Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom i wyświetlacz vfd 14-sto segmentowy

04 Lut 2009 20:46 3853 7
  • Poziom 23  
    Witam.
    Posiadam taki oto wyświetlacz vfd:
    Bascom i wyświetlacz vfd 14-sto segmentowy
    Jest to wyświetlacz z czternastoma segmentami na jedno pole, może wyświetlać liczby oraz litery, jest bez sterownika, wiem jak go podłączyć (co i gdzie) lecz nie wiem jak tym sterować z procesora (np.atmega8).
    Czy potrzeba jakiś dodatkowy układ między procesorem a wyświetlaczem i jak ma wyglądać kod w bascomie żeby wyświetlacz pokazywał liczby i litery.
    Wiem żeby podłączyć taki wyświetlacz pod uc trzeba dodatkowy układ pośredniczący bo zasilanie takiego wyświetlacza to ok 30v ale chodzi mi o to jak to podłączyć aby możliwe było wyświetlanie tekstu, czy wystarczy sam procesor czy może coś jeszcze i ewentualnie jak to później oprogramować.
  • Poziom 17  
    Było kilka tematów odnośnie VFD. W postach są też kody źródłowe w BAS-comie. Odnośnie sterowania to trochę jest np:
    tu
  • Poziom 23  
    Nie chodzi mi o samą idee sterowania wyświetlacza vfd tylko o sposób sterowania wyświetlacza 14(bądź 16) segmentowego. Może to być nawet wyświetlacz LED.
  • Poziom 42  
    pier --> przecież to chyba ty zrobiłeś ten zegarek vfd
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1141413.html

więc w czym widzisz problem???

taki wyświetlacz jaki masz sterujesz dokładnie na takiej samej zasadzie tyele że segmentów do wysterowania masz troszkę więcej

Odnośnie układów pośredniczących to tylko tego typu jakie użyłeś w swoim zegarku do konwersji napięcia np ULN'y alo specjalizowane pośredniczące MAX'y (rejestry przesuwne) - w ogóle dzięki korzystaniu z układów typu (shift register) jak 74595 itp - nie będziesz musiał aż tylu nóg procka zaprzęgać do roboty. Tyle że stosując zwykłe TTL'owskie resjestry będziesz musiał jeszcze za nimi robić układy pośredniczące ze względu na napięcie. A jak wspominałem wcześniej jeden MAX6934 pozwoli ci bez żadnych dodatkowych układów, rezystorów itp podłączyć od razu wyprowadzenia VFD bezpośrednio do niego a procka z drugiej strony. Tylko wtedy pompować w niego dane ;)
  • Poziom 23  
    No tak niby wiem jak sterować takim wyświetlaczem ale nie do końca. A mianowicie, jeśli mam podłączony wyświetlacz 7-mio segmentowy np do portu B to za pomocą komendy lookup wysyłam na ten port gotową liczbę z tabeli a jeśli chodzi o wyświetlacz 14-sto segmentowy to jak? 7 segmentów podłączam jak wcześniej a następne 7 do innego portu i co dalej? Jak napisać program żeby to miało ręce i nogi?
  • Poziom 42  
    no jeśli to już tylko problem programowy to najmniejszy problem, na pewno coś wymyślisz.

tak na szybko co mi przychodzi na myśl to skoro chcesz to robić podobnie jak do poprzedniego swojego zegraka - to użyj sobie lokkup ale dla wartości 16bitowych, które opisują 1 znak - czyli można użyć 2 razy lookup, ale ...

nie mam teraz Bascoma pod ręką - czy nie ma tam możliwości zrobienia tabeli lookupowej dla 16bitowych wartości - oooj chyba jest z tego co pamiętam - więc jeszcze mniejszy problem a w zasadzie żaden
  • Poziom 16  
    witam.
    Poszukaj cos na temat MAX6920, MAX6921 lub MAX6922 i wtedy bedziesz robić cuda na kiju jeśli chodzi o VFD.
    pozdro.