Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płynna regulacja ciśnienia pompy rotacyjnej

04 Lut 2009 21:02 3026 5
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

posiadam pompę rotacyjną podłączoną do silnika jednofazowego AC (250W), która obecnie pracuje w układzie pompującym wodę pod maksymalnym ciśnieniem 9bar (ustawione na bypass'ie na pompie). Chciałbym dodać do układu element(y), które umożliwyłyby płynną regulację ciśnienia w zakresie 2-9bar. Zastanawiałem się nad wymianą silnika na bezszczotkowy DC i zmianą jego prędkości, ale w przypadku pomp rotacyjnych ciśnienie na wyjściu zależy tylko od oporu na wyjściu (i w moim przypadku od ustawienia bypassu). W związku z tym pomyślałem, że można wrzucić w układ sterowany elektronicznie zawór upustowy, zrzucający 'nadmiar' ciśnienia w odpływ. Problem w tym, że tego typu zawory posiadają na ogół dość prostą budowę (sprężyna + tłoczek) i wątpie czy reagowałyby dobrze na zmianę nastawy pod ciśnieniem tłoczonej wody.

Czy może ktoś zaproponować innego rodzaju rozwiązanie, które dałoby możliwość płynnej regulacji ciśnienia? Może ktoś miał styczność z podobnym problemem w zastosowaniu przemysłowym i może coś doradzić? Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje/rady.

Pozdrawiam,
    dsc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Kolego dobrze kombinujesz.

Najprostrze rozwiązanie to na tłoczeniu pompy dac zwykły
    zawór (zasówkę , byle nie zawór kulowy).
    ewentualnie tak jak piszesz zawór (sprężyna + tłoczek) +
    automatyka.
    średnica ma byc taka jaką ma pompa na tłoczeniu.
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    A może przetwornik ciśnienia (0-10V, 4-20mA) i falownik 1fazowy z PIDem.
  • Poziom 2  
    Witam ponownie,

ten zawór na tłoczeniu to nie będzie przypadkiem ograniczał jedynie przepływu? ten, który miałem na myśli to swego rodzaju zawór bezpieczeństwa, który puszcza przy określonym ciśnieniu (zależnym od siły napięcia sprężyny). Z ciekawości, czemu nie może to być zawór kulowy?

Przetwornik + PID to nie jest zły pomysł, ale są dwa ale:

- koszty - ten 'projekt' to zwykła domowa przeróbka, więc staram się ograniczyć wydatki

- nie wiem jaki jest wpływ zmiany częstotliwości/szybkości silnika na pompę rotacyjną

Pozdrawiam,
    dsc.

EDIT: zapomniałem dodać, że pompa ma opór od strony tłoczenia w postaci porowatej warstwy, przez która z czasem (po około 5-10s) woda przenika.
  • Poziom 22  
    domowym sposobem to :

zawór z tłokiem, cewka elektromagnesu.

I tak regulujesz prąd cewki w celu zmiany wysuniecia tłoka, gdzie odczytujesz cisnienie z czujnika. Przypisujesz prad cewki dla zadanego cisnienia (wysuniecie tłoka).

np
    1,5A to 2 bary
    3 bary to 2 A

Kalibrujesz to recznie i mierzysz zapisujesz i przypisujesz.
    Pozniej ustawiasz prad i powinno byc takie cisnienie.

Tak z grubsza
  • Poziom 2  
    Witam,

finalnie zdecydowałem się na bypass, czyli trójnik za pompą, zawór na poprzecznej gałęzi i przewód łączący wyjście z pompy z jej wejściem (też poprzez trójnik, gdyż pompa zasilana jest z sieci wodociągowej). Regulując ustawienie zaworu można zmieniać ciśnienie na wyjściu, puszczając część pompowanej przez pompę wody spowrotem na jej wlot.

Pozdrawiam,
    dsc.