Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

K7VZA - niejasność z pomiarem mosfetów

04 Lut 2009 18:44 783 1
  • Poziom 1  
    Cześć

Zwracam się do Was o pomoc. Posiadam płytę główną ECS K7VZA. Problem dotyczy pomiarów mosfetów na tej płycie , mam pewne wątpliwości.

Otóż pracował na tej płycie AMD Duron 1.0GHz, po jakimś czasie coś wysiadło. Mianowicie, włączam komputer, uruchomi się (kręcą tylko wentylatory), po chwili się wyłączy i już nie ma możliwości włączenia (brak reakcji na zwieranie pinów pwr_on.
    Próbę uruchomienia przeprowadziłem z płytą i procesorem poza obudową.
    Kondensatory OK, zasilacz również (FSP) ale sprawdzałem też na innym.
    Dodam jeszcze,że "goła" płyta główna z podłączonym tylko wentylatorem uruchamia się i pracuje cały czas.

Postanowiłem sprawdzić procesor na innej płycie głównej. Okazuje się ,że procesor uszkodzony.

Ponownie przełożyłem procesor do K7VZA i postanowiłem pomierzyć mosfety. W układzie zasilania procesora. Oznaczenia mosfetów SRS2020P i sąsiadujące z nimi S0110F0B 60N03L. Więc tak.

Na mosfetach SRS2020P cały czas 0, natomiast na S0110F0B 60N03L po przyłożeniu sond wartość wzrasta.
    Pomiary wykonuję na ustawieniu pomiaru diody na mierniku.

Wkładam tym razem SPRAWNY procesor i co się okazuje ? Na SRS2020P pokazują się wartości podobnie jak na S0110F0B 60N03L.

Teraz pytanie. Czy oznacza to iż przy pomiarze z uszkodzonym procesorem wartości mosfetów SRS2020P mają zostać równe 0 ?

Zastanawia mnie jeszcze taka rzecz. Otóż jak zamontuję na tej płycie sprawny procesor ,uruchamiam (poprzez zwarcie pinów) ,uruchomi się i zachowuje się podobnie jak z tym uszkodzonym czyli chwilę popracuje i się wyłącza, czyżby uszkodzona płyta główna ?

Trochę może zakręciłem, mam jednak nadzieję,że jest to zrozumiałe.
    Proszę o odpowiedź osób będących w temacie.

Z góry dziękuję
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    jeśli chcesz pomierzyć tranzystory to pierwsze co to wylutuj nogi z płyty i dopiero można brac się za pomiar :)