Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jasne pasy + falujące brzegi ekranu w monitorze

smajlas 09 Kwi 2004 10:26 1324 5
  • #1 09 Kwi 2004 10:26
    smajlas
    Poziom 12  

Witam! Moim problemem są jasne pasy szerokości ok 3cm (położone poziomo) oraz razem z tym efektem falujące brzegi ekranu (tam najmocniej). Zmieniłem kondensatory filtrujące napięcie zasilające główne trafo, kondensatory pracujące w przetwornicy, oraz kond. pracujące przy scalaku odchylania pionowego.
    Miałem możliwość sprawdzenia tego monitora ze wzmacniaczem wizji od tego samego modelu, tylko całkiem sprawnego. Efekt nie ustał, więc płytka kineskopu jest ok.
    Co dalej??
    (monitor 19``, Trinitron)

0 5
  • #2 09 Kwi 2004 11:12
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Zostaje układ odchylania pionu, chociaż przy jego uszkodzeniu raczej pojawia się ciemny pas i brzeg ekranu zawija się na nim.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 09 Kwi 2004 11:35
    smajlas
    Poziom 12  

Niestety, to nie to :( Scalaka od odchylania pionu (TDA4861) wymieniłem. Elektrolity tam wystepujące też (4szt.). Dalej tak samo.

0
  • #4 11 Kwi 2004 16:47
    Awdeg
    Poziom 26  

Myśle,że jest to spowodowane przez brak,lub uszkodzenie synchronizacji częstotliwości pracy zasilacza z częstotliwością odchylania poziomego.Napisz też jeśli zwiększasz jasność czy objawy się zmieniają czy,nie ma to na nie wpływu

0
  • #5 14 Kwi 2004 10:13
    smajlas
    Poziom 12  

Wygląda to tak. Przy mniejszej jaskrawości ekranu (zmniejszona z menu, albo na trafie) efektu jaśniejszych-ciemniejszych pasków prawie nie widać. Niestety, falowanie jest nadal widoczne. (falowanie po włączeniu zaczyna się od dolnych rogów, potem rozchodzi się po całym ekranie). Paski są drobne (2-3cm), i "podróżują" z góry na dół, albo odwrotnie.

0
  • #6 14 Kwi 2004 11:24
    In
    Poziom 15  

Sprawdz czy nie nakładasię jakaś zmienna składowa na napięcie stałe w obwodach zasilania np obwodów zasilani H i V.
    Możew być np wadliwy jakiś kondensator elektrolityczny
    Powodzenia

0