Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - pytanie?

Sebastian S 04 Lut 2009 21:59 5723 13
  • #1 04 Lut 2009 21:59
    Sebastian S
    Poziom 17  

Witam.

U mojej kuzynki elektryk zakłada instalacje elektryczną i kazała mi na nią zerknąć. Jestem elektronikiem z zawodu więc myślała że jestem w stanie to ocenić pod względem wykonania. Ja niestety nie znam się za bardzo na elektryce (na sposobie układania kabli) w związku z tym mam pytanie do kolegów bo mnie jedna sprawa zainteresowała. Mianowicie przechodzenie przewodu przez ściany. Na piętrze w pokoju 1 "zaczyna się" instalacja (zarówno gniazd jak i oświetlenia) i przewód od gniazd przechodzi z pokoju 1 do pokoju 2. W pokoju 1 jest puszka pod sufitem a w pokoju 2 tylko dziura wywiercona wiertłem i włożony jest koniec przewodu który wychodzi z tyłu tej puszki w pokoju 1. Tak samo jest z przewodem od oświetlenia (puszka obok). Tak to wygląda (jeszcze przed przetkaniem przewodów):

Pokój 1.

Pokój 2.

Cały schemat pokoi wygląda tak:

Ta niebieska linia to miejsce w którym przewody zejdą na parter do pomieszczenia gdzie znajduje się skrzynka z bezpiecznikami. Strzałki pokazują miejsca przechodzenia przewodów przez ściany. Zamalowane żółte miejsce to przedpokój który jest już wykończony (otynkowany) i na tych ścianach kable nie mogą być położone. Każdy pokój będzie miał oddzielny bezpiecznik od gniazd a dwa pokoje i sypialnia wspólny bezpiecznik od oświetlenia, łazienka będzie podłączona zupełnie osobno (gniazda i światło). Moje pytanie dotyczy sposobu przechodzenia przewodów przez ściany. Czy tak jest prawidłowo? Przecież przewód od gniazd z pokoju 1 będzie "łączony" aż (tylko ?) trzy razy zanim dojdzie do skrzynki z bezpiecznikami.

0 13
  • #2 04 Lut 2009 22:30
    tyktyk
    Poziom 24  

Jeśli instalacja ma być podzielona na obwody tak jak pisałeś tzn. Każdy pokój ma własny bezpiecznik to kabel wg mnie nie powinien być przecinany najlepiej zachować ciągłość przewodu. Osobiście stronie od puszek fi 80 pod sufitem. Tylko dlatego, że wyglądają nieestetycznie te denka. Gniazda łączę w łańcuszek. A łączenia oświetlenia wykonuję w puszkach fi 60 głębokich zazwyczaj łączeniowych tak by później pasowało wszystko pod ramki maskujące. W tych puszkach przewody łączę tzw złączkami wago.

Niestety by cokolwiek ocenić ( skrytykować ) trzeba by to zobaczyć. Ale jeśli facet jest zawodowym elektrykiem to wie co robi. Bierze odpowiedzialność za ta instalację.

0
  • #3 04 Lut 2009 22:43
    Sebastian S
    Poziom 17  

Te puszki u góry nie mają średnicy 80mm tylko 50mm lub 60mm (dokładnie nie mierzyłem) ale nie są większe od tych w otworach do gniazdek sieciowych.

0
  • #4 04 Lut 2009 23:02
    tyktyk
    Poziom 24  

No to nie wiem co jest kombinowane zaczekajmy na dalszy rozwój wydarzeń. Pozdrawiam

0
  • #5 04 Lut 2009 23:10
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

:arrow: Sebastian z Twojego opisu nie wiele wynika, na zdjęciach też mało co widać. Nie wiadomo jaką metodą wykonuje instalacje ów elektryk i jakie ma wizje.
    Tak jak radzi kolega tyktyk - należy poczekać. Jest zasada, nie ocenia się czyjejś pracy zanim ktoś skończy.

0
  • #6 04 Lut 2009 23:25
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Z innej beczki...
    Widzieliście kiedyś takie ściany? Puzzle łatwiej by było ułożyć niż te końcówki bloczków z gazobetonu.
    Nie wiem , czy chylić czoło przed nim , czy współczuć -murarzowi...

0
  • #7 04 Lut 2009 23:39
    Sebastian S
    Poziom 17  

Chciałbym wiedzieć po prostu czy takie łączenie przewodów jest normalne. Nie tyle rozchodzi mi się o samo techniczne rozwiązanie tylko o to czy ten przewód nie powinien jakoś w całości dotrzeć do skrzynki z bezpiecznikami. Chodź ja osobiście nie wyobrażam sobie jak miałoby to być wykonane inaczej. I mam nadzieje że nie jest to bardzo fatalnie rozwiązane technicznie, tzn. mocno nie zgodne z przepisami.

0
  • #8 04 Lut 2009 23:48
    tyktyk
    Poziom 24  

Jeśli to jest to co opisałeś to przecinanie kabla tylko po to by było łatwiej go przeciągnąć przez ścianę to dla mnie osobiście jest fuszerką. Ale chyba nie jest nie zgodne z przepisami. Należy się starać by połączeń było jak najmniej. Ale nie rób afery bo koleś sie obrazi i rzuci robotę a ty będziesz musiał dokończyć ;)

Zaczekajmy :!:

0
  • #9 05 Lut 2009 00:30
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Sebastian S napisał:
    Chciałbym wiedzieć po prostu czy takie łączenie przewodów jest normalne. Nie tyle rozchodzi mi się o samo techniczne rozwiązanie tylko o to czy ten przewód nie powinien jakoś w całości dotrzeć do skrzynki z bezpiecznikami. Chodź ja osobiście nie wyobrażam sobie jak miałoby to być wykonane inaczej. I mam nadzieje że nie jest to bardzo fatalnie rozwiązane technicznie, tzn. mocno nie zgodne z przepisami.

Tak, jest to normalne i nie widzę powodów do obaw. Przecież gniazdo przez gniazdo też trzeba jakoś podłączyć /instalacja bezpuszkowa/.
    Ludzie nie zdają sobie nawet sprawy ile łączeń jest w puszkach za osprzętem, a jak już widzą /na etapie montażu/ trzy połączenia to w panikę wpadają ;) Dajcie temu biednemu chłopinie skończyć te instalacje :)

:arrow: Andrzej, czy Ty wiesz, że ja te "puzzle" to dopiero teraz zauważyłem :roll:

0
  • #10 05 Lut 2009 00:43
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

No bo masz juz takie "zboczenie" zawodowe, że poza elektryką nic nie widzisz...Hi hi.

Jeszcze czegoś takiego nie widziałem...

0
  • #11 05 Lut 2009 00:50
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

No popatrz, czepiają się instalacji a nie widzą z czego i jak dom zbudowany ;) Jaki dom taka instalacja ;)

Przepraszam to był żart.

0
  • #12 05 Lut 2009 08:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 05 Lut 2009 08:45
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Z tego co opisałeś to instalacja jest OK, mimo wszystko ja montuję przewody na taśmę alu a nie na termogluta. Poza tym, jak już koledzy wspomnieli, pilnować to tutaj murarza trzeba, nie elektryka. Nie dość, że puzle jakich w życiu nie widziałem, to zaprawa grubowarstwowa, której się do Ytonga nie stosuje.

0
  • #14 05 Lut 2009 10:01
    Sebastian S
    Poziom 17  

Te mury to stawiał mąż mojej kuzynki. To są ścianki działowe, więc jak to on twierdzi nie musi być tak "cycuś glancuś" - też mu kiedyś na te mury zwróciłem uwagę. :D Gdzie indziej są jeszcze "lepsze". Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. Uspokoiły mnie i teraz wiem że to normalne. Jak coś mnie jeszcze zaniepokoi to podeślę zdjęcia, ale tym razem postaram się zrobić je aparatem, bo te były robione komórką.

0
  Szukaj w 5mln produktów