.

teoretyczna indukcyjność uzwojenia pierwotnego wyliczona 179uH,
    otrzymana zmierzona indukcyjność 180uH,
    Szczelina 0.8mm
    Rezystancja dc pierwotnego 1,2 Ohm

Moje pytanie brzmi jak mogę sprawdzić przy tak małej ilości zwojów i fakcie że to nie jest standardowy sieciowy transformator, czy wykonałem go poprawnie (np nie ma zwarcia miedzy przewodami tego samego uzwojenia, poprawna ilość zwojów itp.).

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

0 4
  • Pomocny post
    #2 03 Lut 2009 19:32
    -RoMan-
    Poziom 42  

Na pewno nie masz zwarcia międzyzwojowego - przy zwarciu indukcyjność spada do bardzo niskiej wartości.

0
  • #3 03 Lut 2009 23:54
    kbus
    Poziom 17  

Poczytałem trochę i niestety można albo wsadzić do układu i sprawdzić czy prawidłowo się zachowuję (czego chciałem uniknąć) albo wykorzystać generator wysokich częstotliwości, który będzie podawał sygnał na pierwotne a oscyloskopem będziemy czytać wtórne (na chwilę obecną nie dysponuje generatorem).

Jeśli ktoś będzie znał inne metody chętnie je poznam i myślę że nie tylko ja ;).

0
  • #4 04 Lut 2009 00:16
    fotonn
    Poziom 28  

Naprawdę nie pamiętasz kierunków nawijania poszczególnych uzwojeń?

0
  • #5 04 Lut 2009 03:14
    kbus
    Poziom 17  

Kierunki pamiętam tylko przypuszczam ze wtórne nawinąłem o jeden zwój za mało, ale pewny nie jestem, a nie chce rozbierać i od nowa nawijać.

0