Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokładny zegar - jaką drogą podążać?

05 Lut 2009 00:31 3738 19
  • Poziom 13  
    Chciałbym skonstruować w miarę możliwość dokładny zegar. Przypuśćmy że interesuje mnie pomiar czasu z błędem nie większym jak +/- 10 sekund na rok. Aha jeszcze jedna uwaga, zegar nie mógł by się resetować przy zaniku napięcia zasilania.

Pierwszy pomysł jaki się pojawił to zastosowanie DS1307, kwarcu 32.768 kHz oraz litowej baterii podtrzymującej pracę układu DS1307. No właśnie ale pojawił się problem dokładności - zwykły kwarc ma powyżej 10 ppm (przynajmniej lepszych nie udało mi się znaleźć). Powodowało by to niedokładności +/- 5 min na rok, no więc szukam dalej. Udało mi się znaleźć kwarc z stabilizacją temperaturową DS32kHz, który zapewnia już dokładność na poziomie 1-2 ppm w temperaturze pokojowej. To rozwiązanie dawało by błędy nie większe niż minuta na rok. No ale to ciągle mało :-) Kolejny pomysł jaki pojawił się to synchronizacja czasu z DCF77 lub poprzez GPS. Tu pojawiają się kolejne pytania/problemy. Co do GPS to raczej nie trzeba się martwić o zasięg chodź pewno pojawią się problemy w usytuowaniu odbiornika. Ale co do odbioru DCF77 to już w ogóle nie posiadam doświadczenia w tym zakresie. Pytanie czy jest możliwość odebrania tego sygnału w domu bez wystawiania anten na zewnątrz budynku? Napiszę że chodzi o lokalizację Kraków - bo pewno to ma duże znaczenie. Aha jeśli ktoś ma jakąś wiedzę/doświadczenie odbioru sygnału GPS w domu, to prosił bym żeby się nią podzielił. :-)

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje układowe, albo wskazówki jakim tropem podążać to prosił bym o ich przekazanie. :-)
  • Poziom 34  
    DCF77 jest w różnych zegarkach na biurko, stacjach pogody i jako tako sobie radzą (są czasowe zaniki sygnału), jeśli pożenić DS1307 (PCF8583) i DCF77 to będzie zegar o wystarczającej dokładności i działający po powrocie zasilania. Na elektrodzie (w internecie) były zegary z DCF więc poszukaj i poczytaj może coś znajdziesz dla siebie.
  • Poziom 42  
    Co do GPS to kupujesz gotowy moduł i odbierasz od niego dane cyfrowe lub sygnał zegarowy 1Hz albo coś podobnego. Jeśli robisz tylko "zegarek" to zainteresuj się częstotliwością sieci energetycznej. Takie źródło nie ma super dokładności chwilowej ale średnia dokładność za duży okres (miesiąc czy rok) jest całkiem dobra.
  • Specjalista-oldradio
    kajojj napisał:

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje układowe, albo wskazówki jakim tropem podążać to prosił bym o ich przekazanie. :-)

Jak zegar ma działać na terytorium naszego kraju do dobrym wzorcem jest nośna PR1 na falach długich (227kHz)
  • Poziom 38  
    Jeszcze jeden pomysł: w dobie powszechnego dostępu do internetu możesz zbudować urządzonko pobierające czas z jednego z dedykowanych serwerów w sieci ;)
  • Poziom 13  
    Dziękuje za wasze sugestie, pomysł z PR1 wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jednak bardziej mnie ciągnie żeby to zrealizować w oparciu o GPS. Ponoć coraz chętniej takie rozwiązanie jest stosowane.

Cytat:
    Co do GPS to kupujesz gotowy moduł i odbierasz od niego dane cyfrowe lub sygnał zegarowy 1Hz albo coś podobnego.

Tyle już się dowiedziałem, jednak pojawia się pytanie czy jest jakaś szansa odbioru tego sygnału w budynku bez wystawiania anteny na zewnątrz. Znalazłem dwa moduły o "sporych" czułościach jeden (bez anteny) a drugi (z anteną). Jak myślicie zastosowanie tego modułu bez anteny z dodatkową anteną (jakąś dobrą), daje jakieś szanse na odbiór sygnału? Następny pytanie to ile jest potrzebnych satelit żeby odczytaj czas (pozycja itp nie jest nam potrzebna)? Czy wystarczy jedna, czy musi być więcej?
  • Poziom 41  
    Witam
    Kup na allegro zegarek z DCF za 20-30zł i wykorzystaj jego odbiornik do swoich potrzeb. Na forum było już opisane jak tego dokonać. Jest to najprostszy i najtańszy sposób, bo robienie własnego odbiornika jest dużo droższe.
  • Poziom 13  
    A co z tym GPS'em? Moje pytania nadal aktualne...
  • Poziom 31  
    mmm777 napisał:
    A częstotliwość sieci? Jest stabilizowna kwarcowo.

Dokładnie. Posiadam taki zegarek synchronizowany siecią i chodzi bardzo dokładnie względem DCFa. Myślę, że reszta to kwestia układu formującego impulsy, dopasowania ich poziomu i doprowadzenia ich w odpowiednie miejsce układu, w celu podziału częstotliwości i uzyskania podstawy 1s.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    kajojj napisał:
    A co z tym GPS'em? Moje pytania nadal aktualne...

Z moich obserwacji wynika, że nie ma szans na używanie wewnątrz pomieszczeń, antena musi "widzieć" niebo.
  • Poziom 15  
    Zawsze zegarek może stać na parapecie przy oknie.
  • Poziom 28  
    Witam. Większość zegarów sterowanych radiowo DCF to zegary cyfrowe, ale można też spotkać analogowe, są też stacje pogody bez czujników zewnętrznych pobierających informacje o pogodzie drogą radiową. Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    wzagra napisał:
    Jakiś czas temu ;)) zmienili na 225 kHz, ale zgadzasię, że dokładność dość znaczna.
    Poczytaj :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic180175.html
    http://plmiscelektronika.elektroda.net/plmiscelektr/2005_01_02/2005_01_02179.htm

Prawda jest taka, ze nigdzie oficjalnie nie ma informacji o dokładności fali nośnej PR1 - wszystko co jest w sieci to są opinie na forach - brak jakichkolwiek aktów prawnych mówiących cokolwiek o częstości wzorcowej (nie mówię tutaj o sygnale czasu)
  • Pomocny dla użytkowników
    Były kiedyś takie moduły DCF, tzn. wyniesiona część na kablu i podłączana do komputera, jako odbiornik-wzorzec. Mam w domu od bardzo dawna zegar DCF (jak jeszcze nie były u nas popularne) i o dziwo miałem sygnał mocniejszy niż kolega mieszkający w Niemczech (gdy mi go przywiózł).
    kajojj napisał:
    pomiar czasu z błędem nie większym jak +/- 10 sekund na rok

Ten warunek będzie spełniony, bo w DCF jest 1 sekunda na 300 tys. lat lub na 2 mln lat (różne źródła)
  • Poziom 33  
    me_super napisał:
    nigdzie oficjalnie nie ma informacji o dokładności fali nośnej PR1

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1101442.html
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowa_Cz%C4%99stotliwo%C5%9B%C4%87_Wzorcowa
    https://wieloletni.itl.waw.pl/zadania/prog_zada_sp4.html
    - to tak na szybko...
    Dodam jeszcze takie coś...
    A tutaj dane jaka jest dokładność krajowej częstotliwości wzorcowej (na str. 3 poz.17).
  • Poziom 29  
    wzagra napisał:
    me_super napisał:
    nigdzie oficjalnie nie ma informacji o dokładności fali nośnej PR1

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1101442.html

Tam jest link do artykułu który jest poniżej.

wzagra napisał:

Wikipedia to kiepskie źródło. Informacja bez wartości.

wzagra napisał:

Przeczytaj ten link: to są zadania do zrealizowania, nazywają to program wieloletni. A skoro jest w programie do zrobienia, to znaczy że nie zostało to już zrobione. Informacja bez wartości.

wzagra napisał:

- to tak na szybko...
    Dodam jeszcze takie coś...

To jest artykuł w jakimś piśmie - i także brakuje odnośnika do wiarygodnego źródła. Informacja bez wartości.

wzagra napisał:

A tutaj dane jaka jest dokładność krajowej częstotliwości wzorcowej (na str. 3 poz.17).

No ale to jest wykaz usług - które mogą na zamówienie zrobić ;-) A nie ma nic na temat stanu faktycznego. Informacja bez sensu ;)

Nie żebym się czepiał - szuka WIARYGODNEGO źródła informacji, które wprost powie że tak faktycznie jest. Do tej pory ludzie wypisują o częstotliwości wzorcowej ale _bez_ podania źródła - jedynie zasłyszane informacje. Nie ma nigdzie na stronie GUM takiej informacji, na stronie Polskiego Radia także.

Żeby nie było że się czepiam: sam mam pod ręką atomowy wzorzec częstości i sprzęt do porównywania częstości o dokładności 1e-15 i interesuje mnie czy PR1 da mi coś więcej.
  • Poziom 33  
    Jak napisałem wyżej "na szybko" ;)) i nie chodzi o jakieś udowadnianie swojej racji ale o pomoc koledze i poszerzenie własnej wiedzy.
    Ten "artykuł w jakimś piśmie" znajduje się na stronie Głównego Urzędu Miar pod może bardziej czytelnym adresem, więc wydaje się dość wiarygodny. Co więcej zapis Dokładny zegar - jaką drogą podążać? wskazuje, że się zajmuje, a nie może wykonać usługę.

Co więcej, w nagłówku tego dokumentu są adresy emailowe i telefony - więc nic prostszego tylko zapytać.

Ponadto, wydaje mi się, że tej klasy wzorzec powinien być wystarczający do zastosowań "domowych". Oczywiście zawsze zostaje możliwość wyciągnięcia anteny do GPS i anteny do DCF, i synchronizowanie jednego drugim dodając poprawkę z 225kHz. ;))
    ...bo niestety nie da się osiągnąć idealnej częstotliwości wzorcowej, ale to chyba temat na inny ;)) temat...
  • Poziom 29  
    wzagra napisał:

...bo niestety nie da się osiągnąć idealnej częstotliwości wzorcowej, ale to chyba temat na inny ;)) temat...

Ale ludzie to robią, na fontannach cezowych a ostatnio na atomowych zegarach optycznych. I być może za jakiś czas zmieni się wzorzec i definicja sekundy.