Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przerobić kit AVT-984 z FM na AM?

04 Lut 2009 20:57 10356 10
  • Poziom 10  
    Witam. Właśnie piszę pracę dyplomową na temat TEMPEST. W związku z tym potrzebuję skontrować odbiornik AM na pasmo około 108MHz (częstotliwość pojedynczego piksela). Wpadł mi w ręce kit AVT-984, jednak wymaga on pewnej przeróbki, której nie jestem w stanie dokonać sam. Pierwsze to zmiana demodulacji na AM. Druga to selektywność. W przypadku kart graficznych dokładność wynosi 5% czyli dla sygnału 108MHz pasmo powinno być około 10 MHz (jeśli dobrze kombinuję ;- )

Poniżej schemat kitu:

Opis wyprowadzeń układów:
    wyprowadzenia LA1186:
    1- wejście wzmacniacza w.cz.
    2- odsprzężenie wzmacniacza w.cz.
    3- wyjście wzmacniacza w.cz. (wejście mieszacza)
    4 i 5-masa układu (anoda diody pojemnościowej)
    6- wyjście mieszacza
    7- katoda diody pojemnościowej (wejście napięczia ARCz)
    8-obwód lokalnego oscylatora
    9- zasilanie układu

Wyprowadzenie TDA1083:
    1- odsprzężenie wzmacniacza p.cz.
    2- wejście p.cz.
    3- masa w.cz.
    4- wejście mieszacza AM
    5- obwód oscylatora AM
    6- wejście AM
    7- odsprzężenie AM
    8- wyjście demodulatora
    9- wejście fonii
    10-sprzężenie zwrotne
    11-masa fonii
    12-wyjście fonii
    13-napięcie zasilania
    14-obwód demodulatora
    15-obwód demodulatora
    16-napięcie ARW/ARCz

Spis wartości elementów:

Głownie chodzi mi od zmianę modulacji (demodulacji). Nie za bardzo także wiem, które elementy odpowiadają za selektywność odbiornika. Wiem, że obwody rezonansowe na bank, ale coś chyba jeszcze ma do tego obwód p.cz.
    Gdzieś na elektrodzie czytałem, że coś jest nie tak z filtrem ceramicznym zastosowanym w tym układzie.

Byłbym wdzięczny za pomoc, oraz wszelki uwagi. :-)
  • IGE-XAO
  • Poziom 31  
    Tak po mojemu to wyjscie demodulatora AM znajduje się na końcówce 8 układu 1083. Proponuję zajrzyj na wyszukiwarkę Elenota i wyklikaj ten układ , a po wyświetleniu zobacz funkcję " aplikacje " . Powinno się wszystko wyświetlić , cały schemat co i jak podłączyć . Pozdrawiam !:))
  • Poziom 10  
    Jeśli dobrze rozumiem układ LA1186 i jego otoczenie to heterodyna z pojedynczą przemianą częstotliwości (zresztą tak jak w opisie kitu), czyli głowica UKF, która w skrócie z w.cz. robi nam p.cz. 10.7MHz (tak ja w kicie). Stopnia tego nie interesuj rodzaj zastosowanej modulacji (AM/FM), bo on Tylko przemienia częstotliwości by było łatwiej je później obrabiać demodulatorowi.
    Czyli z całego tego bloku dostajemy sygnał o częstotliwości 10,7MHZ zmodulowany AM, lub FM (to dopiero będzie brane pod uwagę później).

Czyli w przybliżeniu głowica FM i AM są dokładni takie same tylko dają inne p.cz. (10.7Mz i 465kHz)?

Sygnał następnie podawany jest na wejście wzmacniacza p.cz. układu TDA1083 (nóżka 1), czyli generalnie:

nóżki 1,2,3 pozostają niezmienione.

nóżki 8,9,10,11,12 - czyli blok wzmacniacza m.cz.. Wyjście demodulatora idzie do wzmacniacza m.cz i po wzmocnienie na wyjście układu (nic specjalnego).

13 - zasilanie, więc zostaje.

16 - to automatyczna regulacja wzmocnienia, też pozostaje jak było.

14 i 15 - to wyjście wzmacniacz p.cz. na którym znajduje się filtr pasmowy dostosowane do częstotliwości p.cz. układu.

Teraz według mnie sygnał po przejściu wzmacniacz p.cz. powinien trafić do demodulatora AM. I tu zaczynają się schody :

Według katalogu (rysunek poniżej) wykorzystane zostały wejścia AM, czyli z tranzystora i kwarcu 26MHz mamy lokalny oscylator AM, cewka L3 razem z kondensatorem to wejściowy obwodu w.cz., ... . Czyli w tym przypadku nie korzystamy z zewnętrznej głowicy AM, tylko wykonujemy ją sami za pomocą bloku dostępnego w TDA1083.

W innym rozwiązaniu odbiornika AM (AVT-2761) bloku AM układu TDA1083 w ogólnie nie wykorzystuje się, a demoduluje amplitudę. Dlaczego? Rozumiem ze w tym przypadku L1, C8 to ob. rezonansowy wejściowy w.cz., który określa odbieraną częstotliwość. Filtr p.cz. dostrojony do 225kHz na elementach obwodzie rezonansowym 121.

Skąd ten biedny układ ma wiedzieć czy dokonać demodulacji AM, czy FM? Skoro można dokonać demodulacji z, lub bez obwodu AM tego układu ?!

Jeśli coś w moim rozumowaniu jest nie tak, czekam na uwagi ;-)
  • IGE-XAO
  • Poziom 31  
    Z tych rysunków wysnuwam wniosek że końcówka numer 8 jest wyjściem detektora AM. ten detektor w strukturze układu jest podłączony podczas produkcji i zależnie od potrzeb albo wykorzystywany albo nie . Aby to sprawdzić musisz zrobić eksperyment i podłączyć poprzez kondensator wzmacniacz akustyczny do tej końcówki. Powinieneś tam usłyszeć modulację AM. Pozdrawiam !:))

Dodano po 3 [minuty]:

Zanim zrobisz to spróbuj połączyć końcówki numer 9 i 8 tak jak na rysunku odbiornika AM . Jeżeji jest tak jak myślę układ powinien zacząć odbierać w AM przełączając sie automatycznie . Nara...
  • Poziom 15  
    Przepraszam za niemerytoryczny post ale zaciekawił mnie Twój temat pracy. Na czym właściwie ma ona polegać w kontekście norm tempest?
    Czy zamierzasz robic jakieś pomiary emisji ujawniającej?
  • Poziom 10  
    Witam :-) Temat pracy to: „Emisja ujawniająca – analiza systemowa„. W głównej mierze będę się zajmował emisją ujawniającą promieniowaną (właśnie na częstotliwościach z zakresu 80-180MHz, to mi wystarczy) oraz jak starczy czasu także przewodzoną. Najpierw chcę dostać się do pracowni anten politechniki wrocławskiej do komory bezodbiciowej (już jest w trakcie ugadywania terminów). Najpierw planuję zrobić ogólne pomiary emisyjności monitorów CRT (najbardziej widowiskowa emisja ujawniająca przewodzona). O ile z pomiarami widma emisyjności nie powinno być większego problemu (dostępne w pracowni mierniki), o tyle wykonanie w domowych warunkach sprzętu odbioru TEMPEST z monitora już takie proste nie jest (przynajmniej na razie ;- )
    Gdybyś chciał pogadać, to pisz na maila. Nie będziemy forum zaśmiecać ;-)
  • Poziom 31  
    A czy ewentualnie mógłbym dostać twoją pracę do poczytania ?? Jak się obronisz oczywiście . Pozdrawiam ! :)) Aha ! Moim zdaniem skoro to tak poważny temat , może warto zrobić to techniką dyskretną np. równolegle zrobić detektor AM i FM . Tak między nami popularny UL 1200 jest dużo lepszym układem . Popatrz ile tam można mierników podłączyć . A może po ul 1200 zamiast detektora stereo podłączyć coś a'la detektor AM . W końcu stereo jest qasi AM . Co Ty na to ? Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 20  
    Witam

@krecik_jg : Po częstotliwości 108MHz którą pragniesz "odbierać" , wnoszę iż monitor który będziesz "podsłuchiwał" będzie pracował w rozdzielczości 1280x1024 z 60 hercowym odświerzaniem.Sądzę iż budowa odbiornika na bazie kitu AVT niekoniecznie jest dobrym pomysłem.Pionierzy w tym temacie ( Van Eck , Kuhn) wykorzystywali odpowiednio zmodyfikowane odbiorniki na pasmo VHF/UHF

Pozdrawiam
    mancymonek
  • Poziom 10  
    Jeśli wierzyć standardom, to są trzy zestawienia parametrów monitora dające częstotliwość piksela 108 MHz:

1152x864 [75 Hz] 108.000 MHz
    1280x960 [60 Hz] 108.000 MHz
    1280x1024 [60 Hz] 108.000 MHz
    Tylko coś mi nie pasuje, ale to się sprawdzi później ;P

Rzeczywiście, będę polował na monitor 1280x1024 [60 Hz]. Są to dość rzeczywiste ustawienia, więc ładnie będzie operować właśnie na nich.

Wybierając kit AVT chciałem dokładniej przyjrzeć się budowie tego typu sprzęt (wcześniej nie miałem dużo do czynienia z w.cz.). Wiedzieć co poszczególne bloki robią i dlaczego tak a nie inaczej ;-) Znalazłem gotowy kit, więc postanowiłem go przestudiować, a że się zaciąłem ... no cóż ;P

Drugim powodem wybrania kitu zamiast wyciągania głowicy z odbiorników VHF był fakt, iż jest to praca dyplomowa, wiec warto by było napisać coś więc o układzie niż "układ wyciągnięty z tunera TV, zmodyfikowany w magiczny sposób, działa" ;P Nie o to chodzi, no nie do końca :-) Teraz mogę dokładniej opisać co się dzieje wewnątrz odbiornika, bo co to za frajda zrobić coś i nie wiedzieć jak działa ;P

Właśnie na pracach tych panów się opierałem:

Markus Kuhn, Ross Anderson “Soft Tempest: Hidden Data Transmission Using Electromagnetic Emanations”, Information Hiding – Second International Workshop, Portland 1998 r.
    http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/ih98-tempest.pdf

Wim van Eck “Electromagnetic Radiation from Video Display Units: An Eavesdropping Risk?”
    http://jya.com/emr.pdf

Wim van Eck wykorzystał właśnie zwykły odbiornik TV z zewnętrznym sygnałem oraz synchronizacją. Teraz już nie ma tak łatwo, jedna niemniej użycie głowicy VHF jest kuszące :-)

Nie mam skąd skombinować gotowej głowicy, więc co sądzicie o poniższej??
    http://allegro.pl/glowica_ukf_gloria_88mhz_108mhz.html

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 10.11. Link został zmieniony.

• Poziom 2  
    Witam kolego.

Sorry, że tak późno odpowiadam ale dopiero znalazłem Twojego posta.

Ale od początku. Jeśli rzeczywiście zamierzasz bawić się emisją ujawniającą, odbiornik z kitu AVT Ci nie wystarczy. Tak naprawdę potrzebujesz odbiornika z pasmem IF min. 5-10 MHz przy czym im szersze tym lepiej. Jeśli będziesz próbował odbierać emisję od monitora przy użyciu odbiornika wąskopasmowego, szerokopasmowy sygnał emisji ujawniającej ulegnie "odfiltrowaniu" i stracisz szczegóły.

Inna rzecz to częstotliwość odbioru. Współczesne komputery (bo nie monitor jest przecież źródłem emisji ujawniającej) promieniują w pardzo szerokim widmie częstotliwości. Najsilniejsze sygnały występują w paśmie 150-300MHz (rzadko niżej) a ten zakres jest dosyć mocno zaśmiecony (np. sygnałami telewizyjnymi). Oczywiście możesz w pewnym stopniu wpływać na tę częstotliwość (np. zmieniając tryby pracy karty graficznej) ale by taką emisję wykorzystać musisz dysponować odbiornikiem umożliwiającym płynne przestrajanie.

Z mojego doświadczenia wiem, że najłatwiej wykorzystać odbiorniki z kart telewizyjnych. Należy w nich wyprowadzić sygnał p.cz. na jakiś układ wzmacniający i rastrujący (odtwarzający lub wytwarzający sygnały synchronizacji poziomej i pionowej). Z takiego układu dajesz dopiero sygnał na monitor (po złączu D-SUB). Możesz też podać wzmocniony sygnał z odbiornika (o poziomie max. 0.7V) podać wprost na piny 1-3 złącza VGA zaś sygnały synchronizacji z zewnętrznych generatorów (o poziomaach TTL) na piny 13 (synchronizacja pozioma) i 14 (synchronizacja pionowa). Ponieważ generator synchronizacji pionowej musi charakteryzować się bardzo dużą rozdzielczością (min. 1 mHz) proponuję wykorzystać standardowy generator z dzielnikiem (np. przez 100000).

I jeszcze jedna uwaga. Jeśli chcesz odbierać emisję monitorową, pozbądź się ferrytów z kabla VGA. Dodatkowo, im starszy monitor do podglądu i do odtwarzania sygnału tym lepiej. Monitory LCD do wyświetlania odebranego sygnału z reguły się nie nadają (gdyż za bardzo ingerują w ww. sygnał i wariują przy niestandardowych wartościach synchronizacji).

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów po prosu daj znać.
  • Poziom 1  
    Witam,
    nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że monitory nie promieniują. Otóż, jak najbardziej promieniują z tym, że CRT do ok. 300MHz (potem, ewentualne harmoniczne), a LCD promienują w szerokim spektrum częstotliwości, smiało można coś złapać powyżej 1GHz. Dodatkowo prominują złącza wideo, zarówno analogowe jak i cyfrowe.

Szerokość IF na poziomie 30 MHz zapewni komfortowe pozyskiwanie emisji ujawniającej.