Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekładnia prądowa i napięciowa - do licznika

04 Lut 2009 10:24 4632 4
  • Poziom 11  
    Witam
    mam moze proste pytanie ale nie dla mnie... nie jestem elektrykiem. Mam "zaprogramowac" licznik elergi ale z tym ok. Problem pojawia sie w wprowadzeniu parametrów sieci tzn. dostałem od zakładu dane takie jak...
    1.Przekładnia pradowa 1000/5/5 ----co to znaczy i jak to odczytac?? w programie moge wpisac (przy parametrach sieci) */* gdzie * to liczba...
    2. Przekładnia napięciowa 6000:√3/100:√3/100:√3 i tez w programie moge wpisac */*... co to są te oznaczenia */*/* i dlaczego jest 3(1000/5/5) liczby a nie 2 (np.1000/5)...
    3.w przekładni napięciowej musze obliczyc wartość napięcia fazowefo i dlatrego dziele prze √3...??
    czy ktos mi to wyjasni ??
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Ad 1 - Najzwyczajniej trzeba podzielić 1000:5 = 200 i tą liczbę wpisać jako współczynnik "prądowy" Oznaczenie 1000/5/5 znaczy, że jest to przekładnik o dwóch uzwojeniach wtórnych ( jedno dla obwodu zabezpieczeń, a drugie dla obwodu pomiarowego). Uwaga: jeżeli jedno z tych uzwojeń nie jest wykorzystane należy je ZEWRZEĆ.
    Ad 2 Podane oznaczenie dotyczy przekładników napięciowych przeznaczonych do pracy z uzwojeniem górnym ( pierwotnym) i jednym z uzwojeń wtórnych w układzie gwiazdy Te uzwojenia są oznaczone jako
    *: √3
    drugie uzwojenie wtórne łączy się w tzw układ otwartego trójkąta ( generalnie służy do wykrywania jednofazowych zwarć doziemnych).
    Do licznika należy wpisać 6000/100 =60
    Więcej teorii - w dowolnym podręczniku dotyczącym zabezpieczeń lub przekładników.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Dzięki bardzo
    mam jeszcze jedno pytanie odnoscnie współczynika mocy... w liczniku moge wybrac aby na wyswietkaczu pokazywal mi sie : 1.chwilowy wspłóczynik mocy (HYBA w danej chwili??) 2.Poprzedni współczynik mocy (CHYBA odnośnie poprzedniego okresu uśredniania ) lub 3.maksymalny współczynik mocy( CHYBA z poprzednich wartości??) ... i czym sie tak dokładnie różnią te wartości ?? oraz która z nich byłaby najlepsza do podglądu bieżącego?? Czy ktos juz dobieral takie parametry??

Witam (ponownie)
    Mam jeszcze jedno pytanie : Podłączyłem licznik do silnika i współczynnik mocy wskazuje mi 0 lub -0 (w zależności od podłączenia cewek prądowych i napięciowych). Dlaczego wartość współczynnika mocy jest równa 0 a nie tak jak ma silnik okolo 0,84 ?? dodam że silnik(indukcyjny) jest nieobciążony ... Wskazuje jakby była czysta indukcyjność lub pojemność ...?
    Czy ktos mi to wyjaśnić ??

dodam tylko ze silnik wskazuje moc czynna(oddawana i pobierana) i bierna (oddawana i pobierana) w zaleznośc od sytuacji

Licznik podłączony do silnika pokazuje P i Q na "-"(oddawane) i współczynik mocy= -0(minus zero) jezeli do tego ukladupodłącze żerówke(jedna-pod jedną faze:D) to Qnadal jest "-" źaś P zmienia znak na "+"(pobierana) a współczynik mocy =+0.... czemu nie wskazuje jakies konkretnej wartości??

Posty scaliłem. Proszę poprawić pisownię i literówkę.
    Następnym razem użyj przycisku zmień. [Akrzy]
  • Poziom 11  
    jak mam licznik który mi mierzy moc czynną co 15minut(jeden okres) to aby "powstała" KWh musze dodać cztery kolejne okresy ?? czy jak ?? może mi ktoś to wyjaśnić ... bo pobieramy moc która jest zamieniana w określonym czasie na energie (ciepło, praca itp) ... dobrze myśle???
  • Poziom 39  
    Regulamin p. 6, 8.1, 15
    Temat zamykam.